0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoLetošnji sejem MIS je bil zelo dobro obiskan

    Letošnji sejem MIS je bil zelo dobro obiskan

    Po besedah organizatorja sejma MIS2023, podjetja Celjski sejem d.d., je bil letošnji sejem največji do sedaj v številu razstavljalcev in tudi obiskovalcev.
    AX elektronika d.o.o.
    Avtor: Jurij Mikeln
    Letos se je predstavilo 330 razstavljalcev iz 15-ih držav, ki so predstavili 1000 blagovnih znamk iz 30-ih držav, sejem je obiskalo več kot 17.000 obiskovalcev.
    Sejem je otvoril premier dr. Robert Golob. Premier, ki ga je spremljal tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Skupaj s predsednico upravnega odbora družbe Celjski sejem Nino Ermenc Pangerl, županom MO Celje Matijem Kovačičem in dr. Alešem Hančičem, direktorjem TECOS-a, so si ogledali sejemske dvorane. Dr. Golob je ob koncu povedal, da je sejem odličen pokazatelj, kaj zmore slovensko gospodarstvo
    Nekako smo vajeni, da industrijski sejmi trajajo 3 dni, tokratni MIS pa je trajal 4 dni. V tem času smo lahko videli bogat strokovni programa različnih panog v industriji. Prvi dan sejma je bil posvečen avtomatizaciji in optimizaciji proizvodnih procesov, drugi dan je bil posvečen varilni tehniki, kjer je bilo v ospredju državno in mednarodno tekmovanje varilcev, tretji dan je bil namenjen orodjarstvu in vzdrževanju, zadnji dan pa industriji plastike. Podjetja, tako slovenska kot tuja, so na sejmu postregla s številnimi inovativnimi rešitvami in proizvodi. Sedem razstavljavcev je dobilo tudi posebna sejemska priznanja – za najbolj inovativne in  ekonomsko varčne ter okoljsko vzdržne proizvode.
    Na letošnjem MIS sejmu smo videli izjemno veliko industrijskih postrojenj, ki so jih na sejem pripeljali bodisi proizvajalci teh postrojenj, bodisi trgovska podjetja. Smo pa lahko videli različne stroje za obdelavo kovin, plastike in tudi lesa, saj je poseben del sejma poimenovan Lesteh bil posvečen prav obdelavi lesa.
    Na sejmu se je predstavilo podjetje Beckhoff Avtomatizacija d.o.o., ki je predstavilo celotno paleto produktov s področja avtomatizacije na osnovi PC krmilnikov. Ena od produktnih skupin so vhodno izhodne enote, v sklopu katerih podjetje razstavlja širok nabor EtherCAT vhodno izhodnih modulov s poudarkom na merilnih modulih, namenjenih hitrim in natančnim meritvam v avtomatizaciji.
    S področja pogonske tehnike Beckhoff razstavlja širšo družino produktov: poleg že dobro uveljavljenih klasičnih servo pogonov in servo motorjev tudi servo motorje z integriranim servo pogonom in električne cilindre. Predstavitev pogonske tehnike dopolnjuje z novostmi na področju naprednih transportnih sistemov XTS (eXtended Transport System) in XPlanar. Glavna novost XTS sistema je brezžičen prenos energije in podatkov na gibajoče dele.
    Med drugim je predstavljen tudi MX sistem PC krmilja, ki ne potrebuje elektro omare. Zaradi robustne zasnove je sistem namenjen za direktno montažo na stroj brez elektro omare in ne potrebuje klasičnega ožičenja, saj so vse povezave izvedene prek konektorjev.
    Na področju industrijskih računalnikov in krmilnikov Beckhoff izstopata novi seriji cenovno ugodnih, kompaktnih krmilnikov CX8200 in CX9240, ki z uporabo modernih, večjedrnih ARM Cortex™ procesorjev pokrivata velik nabor industrijskih aplikacij. Serija CX8200 v primerjavi s starejšimi generacijami zdaj omogoča tudi upravljanje koračnih in servo motorjev v PTP načinu pozicioniranja.
    Za zahtevnejše aplikacije bo kmalu na voljo izjemno zmogljiv industrijski računalnik C6040 z Intel® Core™ procesorji 12. in 13. generacije, ki po novem vključuje tudi procesorje Intel® Core™ i9 s kar 24 procesorskimi jedri. Novi procesorji omogočajo tudi bolj učinkovito razporejanje procesne moči procesorja – krmilnemu programu se sedaj lahko dodeli namensko jedro procesorja z višjo hitrostjo v primerjavi z ostalimi funkcijami, kot so uporabniški vmesnik in zajem podatkov, ki imajo nižjo prioriteto in tečejo na počasnejših jedrih procesorja.
