AX elektronika d.o.o.
Avtor: Jurij Mikeln
Nekateri bralci revije Svet elektronike se boste spomnili, kako smo pričeli z IFAM-om 20 let nazaj, ko smo prvič organizirali strokovno konferenco Trendi in tehnologije avtomatizacije v Portorožu.
Omenjena konferenca se je pričela z relativno malo pozornosti osrednjih slovenskih medijev, temu primerna je bila tudi udeležba podjetij – razstavljalcev na konferenci. Konferenca je kasneje prerasla v sejem IFAM, ki je v tej obliki in s tem imenom odprl vrata tudi letos na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani od 11. do 13. februarja.
Na letošnjem sejmu, ki je torej praznoval 20. obletnico, smo tako videli mnogo podjetij, ki so se predstavila na prej omenjeni konferenci, nekaj jih je pa tudi manjkalo. Razlogov za to je verjetno več, gotovo pa je glavni razlog to, da sta sejma IFAM in MIS relativno blizu v koledarju sejmov, saj se IFAM odvija v februarju, MIS pa že v aprilu.
Kakor koli že, sejem IFAM se je letos dogajal v malce manjši udeležbi razstavljalcev, kar pa ne pomeni, da je zaradi tega bil obisk kaj bistveno manjši. Pravzaprav smo bili razstavljalci prijetno presenečeni z obiskom že prvega dne, ki je velikokrat slabo obiskan tudi na drugih strokovnih sejmih. V tej kratki reportaži bomo povzeli, kaj vse se je dogajalo na sejmu IFAM 2025.
Podjetje Rittal je na sejmu predstavilo izdelke in storitve matičnega podjetja, hkrati pa so predstavili tudi poslovni enoti EPLAN in RAS.
Tokrat so se v podjetju Rittal odločili, da so 2x dnevno na sejmu predstavili svoje novitete s pomočjo video posnetka in predstavitve v živo. Predstavili so nov zbiralčni sistem RiLineX, ki je plod 40-letnega razvoja v distribuciji električne energije. Izdelek je tako nov, da so ga javnosti predstavili v Ljubljani še pred svetovno premiero aprila v Hannovru. Zbiralčni sistem je popolnoma zaščiten pred dotikom po IP 2XB in se ga lahko nadgradi do IP 4X. Sistem je testiran na kratki stik do 52,5 kVA in je primeren za napetosti do 1.000 V AC ali 1.500 V DC. Sistem je narejen tako, da prihrani do 30% časa pri načrtovanju in do 50% časa pri sestavi sistema.
Poleg omenjenega sistema ponujajo tudi zbiralke, ki so lahko iz bakra ali aluminija debelin 5 oziroma 10 mm. V demonstracijskem videu so nam pokazali tudi napravo, ki oblikuje zbiralke po zahtevah kupcev.
Na voljo so sistemi za omare širine 600, 800, 1000 ion 1200 omare, dobavljiv je pa tudi modularni sistem, ki je narejen iz manjših gradnikov. Največji ima dimenzije 200 mm, so pa na voljo tudi manjši. Montaža sistema je zelo enostavna po »klik« sistemu. V primerjavi s klasično montažo je prihranek ocenjen do 50% časa.
Na sejmu so predstavili veliko ohišij iz njihove ponudbe. Tako so prvič predstavili ohišja TopTech zunanje ohišje. Predstavili so tudi prenovljeno CX konzolo in pa montažno mizo, kjer se montirajo zbiralčni sistemi.
Na sejmu so predstavili tudi montažno mizo, na kateri sodelavci lahko udobno sestavljajo komponente. Tako sestavljeno ploščo nato lahko montirajo v ohišje.
