Drage bralke, dragi bralci, kdo ve, kaj novega bomo videli na sejmu/konferenci Embedded World. Ko pišem ta uvodnik, sem samo nekaj dni pred odhodom na sejem. Vsi sestanki z osebami, ki so odgovorne za stike z novinarji, so dogovorjeni in se že veselim srečanja s kolegi po daljšem času »izoliranosti«. Namenoma sem izraz dal v navednice, saj izolirani nikoli nismo bili, je pa res, da se s kolegi nismo videli vsaj 2 leti. V tem času se je zgodilo marsikaj: od omenjene »izolacije«, do pomanjkanja polprevodnikov in ko smo vsi že upali, da se bo Covid kriza umirila, je nastopila nova kriza, tokrat povezana z vojno v Ukrajini. Zanimivo bo slišati iz prve roke, kako se s krizo spopadajo veliki »igralci« in kaj vse bo to potegnilo za sabo. Lahko računate na to, da vas bomo o tem obširno informirali v reportaži s sejma oziroma konference Embedded World.
In kaj je novega v tokratni poletni številki revije Svet elektronike? Lahko vam povem, da marsikaj! V branje vam priporočam članek o merjenju temperature, ki so ga napisali strokovnjaki iz podjetja Analog Devices (ADI). ADI ne samo, da proizvaja odlične proizvode, tudi napišejo odlične tehnične članke, ki so skorajda obvezno branje vsakega elektronika, pa naj bo tehnik ali inženir.
Novo je tudi to, da v reviji pišemo o slovenskem satelitu Trisat-R, ki so ga razvili in sestavili na mariborski FERI. V zanimivem članku boste lahko prebrali nekaj informacij o satelitu pa tudi o ciljih misije, ki naj bi jih satelit opravil. Sodelavcem FERi seveda želimo uspešno izstrelitev in utirjenje satelita.
Človek se praktično vsak dan uči. Glede na knjigo prof. dr. Manfred Spitzerja z naslovom Digitalna demenca ni dovolj, da rešujemo križanke ali sudoku, pač pa je možgane potrebno ves čas obremenjevati – podobno kot mišice na telesu. Zato je učenje npr. tujih jezikov – ali v našem primeru učenje neke nove programske opreme, s katero bomo recimo načrtovali električna vezja ali 3D objekte to, kar ohranja naše možgane plastične. In česa se boste naučili s pomočjo revije Svet elektronike? Recimo to, kaj je to alternistor? Ne veste – poglejte v poletno številko revije.
Želim vam lepe dopustniške dni, naj bodo dopolnjeni z lepim vremenom in veliko zanimivimi projekti, ob katerih naj bo tudi revija Svet elektronike!
Lep pozdrav!
Jure
KAZALO
UVODNIK
4 Kaj je novega?
Jure Mikeln
NOVICE
5 PIC® in AVR® mikrokontrolerji so zasidrani v večini modernih ugnezdenih projektov
https://www.microchip.com
6 Laserska svetloba utira pot avtonomni vožnji
https://www.osram.com
7 Infineon in Sleepiz omogočata zelo natančno spremljanje spanja na podlagi radarske tehnologije
https://www.infineon.com
PREDSTAVLJAMO
9 Elegantne rešitve za krmiljenje induktivnih bremen v gospodinjskih aparatih v enem integriranem vezju
Avtorji: Thomas Bolz, Tawade Prasad
https://www.rutronik.com
13 Optimizacija integracije anten v naprave s tehnologijo LPWA za ISM
Avtor: Rolf Horn
https://www.digikey.com
17 Razumevanje funkcije analogno-digitalnih (ADC) gonilnikov
Avtor: Kevin Tretter
https://www.microchip.com
19 Karakterizacija splošno dostopnega programirljivega logičnega vezja v srednji Zemljini orbiti na krovu satelita TRISAT-R
Avtor: Klemen Bravhar
25 Rešitev za natančno merjenje temperature z visoko EMC zmogljivostjo z uporabo RTD*
Avtorji: Jon Geng, Li Ke, Karl Wei
https://www.analog.com
PROGRAMIRANJE
33 Bascom-AVR knjižnica za matrični LED displej z integriranim vezjem MAX7219 – primeri (2)
Avtor: mag. Vladimir Mitrović
40 Arduino Wi-Fi aplikacije in WiFi ojačevalnik – AVR, ESP, PIC in drugi, ko gre zares (12)
Avtor: dr. Simon Vavpotič
46 Python 10
Avtor: mag. Boštjan Šuhel
49 Uvod v Arduino IoT oblak
Avtor: Karl Söderby
https://docs.arduino.cc
SAMOGRADNJA
53 Zelo učinkovit avdio ojačevalnik razreda D z MOSFET tranzistorji
Avtor: Debashis Das
https://circuitdigest.com
STIK
58 Info in naročanje
https://svet-el.si