0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoKonvergenca različnih industrij predstavlja motnje strategijam testiranja

    Konvergenca različnih industrij predstavlja motnje strategijam testiranja

    Avtor: Luke Schreier
    2019_275_16

    Konvergenca različnih industrij ni nov koncept, saj je morda celo eden izmed najstarejših. S tem ko različni trgi vplivajo drug na drugega, prihaja do izmenjave idej, procesov in tehnologij, kar doprinese k njihovi bolj prepleteni rasti. Tak primer je bil v preteklosti konvergenca kmetijstva in trgovine, iz česar je nastalo bančništvo.

    “Konvergenca industrije predstavlja najbolj temeljno priložnost za rast podjetij.” |vir Konvergenca industrije: digitalna industrijska revolucija, Gartner, 2014

    Novejši primer predstavlja prekrivanje potencialov potrošniške elektronike in skrbi za zdravje, iz česar je nastala skupina prenosnih elektronskih izdelkov znanih kot “wearables”, kamor spadajo pametne ure in podobni prenosni elektronski pripomočki, ki uporabniku podajajo informacije o stanju telesa pri različnih aktivnostih. Globalno povezana družba povečuje hitrost in obseg nastajanja novih priložnosti konvergence.

    Ključne lastnosti:

    • Tehnologije in procesi prehajajo meje med različnimi industrijami, kar povzroča strokovnjakom na področju testiranja tako težave kot tudi nove potenciale.
    • Strategije testiranja, ki temeljijo na zaprtih in lastnih metodah povečujejo tveganje za podjetja.
    • Partnerstvo s podjetji iz različnih industrij zagotavlja potreben pregled za pravočasno prilagoditev organiziranosti testiranja.

    Ustvarjanje inovacij testiranja
    Večkrat citirano Gartnerjevo poročilo iz leta 2014 z naslovom “Konvergenca industrije: digitalna industrijska revolucija” govori, da konvergenca industrije predstavlja najbolj osnovno priložnost rasti za organizacije. Za organizacije, ki se ukvarjajo s testiranjem, bo ta priložnost prišla preko učenja iz drugih industrij ter z združevanjem virov z namenom pospeševanja inovacij.
    Bistvo konvergence temelji na deljenju idej. Koncept uravnavanja in učenja iz drugih industrij z namenom prihrankov časa in naporov pri ustvarjanju nečesa, kar že obstaja, je pogosto predmet diskusije pri inovacijah izdelkov, vendar se lahko enak koncept uporabi tudi pri strategijah testiranja. Funkcionalna varnost je dober primer takega koncepta. Po več desetletjih učenja ter zaradi varnostnih vidikov povezanih z izdelki v težki proizvodni industriji je bil razvit proces zajet v IEC 61508, ki zagotavlja funkcionalno varnost vgrajenih elektronskih komponent. Ko so druge industrije, kot sta železniška in avtomobilska, dodajale v svoje izdelke vgrajene kritične varnostne sisteme, so IEC 61508 razširili in prilagodili za te industrije v obliki standardov EN 50126 in ISO 26262. Učenje od strokovnjakov na področju teh standardov lahko prihrani veliko časa pri dodajanju funkcionalnih varnostnih testiranj v strategije testiranja, ko in če to postane potrebno.

    Združevanje virov iz več različnih industrij je manj očitna korist, ki jo nudi konvergenca. S tem ko se različne vrste industrije vse bolj združujejo, se morajo njihove funkcionalne potrebe vse bolj poenotiti. To omogoča dobaviteljem, ki dobavljajo tem industrijam, povečati svoje investicije, saj je sedaj trg za take potrebe vse večji. Na področju testiranja lahko dobavitelji, ki ponujajo platforme, povečajo svoje investicije na področjih, kot so procesorji ali analogno digitalni pretvorniki in tako zagotavljajo vsem industrijam izdelke višje kakovosti za nižjo ceno. Ko se izvajajo investicije v strojno in programsko opremo ter storitve na področju testiranja, so rešitve namenjene različnim industrijam bolj primerne za povečanje priložnosti uravnavanja tehnologije od rešitev namenjenih specifičnim industrijskim področjem.

