0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoEmbedded World, junij 2022

    Embedded World, junij 2022

    Svet elektronike colorPo dveh letih Covid-19 pavze, se je Embedded World (EW) konferenca zopet odvijala v živo. Zaradi Covid-19 situacije so organizatorji EW prestavili iz februarja na junij in si tako zagotovili solidno udeležbo tako razstavljalcev kot tudi obiskovalcev, ki je februarja gotovo ne bi imeli.

    Avtor teksta in fotografij: Jurij Mikeln

    Organizatorji so letos našteli 724 razstavljalcev iz 39 držav, med njimi jih je bilo tudi nekaj iz Slovenije. Če to primerjamo s 1117 razstavljalci v letu 2019, potem se potrdi naš občutek ob obisku sejma, da je bil sejem precej manjši. Kar pa je nekako razumljivo, saj je na sejmu manjkala večina kitajskih razstavljalcev, ki so se verjetno zaradi Covid-19 omejitev, ki jih ima Kitajska, odločili, da se ne odpravijo v tujino. Kot je bilo slišati na sejmu med udeleženci menda na Kitajskem velja odločba, da mora vsak, ki se vrne iz tujine, v 3 tedensko karanteno. Predstavljajte si torej neko podjetje, ki na sejem pošlje svojo ekipo in ta ekipa ob vrnitvi domov zaradi karantene ne sme v podjetje.

    Konferenco in sejem je obiskalo 18.000 obiskovalcev in še 3.900 udeležencev preko spleta.

    Čeprav kitajskih podjetij res ni bilo veliko, je pa bilo opaziti podjetja iz Tajvana, kjer nimajo takih omejitev, kot na Kitajskem. Po besedah predstavnika podjetja Asus, je v Tajvanu 93% ljudi 3x cepljenih in zato ni potrebe po tako drastičnih ukrepih, kot jih izvaja Kitajska.

    Kaj je bilo videti?

    Ko sem ravno omenil podjetje Asus, me je pritegnil njihov sistem za spremljanje parkiranja. Sistem deluje s pomočjo kamer in programske opreme, ki si zapomni registrsko tablico avtomobila, ki pripelje v parkirno hišo. Sistem tudi zazna, ali je avto pravilno parkiran – to je, da ni parkiran preko dveh parkirnih mest. V tem primeru bi namreč lastnik takega avtomobila moral plačati dvojno parkirnino. To pa še ni vse – sistem tudi zaznava razne nevarnosti, kot so dim, ogenj, nesreče in podobno ter v primeru recimo ognja zelo hitro kliče podporo gasilcev oziroma reševalcev.

    Podjetje Renesas je na EW predstavilo prvi ARM Cortex-M85 mikrokontroler, s katerim ciljajo v avtomobilsko industrijo in industrijo, kjer je potrebno intenzivno računanje, kot AI in podobno. Mikrokontroler je na alfa stopnji razvoja in planirajo, da ga bodo ponudili na trgu v začetku leta 2023, ne glede na težave z dobavljivostjo polprevodnikov. Glede na predhodnika, družino M7x je ta družina 6x hitrejša glede na isto hitrost takta v MHz. Čip bo vseboval Helium tehnologijo, ARM M-profilno vektorsko razširitev, ki omogoča DSP/ML napredne zmogljivosti in pomaga pospešiti računalniško intenzivne aplikacije, kot je AI na robu.

    Cortex-M85, ki zagotavlja več kot 6 CoreMark/MHz, omogoča zahtevne primere uporabe interneta stvari, ki zahtevajo najvišjo DSP ali ML računalniško zmogljivost, realizirano na enem samem Cortex-M procesorju,  ki je preprost za programiranje. Značilnosti Cortex-M so deterministično delovanje, kratek odzivni čas prekinitve in najsodobnejša podpora za nizko porabo električne energije.

    Novo Cortex-M85 jedro, ki temelji na ARM v8-M arhitekturi, podpira tehnologijo Arm TrustZone® za zaščito vsebin. V kombinaciji s TrustZone bo Renesasov integriran kriptografski mehanizem, nespremenljivo shranjevanje, upravljanje ključev in zaščita pred nedovoljenimi posegi pred DPA/SPA napadi stranskih kanalov zagotovila celovito in popolnoma integrirano funkcionalnost varnega elementa. Arhitektura ARM v8-M prinaša tudi varnostno razširitev za preverjanje pristnosti kazalca/prepoznavanje ciljev (PAC/BTI), novo arhitekturno funkcijo, ki zagotavlja izboljšano ublažitev groženj napadov na programsko opremo in pomaga doseči certificirano raven 2 PSA.

    Renesas je poleg drugih izdelkov predstavil tudi DA1470 Bluetooth 5.2 SoC, s katerim so predstavili aplikacijo prepoznave govora. Na enostavni razvojni plošči so predstavili visok nivo integracije, saj se v njemu nahaja ARM Cortex-M33, ARM Cortex-M0, 1,5 MB RAM-a in drugi bloki.

    Aplikacije, na katere ciljajo v Renesasu so vse IoT aplikacije, ki potrebujejo uporabniški vmesnik, procesiranje obraza in zvoka, ob tem pa se napaja iz LiPo akumulatorjev. Ključno pri tem proizvodu je seveda poraba energije. Tako lahko v čipu ugasnejo določena procesorska jedra in zato prihranijo pri porabljeni energiji.

    Poraba sprejemnika je 1,85 mA v režimu delovanja. Poraba toka med spanjem je odvisna od aplikacije in porabe spominskega dela in znaša nekaj 10 µA. Imajo pa možnost zagona t.i. hibernacijskega načina delovanja, ko čip porabi 200 nA. Čip zbudijo iz hibernacije s spremembo stanja na GPIO priključkih.

    Ta vsebina je samo za naročnike

    Če želite odkleniti to vsebino, se naročite.