0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaRegulacija moči grelca električne ponve

    Regulacija moči grelca električne ponve

    Velike skrivnosti male elektronike, ali kako naj vaše jedi dišijo bolje. Kot večina vas, smo tudi mi kupili kitajsko električno ponev (slika 1). Zadeva je super, sploh poleti, ko lahko zunaj na vrtu v njej pripravljaš dobrote. Razen da ima nemogoč termostat, z gromozansko histerezo. Zadeva že kar premočno vre, potem pa se napol ohladi, preden termostat spet vklopi.

    Slike ni
    KLIK

    Takoj sem uporabil nek močan dimmer in bil prezadovoljen, ko sem lahko zvezno uravnaval moč grelca. In ker je v celi »žlahti« in prijateljskih krogih teh ponev veliko, sem se odločil narediti namenski stopenjski regulator moči s prikazom stopnje moči gretja.

    Zadeve sem se lotil za koga mogoče malce nerodno, saj je bila osnovna ideja uporabiti elemente, ki se mi že leta (ali desetletja) valjajo po predalih in jih za noben resen (nov) projekt več ne moreš uporabiti. Tako sem uporabil Iskrin triak in Siemensov LED display, ki ju mogoče niti ne izdelujejo več. Vendar sta zlahka nadomestljiva s kakšnim novejšim tipom, saj sta elementa čista klasika. Mikroprocesor mi je ostal od davne aplikacije in to je bila priložnost, da ga koristno uporabim. Povrhu je komercialno še vedno zlahka dobavljiv.

    Slike ni
    KLIK

    Sprva sem načrtoval ohišje v siluminski (kovinski) razvodni dozi. In ravno, ko sem imel že vse uvode pripravljene in slepe luknje zadelane, sem se spomnil, da vzamemo električno ponev tudi na morje, na kampiranje. Tam je razvod kablov včasih tudi malce svojevrsten (slika 2) in zato ozemljitvi ni preveč za zaupati. Tako je padla odločitev, da tudi na račun slabšega hlajenja triaka uporabim plastično dozo. Bo pa še izrez lukenj lažji. Je pa zato dodana termična zaščita. Ta je izvedena z navadno stekleno 1N4148 diodo. Napetost na njej skoraj linearno pada s temperaturo.

    Ideja še zdaleč ni moja, je pa izvirna in deluje presenetljivo dobro. Meni na Breskvici za PCB-je že kakšna 3 leta (op. ur: Breskvica je »forumsko ime« za laminator, s katerim veliko elektronikov izdeluje tiskana vezja po postopku, ki je opisan na več spletnih straneh, med drugim tudi na naši spletni strani). Za prikaz je uporabljen sedem segmentni LED display s skupno anodo (slika 3). To zadošča za prikaz ugasnjeno »0«, 8 vmesnih stopenj »1 do 8« in polna moč »9«, ko je grelec stalno prižgan. Tu je še prikaz stanja »H«, ki pomeni, da je triak segret preko določene temperature. Pri sestavljanju je treba namreč to točko nastaviti. Sam imam nastavljeno na 95°C.

    Pri tem je nastavljanje komplicirano v toliko, ker se vezje v osnovi napaja brez transformatorja. Imamo torej galvanski stik z omrežno napetostjo in bi bil tak poseg/nastavitev lahko smrtno nevaren. Zato: Za vsa preizkušanja in nastavitve ter programiranje mikroprocesorja uporabite zunanje 5Vdc, galvansko ločeno napajanje!

    Regulacija moči grelca električne ponve

    2013_SE205_50

    www.svet-el.si

    Celotni članek v PDF: 205_50-55

    Tiskano vezje

    Program: Ponev