0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeKrmiljenje RGB LED-ic (10)

    Krmiljenje RGB LED-ic (10)

    Svet elektronike colorShield-A, učni pripomoček za programiranje mikrokontrolerjev (10).

    Avtorja: Vladimir Mitrović in Robert Sedak
    E-pošta: vmitrovic12@gmail.com
    2021-297-40

    Nadaljujemo s preučevanjem večbarvnih (RGB) svetlobnih diod, ki so na razvojnem sistemu Shield-A označene z D8-D11 (slika 36 iz prejšnjega članka).

    Razmislili smo, kako optimalno povezati njihovih 16 priključkov, hkrati pa kako bi ohranili možnost neodvisnega krmiljenja rdečih, zelenih in modrih čipov znotraj teh diod s čim manj priključki mikrokontrolerja, in opozorili na težave, ki se pojavljajo.

    Ko je razvojni sistem Shield-A nameščen na plošči Arduino Uno, so priključki LED-ic D8-D11 povezani s priključki mikrokontrolerja ATmega328P, kot je prikazano na sliki 39.

    Zavedamo se, da gre za povezavo, ki doseže polno funkcionalnost le v multipleksiranem načinu. Priključki mikrokontrolerja PB0-PB3 (8-11 v zapisu Arduino) se uporabljajo za izbiro diode, PD5-PD7 (5-7 v zapisu Arduino) pa za izbiro barv. Upori 560 Ω omejujejo tok skozi en RGB diodni čip na približno 6 mA.
    Tu moramo še pojasniti izbiro vrednosti teh uporov. Sprva bi rekli, da bi morali za najboljše ravnovesje med barvami imeti enake vrednosti. V ravnovesju verjamemo, da nobena barva ni opazno močnejša ali šibkejša od drugih. Na žalost to ni vedno tako. Prva težava je, da padci napetosti na rdečem, zelenem in modrem čipu niso enaki: padci napetosti na rdečem čipu so okoli 2 V, na modrem okoli 2,8 V in na zelenem nekje med tema vrednostima. Zato bo pri napajalni napetosti 5 V tok skozi rdeči čip 36% močnejši od toka skozi modri čip. In četudi so ti tokovi enaki, obstaja še en, še večji problem: jakosti svetlobe, ki jih oddajajo rdeči, zeleni in modri čipi pri istem toku, niso enake; s poceni RGB diodami “brez imena” so lahko tudi zelo različne. Zato bomo optimalne vrednosti uporov najbolje izbrali eksperimentalno z uporabo preprostega vezja s slike 40.

    Ta vsebina je samo za naročnike

    Če želite odkleniti to vsebino, se naročite.