0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeRaspberry Pi (brez)žično mreženje

    Raspberry Pi (brez)žično mreženje

    Tako kot lahko komunikacijo najdemo v vsakem naravnem, nadnaravnem in nenaravnem pojavu, tako lahko na tak način tudi mrežimo različne vire komunikacij. Seveda tu ne bomo mrežili (potencialnega) partnerja, poslovnih partnerjev, prijateljev, interesnih skupin in v tem smislu dalje, brez omejitve domišljije. Mreženje (ang. networking) je med drugim tudi pojem za eno izmed najučinkovitejših metod iskanja zaposlitve. In kako smo se v tokratnem članku na temo Raspberry Pi zaposlili z mreženjem? Z žičnim in brezžičnim povezovanjem ter komunikacijo med elektronskimi napravami.

    RSlike niaspberry Pi-to smo opremili z WiFi anteno, jo spremenili v usmerjevalnik (ang. router) in dostopno točko (ang. access point) ter se na koncu preko spletnega brskalnika s pogledom in v mislih kar sredi belega dne spočili na še topli postelji.

    Scenarij in uporabni pripomočki

    Kaj je pravzaprav mrežno usmerjanje (ang. routing)? Wikipedija pravi, da je to proces izbire najboljših poti v mreži, po kateri teče promet [1]. Ker pri nas doma ne razpolagamo s pestrim naborom komunikacijskih naprav, tudi muzejskih ali ZF ne, nas optimalne poti niti niso skrbele. Delovali smo v okviru dveh scenarijev. V prvem scenariju, kot ga prikazuje slika 1, smo Raspberry Pi brezžično povezali z modemom/usmerjevalnikom v našo mrežo. Brezžično povezavo smo izkoristili zato, da smo lahko na Ethernet konektor Raspberry Pi priključili brezžični usmerjevalnik (Slika 1, desno). Pri tem smo vstopni promet do Raspberry Pi usmerili k brezžičnem usmerjevalniku in obratno.

    V drugem scenariju, kot ga prikazuje slika 2, smo Raspberry Pi preko Ethernet konektorja povezali z modemom/usmerjevalnikom v našo mrežo. Brezžično povezavo smo na Raspberry Pi omogočili zato, da bi našim prenosnim brezžičnim napravam nudili dostop do interneta (brezžična dostopna točka). Naša modem/usmerjevalnik naprava se je od prejšnjega članka posodobila v komunikacijski prehod Oxygen ADSL2+ IAD (Oyxgen). Za prikaz uporabe podmreženja smo si od staršev izposodili usmerjevalnik Linksys WRT54G Wireless-G 54Mbps Broadband Router (Linksys). Glavna atrakcija pa je bil nov pripomoček za Raspberry Pi, tj. WiFi adapter s slike 3.

    Slike niWiFi adapter podpira brezžične standarde IEEE, za prenos datotek, videa, multimedije in drugih aplikacij, ki zahtevajo večjo pasovno širino. Podpira šifriranje podatkov WEP in šifrirne metode WPA-PSK/WPA2-PSK.

    V tabeli 1 so zbrane vse tehnične specifikacije WiFi adapterja s slike 3. Preden se lotimo dela najprej preverimo, ali imamo oz. zaznamo napravo za WiFi komunikacijo. Na Raspberry Pi priklopimo WiFi adapter, in zaženemo Raspberry Pi. V terminalno okno vtipkamo:

    lsusb

    WiFi adapter je zaznan, saj se nam izpiše naslednje sporočilo, kot kaže slika

    Sedaj bomo namestili pripomoček za brezžične naprave iw, in preverili katere načine podpira naša brezžična naprava. V terminalno okno vtipkamo naslednji ukaz:

    sudo apt-get install iw

    Po inštalaciji v terminalnem oknu z ukazom iw list prikažemo seznam podprtih načinov delovanja naprave (namestili smo iw verzije v3.4). V terminalnem oknu se nam izpiše kup specifikacij, no nekje v sredini smo ugledali, da podpira tudi AP/VLAN:

    Celotni članek

    Raspberry Pi (brez)žično mreženje

    2013_SE214_35

    Politika zasebnosti

    Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

    Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

    Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

    Več: https://svet-el.si/politika-zasebnosti