0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeRaspberry Pi (brez)žično mreženje

    Raspberry Pi (brez)žično mreženje

    Tako kot lahko komunikacijo najdemo v vsakem naravnem, nadnaravnem in nenaravnem pojavu, tako lahko na tak način tudi mrežimo različne vire komunikacij. Seveda tu ne bomo mrežili (potencialnega) partnerja, poslovnih partnerjev, prijateljev, interesnih skupin in v tem smislu dalje, brez omejitve domišljije. Mreženje (ang. networking) je med drugim tudi pojem za eno izmed najučinkovitejših metod iskanja zaposlitve. In kako smo se v tokratnem članku na temo Raspberry Pi zaposlili z mreženjem? Z žičnim in brezžičnim povezovanjem ter komunikacijo med elektronskimi napravami.

    RSlike niaspberry Pi-to smo opremili z WiFi anteno, jo spremenili v usmerjevalnik (ang. router) in dostopno točko (ang. access point) ter se na koncu preko spletnega brskalnika s pogledom in v mislih kar sredi belega dne spočili na še topli postelji.

    Scenarij in uporabni pripomočki

    Kaj je pravzaprav mrežno usmerjanje (ang. routing)? Wikipedija pravi, da je to proces izbire najboljših poti v mreži, po kateri teče promet [1]. Ker pri nas doma ne razpolagamo s pestrim naborom komunikacijskih naprav, tudi muzejskih ali ZF ne, nas optimalne poti niti niso skrbele. Delovali smo v okviru dveh scenarijev. V prvem scenariju, kot ga prikazuje slika 1, smo Raspberry Pi brezžično povezali z modemom/usmerjevalnikom v našo mrežo. Brezžično povezavo smo izkoristili zato, da smo lahko na Ethernet konektor Raspberry Pi priključili brezžični usmerjevalnik (Slika 1, desno). Pri tem smo vstopni promet do Raspberry Pi usmerili k brezžičnem usmerjevalniku in obratno.

    V drugem scenariju, kot ga prikazuje slika 2, smo Raspberry Pi preko Ethernet konektorja povezali z modemom/usmerjevalnikom v našo mrežo. Brezžično povezavo smo na Raspberry Pi omogočili zato, da bi našim prenosnim brezžičnim napravam nudili dostop do interneta (brezžična dostopna točka). Naša modem/usmerjevalnik naprava se je od prejšnjega članka posodobila v komunikacijski prehod Oxygen ADSL2+ IAD (Oyxgen). Za prikaz uporabe podmreženja smo si od staršev izposodili usmerjevalnik Linksys WRT54G Wireless-G 54Mbps Broadband Router (Linksys). Glavna atrakcija pa je bil nov pripomoček za Raspberry Pi, tj. WiFi adapter s slike 3.

    Slike niWiFi adapter podpira brezžične standarde IEEE, za prenos datotek, videa, multimedije in drugih aplikacij, ki zahtevajo večjo pasovno širino. Podpira šifriranje podatkov WEP in šifrirne metode WPA-PSK/WPA2-PSK.

    V tabeli 1 so zbrane vse tehnične specifikacije WiFi adapterja s slike 3. Preden se lotimo dela najprej preverimo, ali imamo oz. zaznamo napravo za WiFi komunikacijo. Na Raspberry Pi priklopimo WiFi adapter, in zaženemo Raspberry Pi. V terminalno okno vtipkamo:

    lsusb

    WiFi adapter je zaznan, saj se nam izpiše naslednje sporočilo, kot kaže slika

    Sedaj bomo namestili pripomoček za brezžične naprave iw, in preverili katere načine podpira naša brezžična naprava. V terminalno okno vtipkamo naslednji ukaz:

    sudo apt-get install iw

    Po inštalaciji v terminalnem oknu z ukazom iw list prikažemo seznam podprtih načinov delovanja naprave (namestili smo iw verzije v3.4). V terminalnem oknu se nam izpiše kup specifikacij, no nekje v sredini smo ugledali, da podpira tudi AP/VLAN:

    Celotni članek

    Raspberry Pi (brez)žično mreženje

    2013_SE214_35