    Za zadostitev potreb povezljivosti naprav in vedno večje količine podatkov, predvsem na področju strojnega vida, podjetje Beckhoff sedaj prehaja na nov Ethernet standard s hitrostjo 2,5 gigabitov, kar je precejšna pohitritev v primerjavi z obstoječimi 1-gigabitnimi Ethernet povezavami.
    Podjetje Beckhoff pa krepi svojo prisotnost tudi na področju strojnega vida. Poleg obstoječe programske opreme TwinCAT Vision bodo sedaj na voljo tudi industrijske kamere, objektivi in osvetlitev.
    Visoko kakovostne kamere z ločljivostjo do 24 megapikslov v robustnem aluminijastem ohišju omogočajo napredne in zanesljive rešitve v industriji. Pomembna inovacija je integracija področnega vodila EtherCAT P za napajanje, upravljanje in sinhronizacijo kamere, vse v enem kablu.
    Strojni vid zahteva tudi dobro osvetlitev, zato podjetje Beckhoff ponuja tudi LED komponente za osvetlitev v različnih oblikah. Pomembne lastnosti so visoka moč osvetlitve do 1 kW, natančna barvna reprodukcija, robustna izvedba in enokabelski priklop z vodilom EtherCAT P, ki omogoča napajanje in hkraten nadzor luči.
    Ena od prednosti lastne opreme za strojni vid je enostavna integracija z ostalimi komponentami podjetja Beckhoff. To pomembno skrajša čas in zmanjša stroške razvoja aplikacije.
    Podjetje MB-NAKLO d.o.o. se je predstavilo na njihovem tradicionalnem mestu v pritličju hale L.
    Na sejmu so predstavili novost med njihovimi zastopstvi, podjetje Neura Robotics iz Nemčije. Na sejmu so predstavili njihovega prvega kognitivnega robota na svetu.
    Kognitiven je zato, ker ima vgrajenih veliko senzorjev. Robot ima vgrajeno tudi kamero in mikrofone – torej na nek način vidi in sliši, razume in čuti. Robot ima 7 osi in je enostaven za programiranje. Robot je cenovno dostopen, njegova uporaba pa je predvidena v medicini in šolah. Tako podjetje MB-NAKLO, ki je bil znan po robotskih prijemalih Schunk, širi svoj program izdelkov tudi na robote. V svojem prodajnem programu imajo tudi kolaborativne robote. V okviru programa podjetja Neura Robotics ponujajo tudi vozičke z nosilnostjo 1,5 tone, ki samodejno navigirajo po proizvodnjih prostorih.
    Svet se premika v e-mobilnost, zato tudi kupci podjetja MB-NAKLO dobivajo projekte za e-mobilnost.   Na sejmu so pokazali ohišje električnega motorja.
    Na sejmu so predstavili tudi planetne reduktorje podjetja Neugart, ki so primerni za avtomobilsko industrijo, farmacijo, medicino in prehrambeno industrijo.
    Reduktorji, ki jih ponujajo imajo dimenzije prirobnice od 40 mm do 300 mm.
    Podjetje Tipteh d.o.o. je na sejmu MIS predstavilo proizvajalca pametnih kamer Zebra. To so kamere, ki ne potrebujejo dodatnega računalnika za svoje delovanje. Podjetje Zebra ponuja tudi čitalnike bar kod in dvodimenzionalnih kod.
    Seveda se lahko opazi trend vedno hitrejšega razvoja pametnih kamer, ki ne potrebujejo zunanjega računalnika. Za zahtevne aplikacije, kjer je potrebnih več kamer, pa seveda nudijo tudi sisteme kamer, ki so povezane na računalnik.
    V pametni kameri je vgrajena uporabniška aplikacija, ki se nastavi in kamera je pripravljena za delovanje.
    Kot naslednjo novost so predstavili najmanjše varnostno stikalo z zaklepanjem, ki ga vidite na sliki 11.
    Varnostno stikalo je predvideno do stopnje zaščite PLE in ima vgrajen RFID čitalnik, ki bere kodo na ključku, kar je druga stopnja varovanja. Prva stopnja je ta, da senzor preveri, ali je ključek vstavljen v ležišče. Stopnja zaščite PLE pomeni najvišjo stopnjo varovanja stroja.
    Predstavili so tudi nove varnostne senzorje podjetja Inexpect, ki omogočajo večje razdalje in bolj natančno nastavitev cone, ki jo nadzoruje senzor.
