0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaUmetno 30W breme s SMD upori!

    Umetno 30W breme s SMD upori!

    Svet elektronike colorAX elektronika d.o.o.
    Avtor: Jurij Mikeln
    Takšen naslov zagotovo vzbudi pozornost vsakogar, ki vsaj približno pozna SMD komponente. Ampak, kot boste lahko prebrali v pričujočem članku, trditev v naslovu drži – preverjeno.
    Nedolgo nazaj sem prejel mail z novicami od enega od proizvajalcev elektronskih komponent. Kot (nekateri) veste, v QRL-u spremljam novice iz sveta elektronike, saj sem prijavljen na vrsto raznih novic. V tem mailu so bili omenjeni SMD upori, ki zmorejo prenesti 15W obremenitev. Gotovo bi vsak, ki se kolikor toliko spozna na elektroniko, dvignil svoje obrvi ob tej trditvi. Večinoma SMD upori zmorejo moči tja do 1/4W ali v najboljšem primeru do 1W, ne pa do kar 15W. Seveda je to bilo potrebno preveriti, zato sem naročil nekaj vzorcev teh uporov. Vzel sem upore z upornostjo 100 Ohmov.

    Praktična izvedba
    Ko sem jih prejel sem opazil, da so te upori inovativno narejeni. Namreč spodnja stran uporov je bila po celotni površini kovinska z namenom, da to površino pritrdimo na hladilno telo. Ker SMD upor nima možnosti za uporabo vijakov, s katerimi bi upor pritrdili na hladilno telo, sem pri načrtovanju TIV moral predvideti ustrezno luknjo, v katero sem montiral SMD upora tako, da sta imela možnost spajkanja na TIV, hkrati pa je TIV moral biti dovolj tanek, da je spajkanje bilo uspešno. Vse skupaj sem potem privijačil na hladilno telo, pod upora pa sem seveda namazal termično pasto.
    Na Sliki 1 vidite, kako izgleda TIV, poleg sta še dva SMD upora in pa SMA konektor. Raster na sliki 1 in 2 je 5mm, tako tudi vidite, kako majhno je vse skupaj. Izkazalo se je, da izvrtine na TIV lahko variirajo pri proizvajalcu TIV in vsled tega je tudi bilo enostavno oz. težko prispajkati upora glede na to, ali je bila luknja dovolj velika ali ne. Tako se je izkazalo, da imata dva 100 Ohmska upora vezana vzporedno, dovolj dober stik s hladilnim telesom in da se toplota ustrezno odvaja z uporov.
    Seveda je bilo potrebno tudi preveriti, kako se upora obnašata na KV in VHF/UHF frekvencah. Na slikah 3 in 4 vidite odziv izmerjen z Nano VNA. Rezultat je presenetljiv, saj moram priznati, da nisem pričakoval tako odličnega umetnega bremena predvsem na višjih frekvencah.
    Sledilo je tudi testiranje z neprekinjeno obremenitvijo umetnega bremena. Pri 30W generirane moči na KV frekvenčnem področju se je hladilno telo malce segrelo, vendar ne več, kot na 40 °C.
    Podjetje Kyocera v podatkovnem listu navaja disipacijo upora glede na temperaturo hladilnega telesa, ki jo vidite na sliki 5.
    Zaključek
    Namen tega članka ni v tem, da si boste sami gradili umetna bremena. Sicer ni nič narobe, če si ga in tudi sami preizkusite, kako se bodo upori obnesli pri vas. Na koncu članka so navedeni podatki o uporabljenem SMD uporu. Moj namen je bil, da se prepričam ali je res možno, da dva SMD upora zmoreta prenesti 30W moči in izkazalo se je, da zmoreta in to brez hujših težav.
    Umetno breme je pristalo na moji polici med projekti in ga seveda tudi uporabljam, kadar ga potrebujem. Seveda pa dobite na Kitajskem umetna bremena, ki so podobno kvalitetna za podoben denar, kot bi vas stala upora, hladilno telo in tiskano vezje.
    Vir:
    Kyocera, upor CR11206T0100J
    https://svet-el.si