V času sejma MOS smo v okviru projekta MIZŠ, »Stičišča znanosti in gospodarstva« predstavili prvega bionskega človeka v Evropi, za izobraževalne namene bodočih inženirjev bionike. Kot idejni vodja tega projekta, sem se že pred tremi leti odločil, da bi idejo o bionskem človeku uresničili in ga v prvi fazi razvili izključno za izobraževalne namene.
Ker je ideja dozorela smo ga letos predstavili in s tem vzbudili izjemno zanimanje obiskovalcev sejma in tudi predstavnikov iz tujine. Z razvojnim projektom pa smo prepričali tudi strokovno komisijo Celjskega sejma in v okviru, »Stičišča znanosti in gospodarstva prejeli zlato priznanje.
Bionski človek je zelo kompleksen sistem, v katerega so vgrajeni številni vsadki, kot na primer: srčni defibrilator, spodbujevalnik srca (pacemaker), inzulinska črpalka, gama črpalka, stimulator hrbtenjače, gastrik stimulator, stimulator možganov za globoko stimulacijo pri Alzheimerjevi bolezni, možganski stimulator za blaženje epilepsije, stimulatorji mišic po možganski kapi, MEMS senzorji, slušni vsadek, bionsko oko, možganski vsadek, elektronski komunikatorji med posameznimi vsadki, bionska ročna proteza in nožna proteza, biometrična komunikacija, monitoring delovanja vsadkov in senzorjev ter drugo.
V prvo fazo razvojnega projekta je bilo vključeno manjše število sodelujočih, predvsem pa podjetje INTRI d.o.o, direktor Andrej Žužek, Visoka strokovna šola za bioniko iz Ptuja in sicer: Robert Harb, mag. Darja Harb, dr. Martin Terbuc ter drugi. V naslednji fazi razvoja bodo vključeni tudi inštituti in fakultete, ter določena podjetja. Seveda pa bodo s koristnimi informacijami pomagali tudi na Medicinski fakulteti. Naslednji model bo natisnjen s 3D tiskalnikom in bo iz posebnih materialov, vgrajeni bodo tudi umetni organi in kot kardiovaskularni sistem bo vgrajen fluidni in mikrofluidni sistem. Vgrajeni bodo vsi pomembnejši vsadki in senzorji, ki se v svetu uporabljajo pri ljudeh z različnimi boleznimi in tudi večjo hendikepiranostjo. Uporabljeni bodo tudi MEMS in BioMEMS sistemi in druge napredne tehnologije.
Naslednja generacija bionskega človeka bo imela obe bionski ročni in nožni protezi in bo nudila zanimivo interakcijo z zunanjim svetom in človekom. Od zdajšnje komunikacije upravljanja bionske roke s pametnim telefonom bomo prešli na višji nivo komunikacije, bomo pa projekt skušali izvesti tudi s pomočjo prijave na javne razpise, saj so stroški razvoja v tej fazi izjemno visoki, predvsem pa je visoka cena vsadkov in drugih zahtevnih sistemov. Bionskega človeka bi želeli spravit tudi do tržno zanimivega izdelka.
Prvi bionski človek za izobraževalne namene
Odbor za znanost in tehnologijo pri OZS
2016_SE246_10