    Poleg ostalih proizvodov podjetja Leutze so predstavili tudi nov optični merilnik razdalje, ki je predviden za visokoregalna avtomatizirana skladišča. S tem senzorjem je omogočeno pozicioniranje vozička. Senzor se običajno montira na voziček, na steno pa se običajno montira neko ogledalo, s čemer je možno merjenje razdalje do enega milimetra natančno.
    Podjetje MIEL d.o.o. je na sejmu MIS predstavilo integrirano avtomatizacijo. Predstavili so torej produkte in rešitve na platformi podjetja Omron za popolno avtomatizacijo neke proizvodnje. Poleg konvencionalnih elementov, kot so krmilniki, senzorji, servo sistemi, frekvenčniki in sistemi strojnega vida ponujajo tudi celotne rešitve s področja robotizacije, SCARA in kolaborativnih robotov, Delta robotov in mobilnih robotov.
    Izpostavili so novo generacijo SCARA robotov serije i4L in i4H, novo generacijo Delta robotov iX3 in iX4, kamerne sisteme FGV7, mobilne robote serije LD. V bližnji okolici njihovega sejemskega prostora se je vozil robot LD90. Nudijo pa tudi verzijo HD1500 mobilnega robota, ki lahko prevaža 1m5 tone težke predmete.
    Avtonomija LD90, ki se je vozil po sejmu, je 16 ur, nato pa se samodejno napolni na polnilni postaji.
    Na sejmu so predstavili tudi demonstracijo zlaganja naključno zloženih proizvodov s SCARA robotom na točno označena paletna mesta. Sistem je sestavljen iz stresalnika z vgrajeno IR osvetlitvijo. Prva kamera prepozna položaj in orientiranost kosa. Z drugo kamero pa ugotovi številko, ki je napisana na kosu in ga zloži na točno določeno mesto.
    Podjetje Hoffmann Group se je na sejmu predstavilo s svojo izstopajočo stojnico kar na zunanjih površinah. Na njej so med drugim imeli zelo “udaren” artikel, na katerem so obiskovalci testirali svojo moč udarca s kladivom.
    Letos v podjetju Hoffmann Group praznujejo 40-letnico podjetja Holex in 50-letnico podjetja Garant. Rdeča nit sejma MIS je prepoznavnost njihovih blagovnih znamk. Z obiskom na sejmu so bili zadovoljni, veseli so bili tega, da so stranke prišle do njih in se podružili z njimi.
    Na sejmu MIS so potekala tudi obsejemska dogajanja. Prvi sejemski dan  je namenjen industrijski avtomatizaciji in optimizaciji proizvodnih procesov. Predavanja je pripravila Univerza v Mariboru Fakulteta za strojništvo, Laboratorij za načrtovanje proizvodnih sistemov, Laboratorij za simulacije diskretnih sistemov. Drugi dan sejma je potekalo tekmovanje varilcev. Kot je poudarila Mateja Gerečnik sekretarka SKEI, je poklic varilca popolnoma razvrednoten, saj je njegova osnovna plača okoli 800 evrov. Vendar pa se večina podjetij zaveda, da je to premalo in plačuje svoje varilce bolje. Veliko podjetij uvaža svojo delovno silo iz Filipinov, Indije in različnih indonezijskih držav, naši varilci pa odhajajo na delo v Avstrijo in Nemčijo.
    Dr. Vuherer iz Fakultete za strojništvo iz Maribora je izpostavil, da bi v tem trenutku samo na mariborskem območju potrebovali okoli 500 varilcev, in da trenutno izobraženega kadra na področju varilstva ni. Rešitev mora biti sistemska, predvsem v izobraževalni sferi, kjer morajo pomanjkanju kadrov slediti tudi v šolskem sistemu.
    Tretji dan je bil namenjen vzdrževalcem in orodjarjem, ki so imeli več strokovnih posvetovanj.
    Zadnji dan sejma je bil namenjen inovativnim tehnologijam v industriji plastike in gume. Predavanja je pripravila fakulteta za tehnologijo polimerov in GIZ Grozd Plasttehnika
    Zaključek
    Sejem MIS je še enkrat pokazal, kako pomembna je sejemska dejavnost in kako nam  je v času Covida manjkalo sejemsko druženje. Na sejmu so bile predstavljene številne novosti, pripravljene so bile tudi številne obsejemske dejavnosti. Ker je sejem MIS dvoleten, bo naslednji sejem leta 2025.
    https://svet-el.si