Večina ljubiteljev elektronike si prizadeva, da bi naredili svoje projekte čim bolj uporabniku prijazne, hkrati pa tudi profesionalnega videza. Nisem nobena izjema in v zadnjem času sem poskušal uporabiti TFT barvni zaslon z možnostjo touch-screen, saj je zelo praktičen. Čeprav so še vedno nekoliko dražji, morate upoštevati tudi prihranke, ki jih lahko pridobite z odpravo velikega števila stikal, potenciometrov, itd., ki jih lahko touch-screen zamenja.
Proti koncu leta 2013 je FTDI (podjetje, ki izdeluje čipe za USB-serijski vmesnik, ki smo ga velika večina pričeli uporabljati) začeti oglaševati svoj nov krmilnik zaslona EVE. Kmalu zatem je Mikroelektronika začela prodajati 4,3 inčni zaslon TFT, ki temelji na tem novem krmilniku. To me je zelo pritegnilo in začel sem se bolj poglobljeno ukvarjati s kontrolerji EVE.
V bistvu je krmilnik EVE zelo inteligenten. TFT zaslon dosega resolucijo do 512 x 512 slikovnih pik, z največ 18-bitno barvno globino. Vmesnik lahko krmili kateri koli MCU z vodilom SPI, razen nekaj MCU-jev s premalo priključnimi pini. SPI vmesnik na EVE dosega visoke hitrosti (do 30 Mb/s). To dejstvo kombinirano s tem, da je krmilnik EVE inteligenten, saj vključuje izvajanje grafičnih ukazov na visoki ravni pomeni, da lahko dosežemo zelo impresivne grafične prikaze, tudi če ga upravljate s skromnim 8-bitnim MCU-jem, kot trdijo pri FTDI. Iz mojih osebnih izkušenj lahko povem, da je mogoče izvajati zelo lep GUI s krmilnikom EVE, ki ga poganja Atmel AVR Atmega328 (ki ga najdete na Arduino Uno razvojni plošči na primer).
Krmilnik EVE ponuja celovito paleto nizkonivojskih grafičnih ukazov, kot so potrebni, da počistite vse / del zaslona, narišete črte, pravokotnike, kroge in druge osnovne blok diagrame. Poleg tega vsebuje tudi koprocesor, ki dodaja celo vrsto pripomočkov, kot so gumbi, drsniki, vrtljive komande, ure, stikala, napredek v barih, itd.. Vse to lahko generiramo dokaj preprosto s pošiljanjem ustreznega ukaza, skupaj s parametri, ki so potrebni, da ga prilagodite vašim potrebam kot npr. velikost, orientacija, vrednost obsega skale, itd..
Krmilnik EVE krmili tudi uporovno folijo občutljivo na dotik. Poleg običajnih zaslonov na dotik, kjer kontroler vrne vrednost XY na mestu pritiska, lahko že omenjeni pripomoček označimo s posebno ID številko. Ko se uporabnik dodakne tega pripomočka, le ta vrne ID številko v program. To naredi GUI podprt s touch zaslonom precej preprost za uporabo, tudi če ga krmili skromni 8-bitni MCU.
Končno EVE ponuja tudi avdio izhod, o čemer bom pisal kasneje. Trenutno naj povem, da lahko EVE reproducira zvočne datoteke različnih formatov, vključuje pa tudi funkcijo sinteze zvokov, ki omogoča igranje melodij, tonov ali različnih zvočnih efektov.
FTDI EVE barvni TFT kontroler
2014_SE217_49