Ja, drage bralke in dragi bralci – kaj vse smo videli na sejmu IFAM in teden dni za tem na sejmu Embedded World? Videli smo marsikaj in lahko vam povem, da takšno obiskovanje sejma ni ravno nekaj prijetnega, še posebej, če imate sestanke na vsake pol ure, kot sem jih imel jaz. Moram priznati, da me je malce skrbelo, ali bom uspel v relativno kratkem času obiskati sogovornike, se z njimi pogovoriti in v času po ure še priti do naslednjega sogovornika. K sreči je sejem Embedded World neprimerno manjši kot sejem electronica v Münchnu, zato ni bilo težav z zamujanjem na sestanke.
Reportažo s sejma IFAM boste lahko prebrali v tokratni številki, reportaža z Embedded World pa bo objavljena naslednji mesec.
Že zdaj pa lahko zapišem, da sta bila oba dogodka zelo lepo obiskana in tako razstavljalci kot tudi obiskovalci so bili zadovoljni. Končno nas je »Covid-manija« izpustila iz svojih krempljev. Seveda še vedno precej pogosto slišimo, da se je kdo od bližnjih okužil s Covid-om, vendar k sreči to ni več tisti Covid, po katerem so ljudje »cepali kot muhe«.
Kaj vse smo videli? Veliko zanimivega in tudi novega. Če izpostavim tisto, kar je pustilo name vtis na sejmu IFAM, je to gotovo 3D tiskalnik kovin slovenskega proizvajalca. V pogovoru z njimi se vidi, da obvladajo stroko in vedo, kaj delajo. Tiskalnik je zelo zanimiv in se bo gotovo dobro prodajal tako v Sloveniji kot tudi tujini.
Naj na hitro omenim tudi to, da smo na sejmu Embedded World v Nurnbergu videli tudi nekaj slovenskih razstavljalcev, nekatere smo tudi obiskali. Vendar, kot rečeno, to boste lahko prebrali v naslednji številki revije Svet elektronike.
Tokratna številka vam – kot večina preteklih, prinaša obilo zanimivih člankov. Eden takih je novodoben »obliž«, ki vam bo spremljal srčni utrip in krvni tlak, meril vam bo še raven laktata, kofeina, alkohola in laktoze. Vse to v obližu v velikosti malce večje znamke. Ta senzor je zanimiv zato, ker pomaga pri odkrivanju začetka sepse, za katero je značilen nenaden padec krvnega tlaka, ki ga spremlja hiter dvig ravni laktata.
Veliko se dogaja tudi na področju prikazovalnikov. Znanstveniki razvijajo novodobni LED prikazovalnik, kjer bodo LED-ice nameščene druga nad drugo. Na ta način bodo piksli lahko še manjši, ločljivost pa še boljša.
Dodali smo vam tudi nekaj člankov za tiste, ki radi programirate in pa članek za začetnike. V tem članku boste našli načrt za napravo, s katero boste lahko s ploskanjem vklopili ali izklopili svetilo.
Mogoče s temi vezji še sami najdete napravo, ki bi jo kazalo vklapljati z zvokom.
Želim vam prijetno pomlad in naj vas ob večerih spremlja najboljša revija za elektroniko!
Vas pa že sedaj vabim na sejem MIS v Celje od 18. do 21. aprila, kjer bomo razdelili nekaj praktičnih darilc našim obiskovalcem.
Lep pozdrav!
Jure
KAZALO
UVODNIK
4 Kaj vse smo videli?
Jurij Mikeln
NOVICE
5 Podvojitev zmogljivosti katod iz železovih oksidov za stroškovno učinkovite litij-ionske baterije
http://www.tohoku.ac.jp
6 Z novim kožnim obližem smo bližje nosljivemu vsestranskemu monitorju zdravja
https://jacobsschool.ucsd.edu
8 Pulsiv objavlja stroškovno optimizirane 75W in 100W referenčne designe, ki zmanjšujejo izgube energije v napajalnikih in polnilnikih baterij
https://pulsiv.co.uk
9 Inženirji so izumili navpične, mikroskopske svetleče diode celotnega barvnega spektra
https://news.mit.edu
11 Analiza znoja prek mikroelektronskih vlaken za neinvazivno spremljanje zdravja
http://www.tohoku.ac.jp
PREDSTAVLJAMO
13 SiC v transportu: primer projekta
Avtor:Tomas Krecek, Nitesh Satheesh
https://www.microchip.com
16 Doseganje DC natančnosti in veliko pasovno širino z ojačevalniki brez drsenja
Avtor: Rolf Horn
https://www.digikey.com
24 Sejem IFAM 2023 je bil večji kot lani!
Avtor: Jurij Mikeln
32 Senzorski sistem za čiste sobe po konceptu Interneta Stvari (IoT)
Avtor: Emanuel Nikl Hutinski, mag. el.
37 Brezžični sistemi za upravljanje baterij
Avtorja: Stephan Prüfling, Norbert Bieler,Direktor
https://www.analog.com
40 Več varnosti za 48-voltne električne sisteme vozil
Avtor: Edgar Schäfer
https://www.rutronik.com
PROGRAMIRANJE
42 ESP8266 krmiljen z Android aplikacijo (MIT App Inventor)
SAMOGRADNJA
46 Enostavna elektronska vezja (7) – moduliranje intenzivnosti svetlobe z jakostjo zvočnih signalov
Avtor: mag. Vladimir Mitrović
STIK
50 Info in naročanje