0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoSončna celica z rekordom

    Sončna celica z rekordom

    Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko
    2018_269_40

    Uspeh slovenskih raziskovalcev. Rekordna tandemska sončna celica z najvišjo učinkovitostjo pretvorbe svetlobne energije v električno.

    Dr. Marko Jošt, član Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko Fakultete za elektrotehniko UL, je na podoktorskem usposabljanju na Helmholtz Zentrum Berlin s sodelavci izdelal rekordno tandemsko sončno celico z do zdaj največjo, 25,5 % učinkovitostjo pretvorbe svetlobne energije v električno. Rezultate raziskav, ki so plod bilateralnega nemško-slovenskega projekta, so dr. Marko Jošt kot prvi avtor, doc. dr. Benjamin Lipovšek, prof. dr. Janez Krč in prof. dr. Marko Topič kot soavtorji, objavili v prestižni reviji Energy and Environmental Science, ki po načinu vrednotenja CiteScore zaseda prvo mesto med 726 mednarodnimi znanstvenimi revijami s področja energije.

    Tehnološki preboj v fazi intenzivnih raziskav

    Že od leta 2015 najuglednejše raziskovalne skupine po svetu tekmujejo, kdo bo razvil najučinkovitejšo monolitsko tandemsko sončno celico – torej takšno, ki bo čim več svetlobne energije pretvorila v električno. Lani je rekord s 23,6 % učinkovitostjo dosegla skupina raziskovalcev z Univerze Stanford, Tehnološkega inštituta Massachusettsa (MIT) in Univerze v Oxfordu ter letos junija raziskovalci Švicarskega tehnološkega inštituta (EPFL) in Švicarskega centra za elektroniko in mikrotehnologijo (CSEM) s 25,2 % učinkovitostjo. Dr. Marko Jošt pa je letos oktobra s sodelavci Helmholtz centra v Berlinu in Univerze v Ljubljani dosegel kar 25,5 % učinkovitost pretvorbe in postavil nov rekord.


    S fotovoltaiko, kot nizkoogljično tehnologijo, proti podnebnim spremembam

    Prof. Marko Topič predstojnik Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko na UL FE je povedal, da »dosežek dokazuje, da je koncept obravnavane tandemske sončne celice uspešen pri povečevanju izkoristka in energijskega izplena fotonapetostnih gradnikov, ki direktno pretvarjajo sončno energijo v električno. Fotovoltaika že dokazuje in še bolj obeta, da bo ključna tehnologija pri transformaciji energetskega sistema in kot nizkoogljična tehnologija prava rešitev v boju proti podnebnim spremembam.«

    »Da tandemske sončne celice dosežejo višje učinkovitosti pretvorbe, je pomembno tudi za zniževanje cen fotovoltaičnih modulov, ki se ga da doseči ali z zniževanjem cen izdelkov ali s povečanjem učinkovitosti pretvorbe. Pri silicijevih celicah, ki so trenutno standard v fotovoltaiki, je oboje že na meji možnega. Tandemske celice s perovskitom pa lahko znatno povečajo izkoristek, modul pa se le malenkost podraži,« je pojasnil dr. Marko Jošt. Povedal je še, da so tandemske celice še v fazi raziskav in razvoja in da nas od industrijske proizvodnje loči še kar nekaj časa. »A takšni dosežki kažejo, da so naši cilji realni.«

    Vir

    • Fakulteta za elektrotehniko v Ljubljani

    Povzeto po: http://www.fe.uni-lj.si/aktualno/novice/2018111215122085/?fbclid=IwAR3tbRZx9-6GkHEcqIfSigINqCmwS5yAIZJR-zohLJnHlX7FXrCvubnHWP8

    www.fe.uni-lj.si