EPLAN je predstavil programsko opremo za načrtovanje v navezavi na Rittal-ove proizvode. Predstavili so tudi digitalne rešitve v oblaku Eplan Cloud, kjer so aplikacije za vpogled v projekt ali pa recimo DataPortal za prenos podatkov. Po novem pa ima podjetje Rittal na njihovem oblaku tri aplikacije: Epocket, ki služi kot digitalni žep za dokumentacijo pri določenem izdelku. Nadalje je na oblaku RiTherm aplikacija, ki služi preračunavanju hlajenja ali ogrevanja omare. Na oblaku se nahaja tudi RiPanel za konfiguracijo ohišja. Za varnost ohišja skrbi Microsoftov Azure service, Eplan pa ima tudi dodatno svoje varnostne sisteme.
Podjetje Tipteh je na sejmu IFAM predstavilo program Krohne, ki ga je v preteklosti zastopalo podjetje Memos doo. Predstavili so opremo za procesno merjenje, predvsem pretoka, tlaka in temperature, česar prej niso imeli v svoji ponudbi. Predstavili so tako opremo kot tudi določene storitve. Izvajajo tudi primerjalne meritve in tako so intenzivno stopili v svet procesne avtomatizacije. V svetu izdelčne avtomatizacije so zelo prisotni, kar so na sejmu IFAM predstavili s celovito opremo iz področij senzorjev, opreme za varnost strojev, opreme in storitev za vision identifikacijo, motornih pogonov, PLC krmilnikov, V/I modulov in IT opreme, kot so industrijski računalniki, daljinski dostopi, povezava v oblak in podobno. Na sejmu so predstavili tudi podjetje Optoplan, ki izdeluje programsko opremo za spremljanje verzij različnih programov za npr. robote, PLC krmilnike in ostalih naprav. Za vse te naprave je potrebno imeti neko sledljivost programske opreme in to zagotavlja podjetje Optoplan. To je seveda pomembno pri odpravi težav v proizvodnem procesu, saj tako zmanjšujemo čas zastoja proizvodnje. Skratka Tipteh je podjetje, ki nudi vso opremo za avtomatizacijo.
Podjetje Elektrospoji je na sejmu IFAM predstavilo inovativen sistem ožičenja AirSTREAM, ki omogoča ožičenje brez kabelskih kanalov. Celotno ožičenje se naredi z zadnje strani, zato se zmanjša elektro omara, saj kabelski kanali niso potrebni. Naslednja prednost je tudi to, da se zmanjša potreba po hlajenju, saj zaradi odstranjenih ovir zrak bolje kroži med komponentami. Ta sistem omogoča tudi hitrejšo montažo. V ponudbi so tudi releji, ki so bolj odporni na vibracije in pa ekonomične variante, kot so napajalniki Delta. Prednost Delta napajalnikov je, da so izredno tanki. Zaradi tega prihranijo do 35% prostora v elektro omari. Pokazali so tudi ekonomično alternativo IT stikalom, ki so precej ožji, kot ostala stikala na trgu. Tudi v podjetju Elektrospoji sledijo novostim na področju Ethernet povezljivosti, saj so pokazali povezljivost preko ene parice, ki se počasi uvaja v industrijo. Nadalje so pokazali naprave za brezžični prenos podatkov, kar je primerno za aplikacije, ki se vrtijo 360 stopinj, kot recimo robotske roke. V ponudbi imajo naprave DataEagle, ki omogočajo prenos podatkov do razdalje 3 km. Predstavili so senzorske otoke na IO-Link aplikaciji in različnih protokolih. V ponudbi pa imajo tudi komponente za elektroniko, kot so razni konektorji. Novost so pa tudi induktivni, kapacitivni, fotoelektrični senzorji proizvajalca Elba. Predstavili so tudi naprave za opremljanje kablov s tulci. Omenimo tudi, da so na razstavnem prostoru podjetja Elektrospoji letos presenetili z izvirnimi prigrizki za stranke.
