Čeprav ima Altium veliko vgrajenih funkcij, si mnogi uporabniki želijo še več dodatnih, njim prilagojenih funkcij, ki bi dodatno olajšalo njihovo delo. Za ta namen ima Altium vgrajen sistem za pisanje skript
Obstaja kar nekaj primerov, ki na nazoren način prikažejo uporabniku, na kakšen način so urejeni podatki in kako se upravlja z različnimi objekti v programskem okolju. Te skripte so dostopne na spletnem naslovu http://wiki.altium.com/display/ADOH/Download+Examples+and+Reference+Designs Zahvaljujoč temu je nekaj uporabnikov začelo pisati svoje skripte in jih objavljati na Altiumovem forumu. Nekaj let za tem so na podlagi tega organizirali centralni prostor, kjer so skripte objavljene. Nahaja se na naslovu: http://code.google.com/p/altium-designer-addons/.
Ta stran je nastala konec maja 2011 in na njej je bilo v prvih dveh mesecih objavljeno preko 20 uporabnih skript, njihovo število pa se stalno povečuje, tako da se jih splača testirati, saj vam bodo lahko v veliko pomoč pri vašem delu. Pa naštejmo nekatere od njih:
- customPick&Placereport – P&P datoteka SMD komponent,
- selectConnectedTracks – selektiranje povezanih vezi v PCB-ju,
- incrementingDesignators – postavljanje designatorjev s pomočjo miške,
- adjustComponent – postavlja designator v center komponente in modificira rotacijo,
- currentCalculator – preračunava maksimalni dopustni tok skozi vezi,
- format Paintbrush – kopiranje postavki iz enega objekta na drugi,
- fillet – postavljanje krožnice na robovih selektiranih vodov,
- planarTransformer – generiranje planarnega transformatorja.
2-Postavljanje PCB komponent iz sheme
Odprite PCB in SCH dokument ter dokument prevedite (compile). V shemi se nato preko menijev “Tools>>CrossSelect mode” vključi tako imenovani “CrossSelect Mode”. Kadar delamo na ta način, bodo vse komponente označene na shemi, avtomatsko označene tudi na ploščici. Uporabnik lahko označi več elementov hkrati tako, da z miško enostavno označi pravokotno območje preko komponent ali pa pri klikanju na komponente uporablja tipko “SHIFT”. Če pogledamo PCB dokument opazimo, da so vse komponente označene tudi tukaj. Na ploščici lahko potem uporabimo ukaz Tools>> ComponentPlacement>> Arrangewithinrectangle« za hitrejše izločanje označenih komponent na izbrani del ploščice. Z bližnjico »I« lahko do menija dostopamo neposredno. Če ste za označevanje komponent uporabili tipko »SHIFT« lahko pri tem koristno uporabite vrstni red označevanja s pomočjo Tools>>ComponentPlacement>>Repositionselectedcomponents” (bližnjica “I”, “C”). V tem primeru se vam bodo namreč komponente pojavljale na kurzorju druga za drugo po vrstnem redu, kakor so bile tudi označene.
Altium Designer – nasveti in skrivnosti (1)
2011_SE190_18