Kaj nas čaka v prihodnosti?
Tega seveda zagotovo ne ve nihče, lahko pa z določeno verjetnostjo predvidevamo vsaj del tega, kaj vse nas čaka. Ena takšnih napovedi je tudi ta, da se bo v prihodnosti razcvetela FPAA tehnologija (Field Programmable Analog Arrays – programirljiva analogna polja). Kot boste lahko prebrali v tokratni številki, nekateri znanstveniki napovedujejo namizne računalniške sisteme z zmogljivostjo človeških možgan in porabo 50W. Ko tole beremo se zdi kar verjetno, da bo v naslednjih desetih letih do tega tudi prišlo. Pri tem se pa vprašam, kaj bomo takrat počeli ljudje? Neki pisatelj znanstvene fantastike je nekaj desetletij nazaj pravilno napovedal marsikaj. Od tega, da bomo na daljavo gledali premikajoče slike, se pogovarjali s prenosnimi telefoni in podobno. Hkrati z napovedjo tehnologij je pisatelj napovedal tudi hudo bolezen, ki bo prizadela človeštvo in ki ne bo ozdravljiva: lenobo. Ali ni to neke vrste paradoks: imeli bomo vso to silno tehnologijo, ki bo lahko naredila marsikaj po ugodni ceni, človeštvo bo pa propadalo?
Jaz še spadam v tisto generacijo elektronikov, ki smo v začetku svojega delovanja v svojih napravah uporabili nekaj tranzistorjev, ki smo jih z veliko sreče kupili v Elektrotehni v Ljubljani na takrat Titovi ulici. Kaj kmalu so se začela pojavljati CMOS integrirana logična vezja, ki so spet sprožila povsem novo področje v naših »elektronskih umetninah«. Ker smo bili nevešči, se je marsikatera od »umetnin« spremenila v pogorišče. Lahko si predstavljate razočaranje – ne samo zaradi pogorišča, pač pa tudi zato, ker je takrat takšna integrirana vezja bilo možno kupiti v Münchnu ali če ste imeli srečo, čez mejo v Gorici. V Elektrotehni pa gotovo ne. Danes je na voljo ogromno različnih komponent, ki so poceni in dobavljive v roku nekaj dni. Pa vendar opažam, da je vedno manj interesa med mladimi za ustvarjanjem z elektroniko. Redki so primerki današnjih študentov, ki imajo željo in voljo, da bi s temi novimi komponentami ustvarjali nove izdelke.
Dovolj nostalgije za tokrat, saj je v novi reviji, ki je pred vami, veliko res zanimive vsebine. V seriji člankov »Raspberry Pi in Python za začetnike« boste tokrat lahko prebrali kako krmiliti elektromotor s pulzno-širinsko modulacijo, ki jo z angleško kratico imenujemo PWM. V istem članku boste spoznali kako prikazovati podatke na 2×8 LCD modulu, ki se nahaja na našem iRadio tiskanem vezju. Vsi tisti, ki vam je programiranje na nek način blizu, boste videli, da je prikaz na LCD-ju podobno enostaven, kot v jeziku, v katerem že zdaj programirate. Iz lastnih izkušenj vam lahko povem, da je Python simpatično orodje za programiranje Raspi, čeprav mi verjetno zaradi mojega neznanja občasno dela težave.
Tudi ko beremo Arduino serijo člankov lahko ugotovimo, da je Arduino simpatično orodje, s katerim se lahko naredi veliko praktičnih vezij in aplikacij. Nedavno tega sem na tekmovanju mehatronikov v Velenju videl, da so dijaki naredili krmiljenje roke za zasneževanje z Arduinom.
In kaj boste vi naredili za vaš naslednji projekt? Bo kaj zanimivega, uporabnega, morda celo inovativnega? Pišite nam o vašem projektu, da o njem izvedo tudi naši bralci.
Lep pozdrav!
Urednik Jure Mikeln
Kazalo revije svet elektronike
UVODNIK
3……………220. številka
NOVICE
5 ……………Microchip gonilnik zagotavlja visoko zmogljivost in velik tok
6 ……………Intersil je predstavil prvi polvalni in polnovalni gonilnik
7 ……………ePLAN knjižnica OMRON-ovih komponent
8 ……………Raziskovalci začrtali pot razvoja nevromorfnih procesorjev
9 ……………4KB serijski EEPROM za odkrivanje prisotnosti DDR4 in SDRAM modulov
10 ……………Kako zagotoviti pravilno uporabo 1 bilijona senzorjev
11 ……………Source-gated tranzistor bi lahko utrl pot fleksibilnim napravam
60 ……………Organske sončne celice s ploskvami molekul obrnjenimi druga proti drugi
PREDSTAVLJAMO
13 ……………Celovita podpora za vgnezdene sisteme
Avtor: Andreas Mangler
15 ……………V senci Velike Dirke. Moderni polprevodniški elementi znamke Diotec
www.tme.eu
18 ……………200-megaherčna vektorska signalna s prejemno-oddajna naprava
www.slovenia.ni.com
19 ……………Zaznavanja toka za sisteme upravljanja z baterijami ne potrebuje shunt upora
www.ams.com
20 ……………Sedmo leto podjetja Beckhoff Avtomatizacija d.o.o.
www.beckhoff.si
22 ……………Samsung odprl tovarno pomnilnikov v kitajskem mestu Xi’an
www.samsung.com
23 ……………Sistemska diagnostika s krmilnikom S7-1500 in TIA Portal
www.siemens.si
25 ……………Reševanje 10 težav LED krmiljenja z mikrokontrolerjem PIC12HV752
www.microchip.com
PROGRAMIRANJE
30 ……………Raspberry Pi in Python za začetnike (3) – PWM, LCD (osnove)
Avtor: Simon Fabčič
35 ……………Modularna vremenska postaja (1)
Avtor: dr. Simon Vavpotič
42 ...............Programiranje z Arduino (10) - Arduino gre v svet
www.tehnologija.biz
SAMOGRADNJE
45 ……………Obnovljivi viri za začetnike (8) – Veter
Avtor: Bojan Kovač
51 ...............Moj preprost logični analizator
Avtor: mag. Vladimir Mitrović
58 ...............Močnostni krmilnik DC motorjev
Avtor: Jurij Mikeln
STIK
62……………Prodajni servis, mali oglasi, naročilnica
Kazalo SE 220 junij 2014
2014_SE220