DomovRevijaPretekle številkeCelotna revija in kazalo SE 235 november 2015

Celotna revija in kazalo SE 235 november 2015

Alarm!

Ne dragi bralci, ne mislim na alarm v zvezi z begunci, čeprav bi po moje morali zvoniti že vsi alarmi v naši državni upravi glede na situacijo, v kateri smo. Predstavljam si, kako se počutijo prebivalci Slovenije, ko begunci za sabo puščajo gore smeti ter umazanijo in ne razumem, kako to, da uradni organi od beguncev ne zahtevajo, da za sabo počistijo svojo svinjarijo.

Pustimo begunce (in »begunce«, ki to niso) za medije, ki so za to namenjeni, Svet elektronike pa je revija za tehnično izobražene bralce.

Torej, naslov uvodnika se nanaša na članek našega avtorja Briana, ki nadaljuje svojo mini serijo člankov, kjer je uporabil poceni WiFi modul ESP8266 in z njim naredil alarmno napravo, ki v primeru izliva vode na prednastavljen naslov pošlje elektronsko pošto z obvestilom o izlivu. Na ta način lahko naredimo marsikaj – od spremljanja drugih parametrov – recimo zaloge kurilnega olja v cisterni, ali pa nekega drugega parametra v industrijskem stroju. Skratka možnosti je veliko in s tem modulom se odpirajo možnosti za resnične IoT naprave. Tako se boste lahko tudi vi vključili v trend imenovan Industry 4.0, ki je z velikim zamahom postal trend po vsem razvitem svetu. Ni naključje da kanclerka Merklova v vsakem govoru gospodarstvenikom vedno omenja Industry 4.0.

Če je ESP8266 znanilec prihodnosti, pa za OLED zaslone lahko rečemo, da so že uveljavljeni med nami. Cene OLED zaslonov so v zadnjih letih padle, zaradi česar še bolj pogosto posegamo po njih zaradi izredno lepega prikaza. Še bolj uporabni pa bodo te zasloni zaradi OLED knjižnice, s katero bomo lahko hitro in enostavno pisali svoje programe in na različne načine izpisovali informacije na OLED zaslon. Preberite si članek našega avtorja Vladimirja in si poglejte tudi fotografije izpisov na OLED zaslonu. Gotovo boste dobili kakšno idejo, kako OLED uporabiti v svojih aplikacijah.

Vsebine v novi številki revije Svet elektronike je še več, zato je ne spreglejte!

Želim vam mirno jesen s čim manj alarmi – takšnimi ali drugačnimi.

Lep pozdrav!

Urednik Jure Mikeln

Celotna revija PDF!


Kazalo revije svet elektronike

UVODNIK

3……………Alarm!

NOVICE

5 ……………OMRON posodobil seriji A22N in A3U 22 mm tipk, stikal in indikatorjev

www.miel.si

6 ……………Pametna tehnologija za varnost otrok podjetja Intel in Fuhu

www.intel.com

7 ……………Pozdravite pametno uro Samsung Gear S2

www.samsung.com

PREDSTAVLJAMO

9 ……………Elektrostatično občutljive elektronske komponente (8)

www.elektron-knez.si

14 ……………»Industrija 4.0 mora dokazati svojo gospodarsko upravičenost«

www.rutronik.com

18 ……………Enostavne meritve pospeška

www.beckhoff.si

19 ……………Poročilo z dogodka Dnevi Avtomatizacije 2015

www.svet-el.si

20 ……………Tridimenzionalno gestikuliranje – razvoj uporabniškega vmesnika

Avtor: Andreas Guete

www.microchip.com

PROGRAMIRANJE

23 ……………Načrtovanje tiskanega vezja s hitrimi signali s pomočjo funkcije „xSignals“

Avtor: Robert Brekalo

www.hteurep.si

24 ……………ESP8266: vaša poceni vstopnica v Internet stvari

Avtor: Brian Millier

31 ……………Bascom AVR knjižnica za OLED prikazovalnik (3)

Avtor: mag. Vladimir Mitrović

45 ……………Programiranje PIC32 (10)

Avtor: dr. Simon Vavpotič

54 ……………Programiranje PSoC4 (2)

Avtor: Micheal Mannering

SAMOGRADNJE

38 ……………RGB čestitka

Avtor. Mag. Vladimir Mitrović

61 ……………GSM odpiralec vrat

Avtor: Gregor Maček

STIK

64……………Prodajni servis, mali oglasi, naročilnica

Celotna revija in kazalo SE 235 november 2015

2015_SE235