Podjetje Hennlich se tradicionalno pojavlja na sejmu IFAM in so tudi tokrat predstavili svoj program izdelkov in storitev. Predstavili so zaščite za obdelovalne stroje v obliki zaščitnih mehov in teleskopskih zaščit, ki so narejene v Sloveniji. Predstavili so plinske vzmeti proizvajalca Suspa. Podjetje ima v svojem programu tudi dvižne sisteme za laboratorije, mize v delavnicah, proizvodnji in za visoke obremenitve. Videli smo tudi robustna teleskopska vodila z nosilnostjo do 2 ton na par, ki so primerna za težko industrijo. Predstavili so tudi program vzmeti, od katerih so standardne vzmeti vedno na zalogi. Nudijo pa tudi izdelavo vzmeti po meri. Pokazali so pa tudi program za lovljenje oljnih par, ki se sproščajo pri obdelovalnih strojih. Predstavljeno je bilo široko področje mazanja in pa področje merilne tehnike.
Podjetje IGUS je na razstavnem prostoru podjetja Hennlich predstavilo poceni robota z imenom RBTX. Gre za cenovno ugodno robotsko rešitev na platformi komponent podjetja IGUS. Podjetje IGUS se je podalo na področje cenovno ugodne avtomatizacije, saj so ugotovili, da je veliko potenciala v tem segmentu trga. Vsi roboti so sestavljeni iz obstoječih artiklov podjetja IGUS. Stranka izpostavi neko zahtevo, ki jo je potrebno rešiti. V podjetju IGUS preučijo situacijo, izdelajo idejni osnutek robota – manipulatorja. Lahko pa stranka iz IGUS-ovih komponent za sestavo robota izbere takšne komponente, iz katerih bo stranka sestavila svojega robota. IGUS dostavi robota v KIT kompletu, ki ga stranka sama sestavi. V podjetju nudijo tudi svetovanje pri izbiri in načrtovanju robota. Cena prikazane konfiguracije znaša okoli 9.700 € robota RBTX z dimenzijami 800 x 800 x 500 mm dosega. Prikazali so tudi manjšega robota – manipulatorja za ceno pod 5.000 €, ki ima doseg 660 mm in 2 kg nosilnosti, ponovljivost +/- 1 mm. Cena vključuje tudi krmilnik s 7 vhodi in 7 izhodi ter napajalnik.
Podjetje Murelektronik je na sejmu IFAM predstavilo način, kako lahko z njihovimi sistemi, kjer so povezave decentralizirane – to pomeni, da so naprave povezane brez elektro omaric. To je možno zato, ker so njihovi proizvodi narejeni po IP67 standardu. To pomenim da lahko njihovi kupci krmilne in napajalne signale montirajo direktno v stroj, ki se lahko nahaja v prašnem okolju ali v okolju z veliko vlage in podobno. Na sejmu so prikazali njihove sisteme na osnovi modela tekočega traku. Na tem sistemu so prikazani vsi njihovi sistemi decentraliziranih povezav.
Podjetje Optimatika, ki je relativno mlado podjetje, je na sejmu IFAM predstavilo kolaborativne robote Dobot. To je eden večjih kitajskih proizvajalcev, ki izdela do 10.000 robotov letno. V ponudbi je več serij robotov: industrijska CR, ki zajema robote z nosilnostjo od 3 do 20 kg, napoveduje se pa tudi že 35 kg verzija. Nato imajo v ponudbi serijo Desktop, kar so 4-osni SCARA roboti. Na sejmu so pa predstavili tudi novo serijo z imenom Nova v variantah 2 ali 5 kg, s katero ciljajo na neindustrijske aplikacije, ki jih najdemo v medicini, gostinstvu, farmaciji in podobno.
Po besedah predstavnika podjetja Optimatika so cene zelo konkurenčne, kar trg tudi pričakuje, če gre za neuveljavljenega proizvajalca. Dobavni roki so približno 4 tedne, nekaj robotov je pa tudi na zalogi.
