0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPretekle številkeRevija PDF SE 241 maj 2016

    Revija PDF SE 241 maj 2016

     

    Microchip kupil Atmel

    V začetku aprila je Microchip uradno potrdil svojo namero, da kupi podjetje Atmel. Na sejmu Embedded world predstavniki Microchipa niso hoteli komentirati ali se bo nakup dejansko dogodil ali ne zaradi možnega vpliva na cene delnic. Zdaj je Microchip dejansko lastnik podjetja Atmel.atmel microchip

    Prav zanimivo bo čez nekaj let videti, kam se bo zapeljal Atmel. Ali bo Microchip uvedel svojo tehnično urejenost v Atmel ali ne? S tem ciljam na Atmelove zgrešene tehnične odločitve. Spomnili se boste, ko so v Atmelu pred leti menjavali algoritme programiranja, ko so menjali priključke za napajanje, da ne govorim o nekonsistenci programirnih priključkov na različnih AVR-jih. Poglejmo samo MISO priključek, ki se pri ATMega8 nahaja na PortB.4, na ATMega32 na PortB.6, pri ATTiny družini pa na PortB.1. Da je zadeva še malce bolj komplicirana so programirni priključki pri ATMega128 na PortB.3, kar najdete v podatkovnem listu na strani 340. Prava nočna mora ko morate recimo AVR-ja zamenjati, ker bi potrebovali več programskega spomina. In ker nesreča nikoli ne pride sama, se vam bo pri migraciji na AVR z več Flash spomina dogodilo to, da programska oprema ne bo več delovala, ker so v Atmelu »pozabili« na to, da mora migracija potekati gladko.

    Kot rečeno, zanimivo bo videti kako bo Atmel zadihal pod novim lastnikom. Me je pa Microchip že lani na sejmu Embedded world in letos še enkrat prepričal s svojimi rešitvami. Lani so predstavili PIC mikrokontrolerje z res inovativno periferijo, ki za svoje delovanje ne potrebuje procesorskega časa (o tem boste lahko prebrali izredno zanimiv članek v tokratni številki), letos pa so nas prepričali z novo razvojno platformo Xpress. Tudi o njej boste našli članek v tokratni številki.

    Nadaljujemo serijo člankov o radioamaterstvu. Tokrat bo na vrsti kratek opis mcHF SDR radijske postaje, ki sem jo naredil tekom lanskega poletja in mi odlično služi. Od lani sem spoznal kar nekaj radioamaterjev, ki so se ponovno »radioaktivirali«. Nekateri so oživeli kot operaterji, drugi kot samograditelji, nekateri so se vrgli v testiranje anten, skratka veliko zanimivega se dogaja.

    Kako tudi ne, saj je radioamaterstvo lep hobi tako za samograditelje kot tudi za tiste, ki radi hodite po hribih in s sabo vzamete radioamatersko postajo za SOTA aktivacijo.

    Seveda pa se vse ne vrti okoli radioamaterstva. Svet elektronike je bil na dogodku Dnevi industrijske robotike (DIR 2016) iz katerega si lahko preberete zanimivo reportažo. Seveda bomo elektroniki zastrigli z ušesi ob robotskem spajkanju – preberite si zanimiv članek o tem.

    Med projekti pa boste našli zanimiv članek, ki ga je napisal Brian. Z razvojno ploščo PSoC5 je naredil napravo, ki služi kot 3-fazni generator, generator ure, sinusni generator, števec frekvence in komplementarni PWM. Zanimiva naprava, še bolj pa je zanimiv postopek pisanja programa za PSoC5. O PSoC smo že pisali in prav bi bilo, da se bolj podrobno spoznamo s to zanimivo družino mikrokontrolerjev. Ni čudno, da so na sejmu Embedded World imeli gnečo na svojem razstavnem prostoru.

    Želim vam čim lepšo pomlad. Naj vam poleg rastlin na vašem vrtu zraste tudi kakšna zanimiva elektronika na vaši delovni mizi!

    Lep pozdrav!

    Urednik Jure Mikeln

    Celotna revija PDF!


    Kazalo revije svet elektronike

    UVODNIK

    3 ……………Microchip kupil Atmel

    NOVICE

    5 ……………InnoSwitch-CE Switcher IC podjetjaPower Integrations

    www.powerint.com

    6 ……………S8VK-T kompaktni napajalniki s trifaznim in dvofaznim vhodom

    www.miel.si

    59 ……………Intelov mini osebni računalnik na 25 cm2, zmogljivost polne velikosti

    www.intel.com

    PREDSTAVLJAMO

    6 ……………Dnevi industrijske robotike 2016

    www.dnevirobotike.si

    8 ……………Nova verzija Mentor Graphycs HyperLynx programskih rešitev

    www.cadcam-group.eu

    10 ……………Buck in boost pretvorniki

    Avtor: Mihnea Rosu

    www.microchip.com

    13 ……………Dinamični prikaz razdalje med omejitvami med vlečenjem vezic

    Avtor: Robert Brekalo

    www.hteurep.si

    15 ……………Dnevi industrijske robotike 2016 – Spajkanje

    Aplikatorja: Nejc Tržan, Urh Likar

    www.dnevirobotike.si

    16 ……………Nova generacija pol-mostičnih motornih gonilnikov znamke Infineon

    Avtor: Mathias Müller

    www.rutronik.com

    20 ……………EtherCAT P: komunikacija in napajanje v enem kablu

    Avtor: Simon Gorše

    www.beckhoff.si

    PROGRAMIRANJE

    22 ……………PIC za vsakogar (2)

    Avtor: dr. Simon Vavpotič

    27 ……………Multi-test: Univerzalni tester na osnovi PSoC5LP modula podjetja Cypress

    Avtor: Brian Millier

    38 ……………Radioamaterstvo v vzponu ali zgolj hobi »old boysov«? (3)

    AX elektronika d.o.o.

    Avtor: Jurij Mikeln

    46 ……………Programiranje PIC32 (15)

    Avtor: dr. Simon Vavpotič

    SAMOGRADNJE

    55 ……………Kako dela napetostni stabilizator? (1)

    Avtor: mag. Vladimir Mitrović

    STIK

    62……………Prodajni servis, mali oglasi, naročilnica

    Celotna revija in kazalo SE 241 maj 2016

    2016_SE241