Ta vsebina je samo za naročnike
V času božično novoletnih praznikov je potrebno okrasiti božično drevo in prostore, nekateri avtomobilski navdušenci pa si boste gotovo želeli popestriti tudi svoj avto. Za slednje, ki nimate prave ideje, kako to storiti, priporočam elektronsko dekoracijo v obliki zvezde, s 17 LED-icami, katero lahko s pridom uporabite tudi na novoletni jelki, le da boste v tem primeru potrebovali 9V napajalnik.
Opis vezja
Vezje je samo po sebi zelo enostavno (slika 1). Jedro je ceneni AT89C2051, ki na svojih izhodih direktno krmili svetleče diode. Dobra stran tega vezja je, da lahko mikrokontroler sprogramirate povsem po svojih željah in si zato naredite unikaten in poceni izdelek, ki je tudi dobra ideja za darilo. Poleg tega vam lahko služi kot učni pripomoček ob začetku programiranja z Bascom-om. Vezje deluje na 12V akumulatorski napetosti in troši okoli 100mA toka, kar za akumulator ni noben problem, sploh če avto vsaj dvakrat tedensko vžigate. Res je, da sem »rahlo« obremenil mikrokontroler in tudi 78L05, ampak moja zvezda lepo deluje že dve sezoni. Napajalna napetost je lahko tudi nižja, vse do nekje 8V. Za oscilator sem uporabil keramični resonator 5,5MHz (TV zvočna MF), ker jih imam slučajno na pretek, mislim pa, da tudi vam ne bo problem odspajkati kakšnega iz starega TV sprejemnika. Frekvenca resonatorja ni kritična, seveda pa je od nje odvisna hitrost delovanja mikrokontrolerja in zato tudi utripanja LED-ic, ki pa jo lahko nastavite v Bascom-u.
Izdelava
Tiskano vezje (slika 2) najbolje naredite po klasičnem fotopostopku na vitroplastu ali pertinaksu debeline 1,5mm. Predlagam, da tiskanino najprej izjedkate, potem pa jo izrežete po robovih z modelarsko žago. Še bolje se obnese miniaturni »cirkular«. Robove naknadno še obrusite, da bodo gladki. Potem lahko izvrtate luknjice, in sicer samo tiste, ki so »prazne«, torej imajo v sredini izjedkano točko. Ko ste to naredili, lahko tiskanino prebarvate po strani brez bakra s sprejem po lastnem okusu, vendar ne preveč na debelo, da se ne zamašijo luknjice, lahko pa tudi luknjice izvrtate po lakiranju. Ko je še bakrena plast očiščena in prevlečena s flux-om, je ploščica pripravljena za montažo. Prispajkajte najprej vse SMD upore in kondenzatorje, nato sledi IC1, X1, prevezava (glej razpored elementov) in podnožje za IC2. Vse te komponente so na strani bakra, vključno z IC1 in IC2, to pa zato, da je sprednja stran z LED-icami bolj estetska. IC1 ukrivite tako, da bo ploščati del obrnjen proti tiskanemu vezju, priporočljivo pa ga je tudi namazati s silikonsko pasto, da bo lažje oddajal toploto bakru.
Na nasprotno stran pridejo vse svetleče diode in foto upor, ki pa ga ni nujno montirati, razen če želite, da se bo vezje čez dan ugašalo. Občutljivosti foto upora običajno ni potrebno zmanjševati, če pa to želite, lahko zmanjšate tako, da prispajkate upor med +5V in kvadratno nogico fotoupora. Vrednost tega upora se določi s poskušanjem, giblje pa se nekje med 33k in 100k. Če vas moti, da je foto upor med LED-icami, ga lahko montirate tudi na zadnjo stran. Vse LED-ice imajo anode označene z A in so obrnjene navzven, razen pri LED9, ki je na sredini vezja. Če podnožje za IC2 na sredini ni odprto, jo bo potrebno prispajkati, preden boste prispajkali podnožje. Najbolje je uporabiti profi podnožje, kateremu odstranite tanki del nožic, da je čim nižje. Priporočam, da so LED-ice premera 5mm in sicer LED1 do LED8 zelene, LED9 modra in LED10 do LED17 rdeče. Če pa vam je škoda denarja za modro LED-ico, ki stane nekaj sto tolarjev, pa lahko prispajkate poljubno, vendar vam toplo priporočam modro, saj naredi zelo dober efekt, posebno v trdi temi na razdalji nekaj metrov.
Programska oprema
Program za krmiljenje je enostaven, saj ne dela nič drugega kot to, da bere podatke iz tabele in jih pošilja na oba porta mikrokontrolerja. Kakšne podatke bomo zapisali v tabelo, pa je odvisno od tega, kakšno kombinacijo lučk želimo imeti na izhodu. Ne smemo pozabiti, da so izhodi »open collector« in da logična ničla prižge LED-ico. Recimo, da želimo prižgati LED1, LED5 ter para LED12&13 in LED16&17. Pomagajte si z razporedom elementov, kjer je v oklepajih napisano, kateri LED-ici ali paru pripada posamezni pin.
Za pomoč pri računanju sem napisal datoteko v Excelu, v katero vpišete kombinacijo in vam sama izračuna decimalno vrednost, najdete pa jo lahko, kot tudi vse ostale datoteke, na priloženem CD-ju. Koliko bo ponovitev določenega cikla in koliko bo korakov v posameznem ciklu, se določa s spremenljivkami v samem Basicu, prav tako pa tudi zakasnitev med preklopoma, s katero določimo samo hitrost vrtenja ali utripanja. Z malo več domišljije lahko naredimo krog, ki se vedno hitreje vrti in podobno. Pa si oglejmo listing kratkega programa, ki zasede v pomnilniku dobrih 400B.
Zaključek
Z malo spretnosti si boste v dobri uri (ali dveh) naredili simpatičen okrasek, ki pa tudi ni predrag. Če ste se lotili pisanja svoje kode toliko bolje, saj bo vaš izdelek unikaten.
Božična zvezda
2001_SE082_56
Srečko Lavrič