0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeOsnovna zgradba in delovanje PIC18 (7)

    Osnovna zgradba in delovanje PIC18 (7)

    Mikrokontroler je nepogrešljiv sestavni del številnih majhnih, a zelo uporabnih domačih naprav, kot so: vremenska postaja, elektronski termostat, elektronska varuška… Za vsak končni izdelek bomo nemalokrat odšteli veliko več, kot če se projekta lotimo sami.

    V preteklem nadaljevanju smo si ogledali programiranje naprednega modula za zajem, primerjavo signalov in PWM (ECCP, angl. enhanced capture, compare and PWM module). Lotili smo se predvsem natančneSlike niga merjenja signalov in razlik med različnimi družinami mikrokontrolerjev PIC18. Prikazali smo gradnjo programatorja za mikrokontrolerje PIC18 vseh treh glavnih družin: PIC18(L)Fxxxx, PIC18(L)FxxKxx in PIC18(L)FxxJxx.

    Tokrat se bomo lotili novih tem: brezžično bomo povezali dva mikrokontrolerja s pomočjo impulzno-širinske modulacije in na praktičnem primeru termostata za hladilnik preizkusili delovanje psa čuvaja (angl. wachdog operation).

    Brezžične komunikacije

    Strojna oprema

    Slike niNa spletu v različnih bolje založenih spletnih trgovinah z elektronskimi komponentami zasledimo pestro ponudbo raznih brezžičnih radijskih komunikacijskih modulov in krmilnikov v enem čipu, iz katerih lahko z dodatkom manjšega števila disketnih elementov izdelamo radijski oddajnik, sprejemnik, ali oddajnik-sprejemnik. Še posebej zanimivi so 1-bitni moduli, ki jih lahko enostavno neposredno povežemo z digitalnimi vhodi in izhodi mikrokontrolerja. Tako nam preostane le še izdelava ustrezne programske opreme. Mi smo se odločili za module HopeRF RFC85 in RFC83C predvsem zato, ker smo jih že imeli. Nanje smo prispajkali barvni trakasti kabel, slednjega pa povezali z Vellemanovo eksperimentalno ploščo K8055-1, ki smo jo krmilili iz PC-ja.

    Za dvosmerni prenos podatkov potrebujemo dva oddajniška in dva sprejemna komunikacijska modula ter dve enostavni vezji za PIC32MX250F128B ali dve eksperimentalni plošči (K8055-1 ali K8055N-2), ki omogočata njuno povezavo s PC-jem. Vsak par oddajniškega in sprejemnega modula mora delovati na svoji osnovni radijski frekvenci, če želimo podatke hkrati prenašati v obe smeri. Mi smo uporabili 433 MHz in 315 MHz module. Tako izbiro narekuje ponudba gotovim komunikacijskih modulov. Več o tem lahko preberemo na spletni strani: https://sites.google.com/site/pcusbprojects/5-custom-projects/v-wireless-communications

    Lotimo se še fizičnega priklopa modulov RFC85 in RFC83C na mikrokontroler. RFC85 je univerzalni 1-bitni oddajniški modul, ki deluje pri napetostnih med 2 V in 5,5 V. Priključiti ga moramo na napetost, ki je enaka napajalni napetosti mikrokontrolerja, ali napetosti, ki jo podpira morebitno vmesniško vezje za pretvorbo napetostnih nivojev. Tako vezje je vgrajeno imata tudi Vellemanovi eksperimentalni plošči K8055-1 in K8055N-2. Čip ULN2803A vsebuje 8 preprostih tranzistorskih vezav tipa Darlington ter zaščitne diode, ki negativnim napetostnim impulzom preprečujejo poškodovanje občutljive digitalne elektronike. Hkrati lahko deluje tudi kot vhodni napetostni pretvornik do vhodne napetosti 50 V. Za natančne specifikacije priporočamo ogled originalnih navodil proizvajalcev, ki jih najdemo na spletu, če v katerega od spletnih brskalnikov vtipkamo »ULN2803A datasheet«, (glej sliko 1) .

    Celotni članek

    Osnovna zgradba in delovanje PIC18 (7)

    2014_SE216_46