IMEC s svojimi šestnajstimi projektnimi partnerji sporoča, da so začeli evropski OP7 projekt X10D z namenom razviti nize organskih sončnih celic z večjo učinkovitostjo pretvorbe in daljšo življenjsko dobo, ter nižjimi proizvodnimi stroški. Končni cilj projekta X10D je, da bi organska fotovoltaična tehnologija (OPV) prodrla na konkurenčni trg tankoplastne PV.
Organske solarne celice obetajo poceni in hitro proizvodnjo velikih količin, kar sta bistvena parametra za prevzem nove tehnologije s strani PV industrije. Vendar pa so sedanje tehnologije OPV nestabilne, kadar so izpostavljene vplivu okolja in njihova učinkovitost pretvorbe energije ne zadostuje za izvedbo alternativ silicijevih fotonapetostnih tehnologij, ki trenutno dominirajo. Z uporabo novega načrtovanja in arhitektur, materialov in proizvodnih tehnologij je cilj X10D projekta povečati učinkovitost pretvorbe energije, da bi dosegli vsaj 12% na ravni celice (1 cm²) in 9% na ravni modula (100 cm²). Poleg tega je X10D projekt, ki si je zastavil še druge cilje, namreč, da za OPV module na steklu zagotovi najmanj 20 let življenjske dobe in 10 let za module na foliji, ter znižanje cene na največ 0,70 € / Watt. X10D zbira razpoložljivo OPV znanje in izkušnje iz vodilnih univerz, raziskovalnih ustanov in podjetij v Evropi. Poleg tega X10D združuje popoln in edinstven konzorcij za OPV raziskave in razvoj, ki zajemajo tako rešitev, predelave, kot tudi OPV strokovno znanje in izkušnje, ki temeljijo na majhnih molekulah. Pri projektu so zastopani vsi pomembni segmenti: razvoj materialov, razvoj naprav, tehnološka oprema in procesi velikih razsežnosti, novi transparentni prevodniki, oprema in procesi za lasersko označevanje, inkapsulacijske tehnologije, energija, življenjski cikel ter analiza stroškov in nazadnje – končni uporabniki.
V okviru projekta X10D IMEC kot koordinator sodeluje z Commissariat a l‘Energie Atomique et aux Energies Alternatives – CEA (Francija), Stichting Energieonderzoek Centrum Nederland – ECN (Nizozemska), Bayerisches Zentrum für Angewandteenergieforschung – ZAE EV (Nemčija), Heliatek GMBH (Nemčija), IKERLAN S. COOP. (Španija), Imperial College za znanost, tehnologijo in medicino (Velika Britanija), Universidad Autonoma de Madrid (Španija), Tehniške univerze v Eindhoven (Nizozemska), Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek – TNO (Nizozemska), Solar Press Velika Britanija Limited (Velika Britanija), Stork Prints BV (Nizozemska), Solvay SA (Belgija), VDI / VDE Innovation + Technik GmbH (Nemčija), AGFA-Gevaert NV (Belgija), 3D-Micromac AG (Nemčija) in Arkema France SA (Francija). X10D Projekt delno financira Evropska komisija (FP7/2007-2013). Več informacij o projektu je na voljo na spletni http://www.x10d-project.eu/public
Evropsko sodelovanje za cenejše nize organskih sončnih celic