Saj ste, drage bralke in dragi bralci, verjetno že sami opazili, da se sezona sejmov pričenja. Gotovo Svet elektronike ni edini medij, ki vas obvešča o tem, da se bodo v kratkem odprla vrata industrijskega sejma IFAM. Tisti, ki redno obiskujete sejem IFAM se boste spomnili, da je sejem imel lep obisk in lepo število razstavljalcev pred Covid-19 situacijo. Upamo, da bo tudi letos tako.
Kmalu za tem prihaja na vrsto konferenca in sejem Embedded World v Nürnbergu. Ta dogodek je tudi zelo dobro obiskan in vsako leto prinese obilo zanimivosti. Kako tudi ne, saj se na tej konferenci/sejmu zbirajo razvojniki iz celega sveta. Verjetno lahko letos pričakujemo tudi obilo razstavljalcev in obiskovalcev iz Kitajske, ki je bila zadnje leto ali dve tako rekoč «zaklenjena«.
In nato že v aprilu bo sejem MIS v Celju. Sejemska dejavnost se počasi vrača na ustaljene tirnice. Edina ovira, ki jo vidim pri rasti sejemske dejavnosti, so cene razstavnih prostorov in opreme na razstavnih mestih. Te cene so gotovo v neki meri pogojene tudi s cenami elektrike, po drugi strani pa je Covid-19 za sabo pustil »pogorišče« med podjetji, ki opremljajo razstavne prostore. Nekaj podjetij je propadlo, nekaj jih je spremenilo dejavnost, nekatera pa so našla posel v sosednjih državah in so tako zasedena, da si lahko privoščijo ponuditi trgu – nam razstavljalcem, višje cene.
Pustimo zdaj to in se posvetimo rajši vsebini revije, ki je pred vami. Tokrat boste z zanimanjem prebrali članek o novih LED svetilih. Ne bi si mislil, da bo eno svetilo – žaromet avtomobila, vsebovalo več kot 16.000 LED-ic! In da je zadeva še bolj zanimiva lahko teh 16.000 LED-ic usmerjajo tako, da se snop žarometa prilagaja nasproti vozečim vozilom. Verjetno boste rekli, da to res ni neka »ultra« novost – in z vami se popolnoma strinjam. Novo pri tem svetilu pa je to, da omogoča tudi projeciranje znakov, opozoril in navodil na cesto pred voznika. Tega pa do sedaj še nismo zasledi nikjer.
V tokratni številki boste našli tudi zelo zanimiv članek podjetja Analog Devices o načrtovanju večplastnih tiskanih vezij za mešane signale. Kaj so »mešani signali«? To pomeni, da so na tiskanem vezju (TIV) tako analogni kot tudi digitalni signali. V članku so opisana pravila, ki se jih je potrebno držati, da bo naprava dobro delovala in da ne bo sevala motenj. To opisuje tudi tokratni EMC članek, ki dodatno poda informacije o načrtovanju TIV za mešane signale s čim manjšimi EMC motnjami.
Vse to in še več najdete v februarski številki revije Svet elektronike, zato si zagotovite svoj izvod.
Se vidimo na sejmu IFAM v Ljubljani!
Lep pozdrav!
Jure
KAZALO
UVODNIK
4 Sezona sejmov se pričenja
Jurij Mikeln
6 16.384 LED-ic za revolucijo v avtomobilski razsvetljavi
https://www.nichia.com
8 Microchip predstavil čipe za krmiljenje energije, odporne na sevanje, namenjene vesoljskim aplikacijam v nizki zemeljski orbiti
https://www.microchip.com
10 Nov mejnik na področju fleksibilne elektronike
http://www.tju.edu.cn
PREDSTAVLJAMO
12 Nova tehnologija pomnilnikov za inovativne aplikacije IoT
Avtorja: Chen Wang in Alex de la Bastie
https://www.rutronik.com
15 Načrtovanje TIV za mešane signale Avtorja: May Anne Porley in Kevin Chesser
https://www.analog.com
20 Kako prilagoditi analogne komponente digitalni krmilni zanki
Avtorica: Bonnie Baker
https://www.digikey.com
25 Odprava kompromisov pri pretvorbi energije s prehodom na 1700V SiC MOSFET-e
Avtorja: Xuning Zhang in Kevin Speer
https://www.microchip.com
30 Nekaj previdnostnih ukrepov pri mešanih signalih z uporabo ADC in DAC
Avtor: Francesco Poderico, Neutronix Ltd
PROGRAMIRANJE
32 Sodobni Microchipovi mikrokontrolerji: 8-bitnik kot krmilnik LED osvetlitve
Avtor: dr. Simon Vavpotič
40 Programirajmo s Scratch GPIO4
Avtor: Bojan Kovač
SAMOGRADNJA
46 Enostavna elektronska vezja (5) – minimalistični oscilatorji
Avtor: mag. Vladimir Mitrović
STIK
50 Info in naročanje