V uredništvu revije Svet elektronike smo pripravili nov modul, ki ga lahko uporabite s popularno Bascom testno ploščo. Modul, ki ga bomo predstavili, je namenjen prikazovalnikom LCD proizvajalca Crystal clear technology.
Redni obiskovalci naše virtualne trgovine vedo, da imamo že kar nekaj časa ugodno ponudbo 2×16 prikazovalnikov LCD, tako tistih z ali brez osvetlitve. To sta prikazovalnika z oznako CMC216L01 in CMC216N02, ki imata identičen razpored priključkov. Razlika med njima je le v tem, da ima CMC216L01 priključka za osvetlitev, CMC216N02 pa priključka za osvetlitev sicer ima, vendar nima vgrajenih LED-ic za osvetljevanje zaslona.
Poleg teh dveh prikazovalnikov pa na trgu obstajajo še klasični LM016 prikazovalniki LCD, ki imajo malce drugače izvedene priključke. Tudi v naši virtualni trgovini ponujamo podoben prikazovalnik z oznako PVC160203P, ki pa nima osvetlitve. Razlika med CMC-prikazovalniki in LM016 je v tem, da ima LM016 (PVC160203P) drugačen razpored priključkov.
Modul, ki je pred vami, je namenjen uporabi tako CMC-prikazovalnikov kot tudi LM016-prikazovalnikov. Za obe vrsti prikazovalnikov sta predvidena tudi priključka za osvetlitev ozadja.
Opis vezja
Opis vezja modula je enostaven in ne potrebuje posebne razlage. Morda omenimo to, da ima modul možnost stalnega vklopa oziroma izklopa osvetlitve ozadja s kratkostičnikom J1. Lahko pa osvetlitev ozadja krmilimo tudi z vgrajenim MOSFET-om, ki je priključen na Px.3. Z vgrajenim MOSFET-om namreč lahko krmilimo osvetlitev tako, da jo povečujemo oziroma zmanjšujemo in na ta način prihranimo nekaj miliamperov napajalnega toka. Hkrati pa dosežemo tudi profesionalnejši videz naprave. Shemo modula vidimo na sliki 1.
Programska oprema
Programsko opremo je opisal že mag. Vladimir Mitrović v svojem članku Upravljanje z osvetlitvijo ozadja LCD-prikazovalnika. Opisan program LCD_8051.bas si lahko brezplačno snamete s spletnih strani Sveta elektronike. Program je prilagojen Bascom testni plošči in LCD-modulu, vendar ga je možno izvajati na vsakem vezju, ki je narejeno po shemi na sliki 2.
Uporaba
Modul LCD lahko priključimo v kateri koli razširitveni konektor na testni plošči Bascom. Pri tem upoštevajte konfiguracijske bite za LCD:
Config Lcdpin = Pin , Db7 = Px.7 , Db6 = Px.6 , Db5 = Px.5 , Db4 = Px.4 , E = Px.2 , Rs = Px.1
Tranzistor MOSFET krmilimo na priključku Px.3. Če sklenemo kratkospojnik J1, bo osvetlitev ozadja stalno priključena. Kot običajno, s potenciometrom POT nastavimo kontrast na LCD-ju.
Zaključek
Modul LCD lahko uporabimo kot razširitveni modul na Bascom testni plošči ali kot samostojni modul v svoji aplikaciji. Ker ima vgrajem MOSFET, mu lahko nastavljamo osvetlitev glede na zahteve glede potrošnje električnega toka ali glede na osvetljenost okolice. Program za krmiljenje MOSFET-tranzistorja se nahaja na download sekciji spletne strani revije Svet elektronike.
Tam tudi najdete verzijo programa za AVR-mikrokontrolerje. Prednost tega programa je v tem, da imajo AVR-ji že hardversko vgrajen PWM-generator, ki ne obremenjuje CPU-enote mikrokontrolerja. Zato mikrokontrolerju ostane več časa za izvajanje našega programa, medtem ko se osvetlitev LCD-ja dogaja v ozadju.
LCD prikazovalnik za razvojna orodja
2004_SE107_61
Avtor. Jure Mikeln