0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeXMega za začetnike (6)

    XMega za začetnike (6)

    Čas kar naprej tika-taka in če se v enačbi pojavi kot produkt z močjo, električno ali kakšno drugo, predstavlja delo, neko porabljeno energijo. In seveda – več časa preteče, več energije porabimo! Pri Atmelu so že vedeli, zakaj je razvijalcem novih naprav čas pomemben, saj spada med najpogosteje uporabljeno periferijo. V XMega mikrokontrolerjih ga imamo zato na razpolago ves čas, le malo gumb baterijo je potrebno priključiti in kvarčni kristal z resonančno frekvenco 32.768 Herzov, za vse ostalo pa poskrbi XMega!

    Slike niObstaja veliko RTC (Real Time Clock, ura realnega časa) integriranih vezij, ki svojo funkcijo opravljajo neopazno, vendar imamo po njihovi zaslugi vedno na voljo točen čas, ki omogoča proženje različnih dogodkov in opravljanje različnih opravil ob točno določenem času, ki ga lahko poljubno nastavimo. Sodobnejša vezja so pravzaprav RTCC, saj imajo poleg ure vgrajen tudi koledar, s pomočjo katerega lahko posamezne dogodke sprogramiramo za več let vnaprej, pri tem pa se upoštevajo tudi prestopna leta. Do podatkov v teh integriranih vezjih dostopamo običajno prek I2C ali 1Wire vodila, omogočajo pa tudi funkcijo alarma na posebnem priključku, ki nam lahko povzroči prekinitev, s katero prebudimo (speči) mikrokontroler ali pa s povsem ožičeno različico res sprožimo nek alarm, sireno ali zvonec budilke.

    A vse to so le še dodatna zunanja vezja, ki po eni strani potrebujejo nek prostor na tiskanem vezju ter seveda napajanje (zato tudi trošijo energijo!), po drugi strani pa predstavljajo strošek, ki največkrat sploh ni zanemarljiv!

    UTC format časovne oznake

    Pri XMega mikrokontrolerju je ura realnega časa že vgrajena v sam mikrokontroler, zato nam ne prestavlja dodatnega stroška, druga plat medalje pa je oblika zapisa tega časa, ki je človeku izjemno tuj in spominja na vojno zvezd: v tem trenutku, ko to pišem, je ura natanko 1364256000. Dobro, ali ne? Kako to prebrati, razumeti in nekomu razložiti, da se srečatSlike nia nekje okrog 1364279000? Čez koliko časa je to?

    Ta zapis je znan kot UTC ali koordinirani univerzalni čas (Coordinated Universal Time). Njegovo izhodišče je 01.01.1970 ob 00:00:00:000. Obstajata dve različici zapisa tega časa, v sekundah in v tisočinkah sekunde. Za nas bo sekunda čisto dovolj.

    In čemu je ta čas namenjen? Predvsem uskladitvi dogodkov, ki se lahko zgodijo kjerkoli na Zemeljski obli, kjer obstaja 24 časovnih pasov. V kateremkoli časovnem pasu že živite, je to vaš lokalni čas, ki ga morate UTC času prišteti, ali ga od njega odšteti, da boste dobili resnični UTC čas. Uporablja se v prometu, predvsem v letalstvu in sploh povsod, kjer poteka komunikacija med različnimi časovnimi pasovi. Tudi v protokolih za pridobivanje in shranjevanje podatkov in v različnih internetnih (omrežnih) protokolih je nenadomestljiva časovna oznaka (time stamp), ki nam lahko v vsakem trenutku pove, kateri dogodek s časovno oznako se je zgodil prej, ne glede na to, v katerem časovnem pasu (lokalnem času) se je to zgodilo. Nekdo se je zjutraj šele prebudil, nekdo gre spat pozno zvečer, vendar se je to s stališča časovne oznake UTC lahko zgodilo v istem trenutku.

    Program XMEGA_6

    Celotni članek

    XMEGA za začetnike (6)

    2013_SE207_51