Svetovno robotsko tekmovanje RoboCupJunior se v letu 2011 odvija v Istabulu v Turčiji (http://www.robocup2011.org/en). Od 5. do 11. julija se bodo svetovnega robotskega tekmovanja RoboCupJunior udeležile tri slovenske ekipe. To so ekipa OŠ Miška Kranjca iz Ljubljane in ekipa II. gimnazije v Mariboru, ki bosta tekmovali v razredu Reševanje A, ter ekipa Srednje elektro-računalniške šole, ki bo tekmovala v razredu Reševanje B. Zaželimo našim srednješolskim in osnovnošolski ekipi veliko uspeha na svetovnem robotskem tekmovanju!
RoboCup German Open
Reševanje za univerzitetne ekipe
RoboCup tekmovanja so privlačna iz strokovnih razlogov pa tudi zato, ker pokrivajo vse nivoje izobraževalnega sistema od osnovne šole preko srednje šole do univerze. Osrednji evropski RoboCup dogodek za univerzitetne ekipe je tekmovanje RoboCup German Open (http://www.robocupgermanopen.de), ki se je odvijalo v Magdeburgu od 31.marca do 3.aprila 2011. Na tekmovanju RoboCup German Open se je med drugim odvijalo tekmovanje v razredu Reševanje (Robot Rescue League). Študentske ekipe tekmujejo v reševanju z roboti na areni veliki približno 10 x 6 m. Znotraj arene so z različnimi barvami označena področja z različnimi zahtevnostmi. Rumena barva označuje področje, kjer morajo roboti voziti avtonomno. Rdeča barva pa označuje področje zelo velike mobilnosti robota. Naloga robota je, da prevozi areno in pri tem odkrije čimveč žrtev, ki so ogrevane lutke, in opozorilnih nalepk. Vsak robot dobi dodatne točke, če po končani vožnji prikaže načrt arene z označenimi legami najdenih žrtev. Vsaka ekipa ima 6 voženj.
V letu 2911 je na tekmovanju RoboCup German Open sodelovalo pet univerzitetnih ekip, od tega 3 ekipe iz Nemčije (TU Darmstadt, UNI Paderborn, UNI Koblenz-Landau), ena ekipa iz Velike Britanije (University of Warwick) in ena ekipa iz Francije (ISTY – University of Versailles). Na tekmovanju je bila najboljša študentska ekipa Team Hector univerze v Darmstadtu.
Roboti za reševanje so opremljeni z Microsoftovim senzorjem Kinekt, laserjem, IR senzorji ali kamero in obvezno z kamero in brezžično povezavo s pomočjo katere se spremlja napredovanje robota. Na področju z zelo zahtevno mobilnostjo so lahko roboti tele-operirani, vendar se tega ni posluževala nobena od univerzitetnih ekip, ki so sodelovale na tekmovanju German Open 2011. Baza robotov ima večinoma pogon na 4 kolesa, da lažje obvladujejo nagib terena znotraj tekmovalne arene. Posebno področje tekmovanja v Reševanju predvideva tudi uporabo robotske roke na robotu za reševanje, vendar robot nobene od sodelujočih ekipa na tekmovanju RoboCup German Open ni bil opremljen z robotsko roko.
Morda pa bomo že prihodnje leto na tekmovanju RoboCup German Open v razredu Reševanje sodelovali tudi Slovenci v okviru skupne slovensko avstrijske ekipe za reševanje.
Svetovno robotsko tekmovanje RoboCupJunior Istanbul 2011
2011_SE188_28