Verjetno se tudi vam, dragi bralci, vedno večkrat dogaja, da vaša nova vezja ne delujejo več na 5V, pač pa na 3,3V ali še celo nižje. Prodobno je tudi pri nas v uredništvu, kjer smo naveden problem reševali na več različnih načinov. Eden najenostavnejših je ta, da podatke, ki jih želimo prikazovati, izpisujemo preko USB-ja na terminalsko okno osebnega računalnika.
Vendar pa večkrat tudi nimamo pri roki računalnika oziroma mora ciljno vezje imeti prikaz na LCD-ju. Možne so tudi različne hardverske rešitve, od tega, da LCD napajamo s 5V, mikrokontroler pa s 3,3V vendar to pomeni dve napajalni napetosti.
V uredništvu smo po iskanju po spletu našli način, kako enostavno in poceni naredimo vezje, ki omogoči, da 5V LCD prikazuje tudi pri 3,3V napajalni napetosti.
Shema
Shema vezja je identična shemi našega LCD modula z eno bistveno razliko: pri IDC konektorju se nahaja vezje sestavljeno iz dveh diod in kondenzatorjev, ki poskrbita za to, da generirata negativno napetost. Problema napajanja LCD-ja smo se namreč lotili malce drugače. Lahko bi jo dvignili, lahko pa tudi »spustimo« GND priključek LCD-ja za nastavitev kontrasta. Tako bi pri 3,3V napajanju GND priključek morali »spustiti« za 1,7V. To naredimo z diodama in kondenzatorjema tako, da na vhod tega enostavnega vezja pripeljemo neko izmenično napetost. Običajno je dovolj, da z mikrokontrolerjem (ki ga tako ali tako uporabljamo v našem vezju!) generiramo praokotni signal s frekvenco od 5 kHz ali višje. S tem bomo dosegli dovolj negativno napetost glede na ostale dele vezja.
Na sliki 1 vidimo, da diodi usmerjata izmenični signal tako, da na C2 dobimo negativno napetost – točno to, kar potrebujemo. Negativno napetost vodimo na trimer za nastavitev kontrasta. Z njim nastavimo kontrast posebej za 5V in posebej za 3,3V napajanje.
5V LCD prikazuje na 3,3V napajalni napetosti!
2013_SE204_40