0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeSodobni Microchip mikrokontrolerji: kako začeti?

    Sodobni Microchip mikrokontrolerji: kako začeti?

    Potem, ko je leta 2016 Microchip kupil Atmel in svoj portfelj dodal njegove mikrokontrolerje, dve leti kasneje pa tudi obetavni Microsemi in njegovo PolarFire FPGA tehnologijo, ima danes skoraj zagotovo najbolj zanimiv izbor mikrokontrolerskih tehnologij za graditelje mikroelektronskih sistemov. Znamo med tisočerimi mikrokontrolerji izbrati ravno pravšnjega?

    Avtor teksta in fotografij: dr. Simon Vavpotič
    E-pošta: simon.vavpotic@gmail.com

    Raba mikrokontrolerjev in sistemov v enem čipu (SoC) pri gradnji vsakovrstne strojne opreme, h kateri je veliki meri pripomoglo tudi popularno razvojno okolje Arduino, se hitro povečuje tudi pri nas. Domači in profesionalni graditelji vse pogosteje uporabljajo 32-bitne mikrokontrolerje, ugnezdene v raznovrstne module in razvojne plošče, ki omogočajo hiter razvoj novih strojnih aplikacij v različnih razvojnih okoljih, med katerimi je za domače projekte v ospredju Arduino, profesionalni graditelji pa raje uporabljajo zmogljivejša in zahtevnejša razvojna okolja proizvajalcev.

    Ob misli, da bi za svoj projekt uporabil katerega od zajetnejših 8-bitnih mikrokontrolerjev s 64, 100 ali več priključki marsikateri razvijalec najprej pomisli na paleto možnosti, ki jih nudijo po mikroprocesorski zasnovi sodobnejši 32-mikrokontrolerji, a pri številnih aplikacijah je mikrokontrolerjeva procesna enota zgolj povezovalni element med zmogljivimi funkcijskimi enotami. Je pa 8-bitna programska koda krajša in pogosto zahteva bistveno manj pomnilnika od 32-bitne. Navadno zadošča od nekaj kB do 200 kB Flash RAM-a in od 1 kB do 10 kB RAM-a. Zato pri Microchipu še naprej razvijajo tudi 8-bitnike in sproti posodabljajo njihovo notranjo arhitekturo.

    Ta vsebina je samo za naročnike

    Če želite odkleniti to vsebino, se naročite.