3. novembra, 2020

WiFi z ESP8266 in ESP32 za domači hardware (9. del)

Slike LOGOTIPI Svet elektronike color 300x92 - WiFi z ESP8266 in ESP32 za domači hardware (9. del)Avtor: Simon Vavpotič
2020_290_

ESP8266 Wi-Fi moduli, kot majhna, enostavna in učinkovita 32-bitna osnova za gradnjo naprav in sistemov interneta stvari (IoT), že leta burijo domišljijo programerjev. Čeprav so novi navadno predprogramirani kot brezžični Wi-Fi modemi, jih lahko z lastno programsko opremo spremenimo v samostojne krmilnike enostavnih IoT naprav.

V preteklem članku smo se najprej lotili razvoja pametnega polnilnika akumulatorskih baterij, potem pa si ogledali še razvoj lastne vgrajene programske opreme za komunikacijski most med USB in RS232 na osnovi PIC18F14K50 (opcijsko tudi MCP2200), ki ga lahko v lastnih ESP projektih uporabimo tudi kot RS232 razširitveno vezje za dodatne vhodno-izhodne priključke in ostale funkcionalnosti, ki so vgrajene v PIC18 mikrokontrolerje. Vsekakor idej ne manjka, še posebej zanimivo pa je, ker za vse potrebujemo le en dodatni čip, ki bi ga že tako ali tako potrebovali za programiranje ESP modula.

Tokrat bomo na osnovi ESP32 spoznali princip izdelave preprostega osciloskopa, se ukvarjali z merjenjem signalov, merili točen čas in snemali zvok. Preizkusili bomo tudi Bluetooth povezavo, .

Ustvarjanje in merjenje signalov

ESP32 ima vgrajena 8-bitna D/A pretvornika, s katerima lahko na vratih GPIO25 in GPIO26 z 8-bitnima D/A pretvornikoma ustvarjamo analogne signale, za kaj več potrebujmo namenski D/A pretvornik, ki ga običajno povežemo prek SPI vrat, denimo 12-bitni Microchipov MCP4822. Brez težav ustvarimo tudi hitre digitalne signale s frekvenco nekaj MHz. Povejmo tudi, da ima ESP8266 le en GPIO, ki ga lahko izkoristimo kot analogni vhod, vseeno pa sicer ni ovir, da ga ne bi mogli uporabiti kot enostaven enokanalni osciloskop.

Vsebina je na voljo le naročnikom na internetno izdajo.

Prijava

Nakup naročnine