0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoTipične težave pri uporabi vhodnih keramičnih kondenzatorjev

    Tipične težave pri uporabi vhodnih keramičnih kondenzatorjev

    Drage bralke in dragi bralci, avtor Francesco piše zelo zanimive prispevke o EMC problemih, na katere je naletel kot strokovnjak za EMC meritve. Ob tem, ko opiše težavo, napiše tudi rešitev, kako se rešiti EMC težav.

    Avtor: Francesco Poderico, Neutronix Ltd

    Prejšnji teden sem imel nekaj spodbudnih dni, ko sem opravljal EMC testiranje na enem najzahtevnejših projektov, ki sem jih izdelal v zadnjih dveh letih.

    Pri topologiji medicinskih izdelkov sem dosegel EMC skladnost, ki je doslej še nikoli nisem dosegel. Kot pri večini zasnov, sem se v EMC hišo odpravil na najbolj kritičen preskus; za to posebno zasnovo sem predvidel tri bistvene izzive. Emitirane motnje, sevana emisija in ESD. Vendar so testi potekali tako dobro, da mi je ob koncu drugega dne uspelo opraviti tudi hitri prehodni pojav in začeti Surge test.

    Ob koncu vsakega dne, približno ob 21.00 zvečer, me je poklicala stranka: “Francesco, kako je šlo?” in še en klic s kolegom v ZDA, ki je razpravljal o uspehu naših razvojnih odločitev: “Francesco, dobro opravljeno! Pravilno smo dodali CM dušilko in omejilnik napetosti”, “Francesco, ali je naša rešitev delovala pri ESD?” itd…… Presenetljivo nismo imeli nobenih težav; testiranje je bilo tako dobro, da sem ob odhodu prosil testnega inženirja, naj preostale teste opravi brez mene.

    Zakaj pravim vse to?
    Rad bi razpravljal o tipični napaki, ki sem jo opazil, ko smo pri načrtovanju uporabili stenski adapter za enosmerno napetost.
    Včasih domnevamo, da lahko napajalnik uporabljamo brez previdnostnih ukrepov, ker je certificiran. To se ne zdi pravilno, zato vam bom pokazal primer, kje lahko gre kaj narobe.

    Ko na elektronsko opremo priključimo stenski adapter enosmerne napetosti in ga vklopimo, lahko to storimo na dva načina:
    Najvarnejši način je, da našo opremo priključimo na stenski adapter za enosmerno napetost in nato stenski adapter priključimo na glavno omrežje za izmenično napetost.
    Ali pa je manj varen način, da stenski adapter najprej priključimo na glavno izmenično napetost in ga pozneje priključimo na našo opremo. (to lahko potencialno poškoduje vašo opremo).

    Recimo, da ima naš stenski adapter izhodno napetost 15 V, vhodni del napajane naprave pa ima na primer komponente z nazivno napetostjo 25 V. Vzemimo, da smo v našem vhodnem delu uporabili predvsem keramične kondenzatorje (keramični kondenzator ima zelo nizek ESR). V takem primeru, ko priključimo enosmerno napetost na našo opremo, pričakujem prenapetost do 30 V (dvakratnik nazivne enosmerne napetosti). To lahko vidite, če si glavni kabel predstavljate kot 1-10 µH tuljavo zaporedno vezano s stikalom in do našega LESR kondenzatorja.

    Kako lahko to preprečimo?
    Obstaja več načinov. Običajno se odločim za uporabo TVS vzporedno s kondenzatorjem. Včasih uporabim TVS vzporedno z varistorjem, da dodam zaščito med hitrimi prehodnimi pojavi in prenapetostmi.

    Drugi način je, da se izognete uporabi keramičnih kondenzatorjev in namesto njih uporabite elektrolitske kondenzatorje ali pa večjim kondenzatorjem dodate celo 1 ohmski upor (z uporabo LTSpice programa ali enakovrednega programa boste ugotovili, da mora imeti večji kondenzator le slab ESR, 10/100 nF je lahko keramičen).

    Upam, da vam je bilo všeč in da ste se naučili, zakaj je treba dodati zaščito v vhodni napajalni del vezja.

    Povzeto po:
    https://bit.ly/3PxoPAX

    Vstopna