V današnjih časih so mobilne naprave z zasloni na dotik izredno popularne. Vsi se vsak dan srečujemo s pametnimi telefoni in tabličnimi računalniki. Popularnost teh naprav je tako ogromna, da si lahko zastavimo vprašanje, ali sploh ima proizvodnja naprav s tradicionalno tipkovnico še vedno smisel?
Zato ni čudno, da proizvajalci industrijskih strojev, ki sledijo modernim strujam, pogosto namestijo v svojih aplikacijah pregledne grafične vmesnike, ki temeljijo na zaslonih na dotik. Toda kaj storiti, če stroški izdelave takega vmesnika za nekajkrat povečajo ceno aplikacije, kar jo obsodi na neuspeh še pred uvedbo na trg? Ali je v takem primeru konstruktor primoran uporabiti tradicionalen vmesnik, ki temelji na mehanski tipkovnici in LED diodah?
Izdelava aplikacije z zaslonom na dotik ni poceni. Potrebujemo mikrokrokontroler z veliko procesorsko močjo (običajno 32-bit ali 64-bit), velikim Flash pomnilnikom za shranjevanje grafičnih datotek, velikim SRAM pomnilnikom, potrebnim za izvajanje grafičnih operacij, ter krmilnik zaslona na dotik. Ne smemo pozabiti tudi na podporo zvoka. Za povrh mora naš krmilnik upravljati tudi operacije, povezane z delovanjem naše aplikacije. To znatno poveča stroške naprave, da sploh ne omenjamo tisočev vrstic kode, ki jih mora programer napisati, za kar porabi na stotine ur.
V takšnih primerih je nepogrešljiv zaslon FT800 EVE (Embedded Video Engine) proizvajalca FTDI. FT800 je 3 v 1, saj združuje značilnosti krmilnika grafičnih zaslonov QVGA/WQVGA, upravljalnika uporovnih zaslonov občutljivih na dotik in avdio krmilnika. To pomeni, da za krmiljenje lahko uporabimo poceni 8-bitni mikrokontroler, saj je za vse grafične operacije odgovoren FT800.
EVE je opremljen z vmesnikoma SPI/I2C za komunikacijo z upravljalnim mikrokontrolerjem, z vmesnikom RGB (6-6-6), z vhodom tipala zaslona občutljivega na dotik iz avdio izhodom.
Kako to deluje?
Delovanje FT800 temelji na objektih, nameščenih v pomnilnik FT800 (nad 2000 objektov), ki jih programer prilagodi lastnim potrebam. Drugače povedano se upravljanje FT800 izvaja s pošiljanjem ustreznih ukazov, ki jih FT800 interpretira. Ko na primer želimo v svojem grafičnem vmesniku uporabiti tipke, pošljemo ukaz cmd_keys(x, y, font, options, w, h, s), kjer posamezne oznake pomenijo naslednje:
- x, y – navpičen in vodoraven položaj na zaslonu
- font – izbira 31 pisav, ki so na voljo v pomnilniku FT800
- options – dodatne možnosti, kot sta na primer: okvir 3D, vklop učinka »pritisnjene tipke« in drugo.
- w – širina tipke
- h – višina tipke
- s – etiketa tipke
Če torej uporabimo ukaz cmd_keys(10, 10, 140, 30, 26, 0, „12345”), dobimo 5 številčnih tipk v eni vrstici.
Embedded Video Engine – krmilniki zaslonov na dotik za vsak žep
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Ul. Ustronna 41
93-350 Łódź, POLAND
2014_SE219_19