    Premagovanje stroškov konvergence

    Podjetje IBM je v svoji študiji o vodilnih kadrih v podjetjih “Redefining Boundaries” iz leta 2016 razkrilo, da bo v prihodnjih treh do petih letih med vsemi trendi na prvem mestu konvergenca industrije. Kljub svojemu potencialu rasti konvergenca vseeno vzbuja več skrbi kot navdušenja. Vodilnim kadrom na področju testiranja veča kompleksnost in zahteva bolj prilagodljive platforme za testiranje in celo bolj fleksibilne organizacije.

    Ko različne industrije prilagajajo tehnologije druga od drugih, potrebujejo testiranja in ekspertno znanje v teh novih tehnoloških domenah. Tak primer so hibridni avtomobilski pogoni, ki zahtevajo sisteme za testiranje nadzora vozila, mehanskega delovanja, termodinamike, elektronike, programske opreme in celo kemičnih reakcij v baterijah. S tem so postali sistemi za testiranje izpred nekaj let zastareli, če so bili zasnovani na nefleksibilnih, zaprtih in lastniških platformah. Namesto tega bi morali sistemi uporabljati odprto in modularno strojno in programsko opremo, ki se jo da programirati preko vhodov in izhodov med posameznimi komponentami v skladu z dobro definiranimi interoperabilnimi standardi.

    Vse to predstavlja še večji izziv, ko podjetje ne ve, kaj ga čaka v prihodnosti. V obdobju konvergence je prihodnost veliko bolj zamegljena. Podjetja, strategije testiranja in platforme za testiranje bi morale biti tako zasnovane, da se jih lahko hitreje prilagodi na izzive, ki jih prinaša prihodnost. Tak primer so podjetja v letalski industriji, ki so zgodovinsko zelo konservativna in se počasi spreminjajo ter stavijo na dolge življenjske cikle izdelkov, vendar se morajo sedaj hitreje odzivati na rast svojih dobaviteljskih verig, ki postajajo vse bolj podobne tistim na področju potrošne elektronike. To se odraža tudi na organiziranosti testiranja, kjer morajo slediti veliko hitrejšim posodobitvam tehnologije ter snovati sisteme za testiranje, pri katerih je kritičnega pomena prilagodljivost. Udeležba na dogodkih mreženja, ki povezujejo različne industrije ter s spremljanjem strokovnih publikacij drugih industrij, je v veliko pomoč pri spoznavanju in razumevanju najnovejših trendov.

    Sodelovanje s podjetji, ki imajo izkušnje iz različnih industrij, lahko organizacijam veliko pomaga pri bolj učinkovitem soočanju z nepredvidenimi okoliščinami in uravnavanju dobrih praks drugih industrij. Ta podjetja lahko pri reševanju največjih težav uporabljajo zunanje izvajalce, ki so take težave v preteklosti že rešili. Druga možnost je strateško partnerstvo s podjetji na področju prihajajočih trendov, kot sta 5G in IoT. Dva izmed mnogih primerov takega partnerstva, ki podjetjem omogoča prednost pred konkurenco s sodelovanjem, sta povezava podjetja NVIDIA in Audi z namenom pospešitve tehnološkega razvoja ter sodelovanje podjetij Boeing in Embraer za pridobivanje tržnega deleža konkurence. Prav tako predstavlja zelo pametno taktiko ponovno ocenjevanje, v kateri točki dobavne verige je smiselno izvajati testiranja. Proaktivnost lahko podjetja pripravi na prihodnost in celo lahko vpliva nanjo.

    ADD ProS d.o.o.
    Opekarniška cesta 15a
    3000 Celje
    +386 3 425 08 00
    info@add-pros.com
    www.ni.com
    https://add-pros.com