Časi, ko so vam svetovali, da s postrešja vzamete star računalnik in ga spremenite v spletni strežnik, so mimo. Sedaj lahko porabite manj prostora, manj električne energije, manj denarja in si navsezadnje prihranite še živce, če uporabite simpatični mini računalnik v velikosti kreditne kartice imenovan Raspberry Pi. Pri nas doma mu ljubkovalno rečemo kar pita. Malinine pite še nisem pekla, ampak delo s to pito je bilo sigurno bolj preprosto in navdušujoče. Raspberry Pi priklopimo na TV in sledimo dobro dokumentiranim napotkom. Vložek v vrednosti 35$, kolikor stane ta mini računalnik, spremenimo v spletni strežnik in se pokažemo na internetu brez gostovanja pri ponudniku.
Kratka predstavitev
Spletni strežnik si lahko omisli kdor koli, ki za svojo spletno stran že uporablja storitve ponudnika spletnega gostovanja ali pa je to še nameral storiti. Ko boste dobili v roke Raspberry Pi, se vam bo odprl svet Unix/Linux operacijskega sistema, shranjenega na SD kartici. Priporočena je uporaba Raspbian-a (Debian, optimiziran za strojno opremo Raspberry Pi), lahko pa si namestite tudi druge različice ARM Linux-a [1]. Odprtokodnim rešitvam se lahko zahvalimo, da spletni strežnik postavimo brezplačno. Govorimo o štirici: operacijski sistem Linux – server Apache HTTP – podatkovna baza MySQL – programski jezik PHP, ali na kratko LAMP. Namestitev ne terja globokega predznanja, le navodila, ki jim lahko tudi slepo sledite. In potem? Želeli smo namestiti internetno stran. Ali ste vešči programiranja spletnih aplikacij? Če je odgovor »Ne!«, potem si boste omislili sistem za upravljanje vsebin (WordPress, Joomla!, Drupal, itn.). V tem članku bo nameščena Joomla!. Oblikovanje strani in vsebina naj bo vaša stvar, poskrbite še, da bo stran vidna v širnem spletu, s tem ko nastavite usmerjevalnik (po domače »router«).
O mini računalniku Raspberry Pi
Raspberry Pi lahko kupimo na bolhi.com [5], pri Farnell-u [3], v HTE [4], v nanoelektroniki [2] in še kje, v dveh različicah: model A in model B. Model A porabi tretjino manj energije kot model B (100mAh), ima le en USB priključek, 256MB SDRAM-a in je v primerjavi z modelom B brez mrežnega priključka. V članku bo predstavljen model B.
Slika 1 prikazuje arhitekturo Raspberry Pi (model B). Vsebuje 700MHz procesor ARM (družina ARM11)-CPU, grafični procesor Broadcom VideoCore IV-GPU, 512 MB SDRAM-a, 2 USB priključka, RCA in HDMI video priključka, audio izhod, režo SD/MMC/SDIO za pomnilnik, mrežni priključek in nizkonivojsko periferijo – splošno namenski vhod/izhod (GPIO), UART ter vodili I2C in SPI.
Raspberry Pi napajamo preko Micro USB. Dovolj bo, če si pri svojem mobilnem telefonu sposodite vtični napajalnik (+5V, 700mA). Ker stikala za vklop/izklop nimamo na voljo, se operacijski sistem naloži takoj ko priključimo napajalnik.
Drugi del: Raspberry Pi: SMS detekcija premika
Postavitev spletnega strežnika na Raspberry Pi