0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaSBC, računalniki na eni sami ploščici

    SBC, računalniki na eni sami ploščici

    Svet elektronike colorAX elektronika d.o.o.
    Avtor: Jurij Mikeln
    E-pošta: stik@svet-el.si
    2018_259_47

    Računalniki na eni sami plošči (Single Board Computers, kratica SBC) so zgrajeni na eni sami glavni ploščici tiskanega vezja in se lahko uporabljajo za izobraževalne ali predstavitvene namene, razvoj, vgrajene računalniške krmilne naprave ali celo kot medijske pretočne naprave.

    Tokrat predstavljamo dve takšni ploščici, za ljubitelje Arduino in Raspberry PI platform.

    MKR WAN 1300, Arduino platforma

    MKR WAN 1300 je zmogljiva plošča, ki združuje povezovalno funkcionalnost MKR Zero in LoRa. Ta ploščica je idealna rešitev za tiste oblikovalce, ki želijo načrtovati IoT projekte z minimalnimi izkušnjami z omrežji, v katerih med seboj komunicirajo naprave z nizko porabo.

    Arduino MKR WAN 1300 je bil zasnovan tako, da oblikovalcem ponuja praktično in stroškovno učinkovito rešitev za dodajanje Lo-Ra povezljivosti v svojih projektih z minimalnimi izkušnjami pri mreženju takšnih naprav. Temelji na Atmel SAMD21 in modulu Murata CMWX1ZZABZ Lo-Ra.

    Zasnova ploščice vključuje možnost napajanja plošče z uporabo dveh 1,5 V baterij (AA ali AAA) ali pa iz nekega zunanjega 5 V vira. Prehod iz enga na drugi vir se izvede samodejno. Za ploščico je značilna odlična, kar 32-bitna računalniška moč za preračunavanje, podobna tisti na plošči MKR ZERO, običajni bogat nabor I/O vmesnikov, nizkoenergijska Lo-Ra komunikacija in preprosta uporaba programske opreme Arduino (IDE) za razvoj programske kode. Vse te lastnosti omogočajo, da je ta plošča v tem trenutku prednostna izbira za vse nastajajoče IoT projekte v kompaktnem formatu z baterijskim napajanjem. Vrata USB se lahko med drugim uporabljajo tudi za (5V) napajanje ploščice. Arduino MKR WAN 1300 lahko deluje z ali brez priključenih baterij in ima omejeno porabo energije.

    Opozorilo: Za razliko od večine Arduino & Genuino plošč, MKR WAN 1300 zahteva napajalno napetost 3,3V. Največja napetost, ki jo lahko brez škode prenašajo I/O priključki modula, je torej 3,3V. Uporaba napetosti, ki je višja od 3,3 V na kateremkoli I/O priključku lahko ploščico trajno poškoduje. Seveda je mogoče izhode priključiti tudi na 5 V digitalne naprave, vendar je za dvosmerno komunikacijo s 5 V napravami potrebno uporabiti ustrezne vmesnike za prilagajanje logičnih nivojev med njimi.

    NanoPi, Raspberry PI platforma

    NanoPi-K2 podjetja FriendlyElec uporablja Amlogic 64-bitni A53 S905 SoC (System on Chip) s štirimi jedri. Ta SoC ima notranji grafični procesor Mali450. Njegova dinamična frekvenčna lestvica pa sega vse do 2 GHz. Njegova najpomembnejša značilnost je, da podpira različne video formate in ima močno zmogljivost video dekodiranja.

    NanoPi-K2 ima vgrajenega 2 GB DDR3 RAM delovnega pomnilnika, vgrajen WiFi in Bluetooth, Gbps Ethernet, USB, HDMI, IR in še več, vključno s vtičnico za zunanjo eMMC. Operacijski sistem zaganja s pomočjo TF kartice. Ima enako obliko, velikost in razporeditev priključkov in vrat kot RPi3. Sliki za Android in Ubuntu sta seveda na voljo.

    S905 64-bitni SoC za TV Box, podjetja Amlogic je izdelan na 28nm procesni tehnologiji. Gre za štirijedrni ARM Cortex-A53 SoC s petjedrnim grafičnim procesorjem Mali-450 GPU. Podpira dekodiranje ultra HD 4K video predvajanja pri 60 okvirjih na sekundo na strojnem nivoju, kot tudi 10-bitne H.265, H.264 in AVS+ video formate. Z 2 GB DDR3 RAM delovnega pomnilnika je sposoben brezhibno predvajati ultra HD video pretočne vsebine in istočasno hitro in zanesljivo izvajati več aplikacij hkrati.

    Prejšnji članek
    Naslednji članek