Podjetje Baluff je na sejmu IFAM predstavilo IO-Link wireless, kjer povezava med senzorji in glavnim sistemom poteka brezžično. Predstavili so tudi senzor vibracij in temperature, s katerim merijo delovanje nekega motorja. Senzor lahko meri tudi neke druge fizikalne veličine, za podrobnosti se obrnite na podjetje Balluff.
Predstavili so tudi RFID bralnike tako za HF in UHF področje.
Omenimo še podjetje Hočevar, ki je na sejmu predstavilo uporovno varjenje, podjetje IC elektronika, ki poleg elektronskih komponent nudi tudi komponente za avtomatizacijo, podjetje Conphis je sejmu predstavilo tehnologijo vision sistemov proizvajalcev THK Vision, Allied Vision in SVS Vistek, podjetje Yaskawa se je predstavilo s svojo ponudbo industrijskih robotov, podjetje Alkatron pa je predstavilo opremo za industrijsko avtomatizacijo podjetja Phoenix Contact, prisotni pa so bili tudi raziskovalni inštituti iz Slovenije (Inštitut Jožef Stefan) ter Srbije (Mihajlo Pupin).
Vseh razstavljalcev seveda v tej kratki reportaži ne moremo predstaviti, saj smo nekaj svojega časa posvetili tudi vam bralcem, ki ste nas obiskali na našem razstavnem prostoru. Prijetno se je bilo srečati z vami in popiti (izvrstno) kavo ter se pogovoriti o preteklem letu in planih za letošnje leto.
Sejem so spremljala tudi strokovna predavanja, ki so jih pripravili strokovnjaki iz Slovenije in tujine. Teme vsebin so bile umetna inteligenca in kolaborativnost robotov prihodnosti, 3D tiskanje kovin za industrijske namene, tehnologije 3D strojnega vida in tehnologije vzdrževanja naprav.
Zaključek
20 . jubilejni IFAM je tako zaprl svoja vrata. Na sejmu smo videli še marsikaj zanimivega. Generalno gledano je bilo na sejmu predstavljenih veliko robotskih sestavov in primerov njihove uporabe. Vidi se prodor kitajskih proizvajalcev robotov zastopanih tudi v Sloveniji. Poleg našega razstavnega prostora je Srednja šola Celje kot zanimivost predstavila manjšega hodečega robota, ki je požel veliko zanimanja med obiskovalci.
Kljub manjši površini sejma so vsi razstavljalci po vrsti, s katerimi smo se pogovarjali ocenili, da je bil sejem zelo dober, saj so se srečali tako z obstoječimi strankami, kot tudi z novimi. Edina nerodnost tega sejma je to, da je relativno nedostopen za obiskovalce. Tukaj je potrebno dati mestu Ljubljana in Gospodarskemu razstavišču slabo oceno. Razumemo, da se gradi nova železniška postaja in da je zaradi tega veliko parkirnih površin v bližini sejma zasedenih. Vendar pa bi tudi mesto Ljubljana in Gospodarsko razstavišče lahko predvidelo, da je ob sejemskih dogodkih potrebno zagotoviti dovolj parkirnih mest ne samo za razstavljalce, pač pa predvsem za obiskovalce sejma – katerega koli sejma, ki se odvija na Gospodarskem razstavišču. Spomnim se sestanka pri županu g. Jankoviču mnogo let nazaj, ko je povedal, da Ljubljana želi biti sejemsko mesto. Od takrat je preteklo že veliko Ljubljanice, gledano od daleč pa ne vidimo kakšnih večjih vložkov v sejemsko infrastrukturo. Če je resnična želja mestne uprave, da Ljubljana postane sejemsko mesto, naj si vzamejo za zgled mesto München, ki je pred nekaj 10 leti relativno majhen sejem v središču mesta preselilo na veliko večjo lokacijo z vso ustrezno infrastrukturo, ki jo potrebujejo tako razstavljalci kot tudi obiskovalci.