Ko elektronika postaja naprednejša, morajo postati taka tudi orodja za popravilo. V pričakovanju tega izziva so znanstveniki ustvarili nanodelce, ki so sposobni najti in popraviti majhne razpoke v elektroniki. V prihodnosti to lahko prinese upogljive baterije, elektrode, sončne celice in ostale visokotehnološke naprave sposobne samo-popravljanja.
Raziskovalci so svoje delo predstavili na 251. nacionalnem srečanju in razstavi ameriške kemijske skupnosti. »Elektronska vezja so te dni zelo sofisticirana. Zato lahko še tako majhna razpoka prekine električni tok in povzroči poškodbo naprave. Klasična elektronika se lahko popravi s spajkanjem, popravila kompleksne elektronike na nano ravni pa zahtevajo inovativnost.« pravi eden od sodelujočih, Jinxing Li.
Električni pripomočki so vedno bolj napredni in pojavljali se bodo v oblekah, dodatkih in v obliki vsadkov. Način, kako odslužene visokotehnološke naprave popraviti, ostaja zaenkrat še nerešen problem. Telefon zamenjamo ko neha delovati in hkrati sledimo tehnološkemu napredku, tudi če je star le nekaj let in ima samo slabo baterijo ali pa je na nekem gumbu slab kontakt. Take napake bi lahko v prihodnosti odpravili z nanomotorčki, ki bi bili sposobni sami najti in popraviti napake v nanovezjih, obnoviti elektrode baterijam in obnoviti kontakt v gumbu.
Zamenjava celotne naprave je lahko zelo draga, že cena pokvarjene komponente je lahko visoka in menjava ponavadi praktično nemogoča. Ko se komponenta v telefonu pokvari, pa je vseeno ceneje zamenjati celoten proizvod, kot pa plačati stroške popravila. Zato je veliko proizvajalcev visoko tehnoloških potrošniških naprav, ki imajo življenjsko dobo največ dveh let, zavezanih k čim bolj zelenem življenjskem ciklu proizvoda, od proizvodnje do reciklaže.
Nanodelci bi lahko popravljali sončne celice v težavnih okoljih, kjer so nagnjene k poškodbam in praskam. Prav tako velja za baterije in upogljive senzorje. Dodatno pa bi podoben koncept lahko uporabili na živem tkivu, le da bi uporabili drugačne materiale za delce in gorivo. Tako bi lahko zdravili človeško tkivo, zdravili razne bolezni in aplicirali zdravila na točno določeno mesto z manj invazivno metodo, kakršne poznamo danes.
Vir
- https://www.sciencedaily.com/releases/2016/03/160314084817.htm
- še izvor slike : http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.nanolett.5b03140
Nanomotorji, kateri bi lahko popravili elektroniko
2016_SE242_8