Kaj vse se dogaja v svetu elektronike!
Ta naslov, drage bralke in dragi bralci, ni namenjen temu, da opišem, kaj vse se nahaja v reviji Svet elektronike. Čeprav boste nekaj od tega lahko tudi prebrali v njej. Bolj gre za to, kaj vse imamo danes na voljo vsi tisti, ki se ukvarjamo z elektroniko, bodisi profesionalno, bodisi amatersko ali zgolj občasno.
Če samo malce odgrnem tisti del, s katerim se ukvarjajo profesionalni elektroniki v podjetjih, pa tudi današnji študenti elektronike, so to razna programska orodja, ki so nam na voljo. Marsikdo izmed vas, ki bere te vrstice, se bo spomnil SPICE programa za simulacijo vezij. SPICE se uporablja pri načrtovanju neke sheme, ko moramo preverit, ali bo neko vezje imelo odziv, ki ga želimo oziroma pričakujemo. Vendar je imel SPICE malce neroden vmesnik, v katerega je bilo potrebno vpisati začetne pogoje vezja. Ker ga nisem pogosto uporabljal, sem hitro pozabil, kaj vse je potrebno nastaviti, da je simulacija dala ustrezen rezultat.
Na nedavnem sejmu Embedded World (EW) pa sem videl, kako je »oče« SPICE programa, Mike Engelhart, z nekaj kliki miške, prenesel neko karakteristiko elementa v novi – QSPICE program. Namesto mukotrpnega vnosa podatkov elementa zgolj nekaj klikov. Seveda sem ga moral vprašati več o programu in tako sva se zapletla v pogovor. Nekaj od tega pogovora boste našli v reportaži z EW 2025.
To pa še ni edino orodje, o katerem bi vam želel pisati. V tokratni številki boste našli drugi po vrsti članek o EMC, v katerem izr. prof. dr. Marko Jankovec predstavi orodje, s katerim študenti na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani lahko zelo lepo vidijo, kje ima njihovo vezje težave, zaradi katerih ne bo prestalo EMC testiranja. Ob tem se spomnim, kako smo to počeli desetletja nazaj…
Tudi za tiste elektronike, ki se z elektroniko ne ukvarjajo profesionalno, obstaja mnogo zastonjskih orodij. Eno takšnih je gotovo ChatGPT oziroma njegov »mlajši brat«, DeepSeek in druge izpeljanke, ki delujejo s pomočjo umetne inteligence. Vse to bo pomenilo še hitrejši razvoj novodobnih naprav in tudi komponent. Kot sem slišal na EW 2025 naj bi kitajski raziskovalci že naredili optični procesor, ki je po sposobnostih daleč pred vsemi, vendar tega nisem uspel preveriti v svojih virih.
V vsakem primeru pa je zdaj živimo v času*, ko je lepo biti inženir v praktično kateri koli naravoslovni znanosti, saj imamo na voljo veliko AI pripomočkov, ki pa jih je seveda potrebno znati uporabljati. Umetna inteligenca se tudi velikokrat zmoti, kot sem slišal naj bi se v določenih situacija tudi znala »lagati«, kar koli to pomeni. Zato je potrebno poznati orodje, s katerim želimo nekaj narediti, pa naj bo to programska oprema za načrtovanje tiskanih vezij ali pa ena od variant ChatGPT.
Lep pozdrav!
Jure
*Če seveda odmislimo vse druge težave in probleme, ki jih vidimo ne samo v Sloveniji, pač pa tudi drugod po svetu.
Ta vsebina je samo za naročnike
UVODNIK
4 Kaj vse se dogaja v svetu elektronike!
Jurij Mikeln
NOVICE
5 Najmanjši Hall senzor
https://www.akm.com/eu/en
6 Microchip je na predstavil nov napajalni modul visoke gostote za umetno inteligenco na robu
https://www.microchip.com
7 Inteligentni napajalni moduli
https://www.onsemi.com
10 Infrardeča laserska dioda moči 1 kW
https://www.rohm.com/
12 Visokozmogljivi in cenovno ugodni 2D Hall senzorji
https://www.micronas.tdk.com/
15 Toshiba je predstavila krmilnik za H-mostič, ki krmili avtomobilske DC krtačne motorje
https://www.toshiba.com
16 TI predstavlja najmanjši MCU na svetu
https://www.ti.com
PREDSTAVLJAMO
18 Embedded World 2025 – AI vsepovsod
Avtor: Jurij Mikeln
https://svet-el.si
30 Razvoj prilagojenega priključnega sistema za visoke tokove
Avtorja: Martin Pfalzgraf in Peter Fuchs
https://www.rutronik.com
32 Ujemanje faktorjev temperaturnega tipala s potrebami področja uporabe
Avtor: Rolf Horn
https://www.digikey.com
35 Kjer je GaN lahko, mora biti… in GaN je lahko na vedno več mestih
Avtor: Doug Bailey
https://www.power.com
37 Teltonika – zanesljive omrežne rešitve za industrijo in podjetja
https://www.tme.eu
40 Elektromagnetna združljivost (2. del)
Avtor: Izr. prof. dr. Marko Jankovec
https://fe.uni-lj.si
PROGRAMIRANJE
43 Ali lahko program učinkovito nadomesti hardver? (1)
Avtor: mag. Vladimir Mitrović
48 Home Assistant – 1.del
Avtor: dr. Simon Vavpotič