Kaj je moramo storiti pred vsako simulacijo ali analizo? Katere informacije moramo poznati? Naša shema ima verjetno na tisoče povezav (nets) – bomo vse simulirali? Verjetno ne, saj za to ni dovolj časa in v resnici to niti ni potrebno.
Torej najprej moramo ugotoviti, kaj nam je sploh pomembno – katere povezave v shemi so »kritične« in kako jih prepoznati?
Kritične povezave
Na prvi pogled se zdi enostavno odgovoriti na vprašanje: »Kaj so »kritične« povezave?« Pogosti odgovori so: povezave ure, visokofrekvečne povezave, vse povezave, hitrejše od 100 MHz in tako naprej. Čeprav je v teh odgovorih nekaj smisla, vendarle obstaja ena pomembna lastnost povezav na digitalno tiskanih vezjih, na katero moramo pomisliti – to je frekvenca (edge rate) v primerjavi z dolžino povezave (trace length).
Torej imamo nekaj kriterijev za prepoznavanje kritičnih povezav. Kje pa najdemo informacije, na podlagi katerih se odločimo za analizo? Podatkovni list (datasheet) je najhitrejše mesto za preverjanje lastnosti pinov posameznih komponent. V tem dokumentu lahko najdemo nihanja napetosti, hitrost odziva / hitrost preklopa, vhodno impedanco in mnogo drugih informacij. Nato moramo preklopne podatke primerjati z dolžino povezave, da bi ugotovili, če gre res za problem. Sliši se zapleteno in dolgočasno – in bi tudi bilo, če bi morali to delati ročno.
Tukaj moramo poiskati pomoč v ustreznem orodju. HyperLynx SI omogoča izdelavo preprostih modelov naših naprav na podlagi podatkovnih listov in simulira povezave, da ugotovi, če so kakšne težave na podlagi lastnosti komponent. To je prvi korak, še bolj natančno bi bilo uporabiti modele komponent za analizo integritete signalov, poznane kot IBIS modele (Input Output Buffer Information Specification).
So dober vir za ugotavljanje preklopnih lastnosti komponent. To so modeli za preverjanje integritete signala po industrijskih standardih, ki jih večina proizvajalcev integriranih vezij daje na voljo načrtovalcem, da lahko njihove komponente uspešno uporabimo v svojih načrtih. HyperLynx SI lahko uporabi te informacije za lažje ugotavljanje, katere povezave bi bilo dobro pregledati. Z modelov prebere IBIS informacije in javi dolžino povezav in čas zakasnitve pri bakru, na podlagi česar lahko hitro ugotovimo, katere povezave bi želeli simulirati.
Če bi to delali ročno, bi nam vzelo preveč dragocenega časa in se ne bi splačalo. Vendar pa s hitrim pregledom rezultatov v HyperLynx SI točno vemo, kje pogledati, ne da bi za to porabili preveč časa.
Osnove analize integritete signala (Signal Integrity)
CADCAM Lab d.o.o.
Gerbičeva ulica 110
SI-1000 Ljubljana
Tel.: +386(0) 1 426 73 33
2016_SE240_35