Avtorja: Jurij Mikeln in Bojan Kovač
Največji sejem za elektronke na svetu je za nami. Kot vedno, smo ga tudi tokrat obiskali z velikimi pričakovanji tako glede novosti, ki jih bomo videli na sejmu, pa tudi zaradi tega, ker na ta sejem pride večina ljudi, ki so tako ali drugače povezani z elektroniko. Priprave na sejem smo pričeli že marca, ko smo rezervirali prenočišče. Tako kot leta 2014, smo tudi letos peljali avtobus naših naročnikov na enodnevni ogled sejma – in to popolnoma brezplačno, zahvaljujoč podjetju Power Integrations!
Pot na electronico se ponavadi prične precej mesecev v naprej, ko je potrebno rezervirati sobe za spanje. Mi smo jih rezervirali marca, pa se je izkazalo, da smo bili že rahlo pozni. Kakor koli pot na electronico je bila »normalna« – običajno imamo na tej poti sneg, kar kaže slika 1. Bilo je res mrzlo, kar se vidi iz slike, ki ni ostra, pa tudi ekipa se je malce tresla zaradi mraza.
Letošnja electronica je bila po podatkih organizatorjev boljša, kot tista iz leta 2012. Če je bilo leta 2012 na electronici 2.669 razstavljavcev (leta 2010 skoraj 2.595), leta 2014 že 2.773, letos pa že 2.913 iz več kot 50 držav. Med njimi je tudi agencija Spirit na sejem pripeljala na skupinski razstavni prostor nekaj slovenskih podjetij.
Število obiskovalcev je ostalo na isti ravni, kot leta 2014 (73.000). Po besedah organizatorja je zrastlo število tujih obiskovalcev, kjer je omenjena tudi Slovenija. Ob tem lahko neskromno pripomnim, da je tudi Svet elektronike prispeval k temu, saj smo pripeljali za največji možni avtobus obiskovalcev na sejem.
Prvi vtis, ko smo prišli na sejem je bil, da je sejem manjši, saj ni bilo običajne gneče ob vhodu. Vendar je hiter sprehod po sejmu pokazal, da je bil sejem poln obiskovalcev. Sejem je že tako ali tako ogromen in kot tak pomeni velik zalogaj za obiskovalce, še posebej enodnevne.
Glavni poudarek na sejmu je bil na področju IoT in varnosti IoT naprav. Veliko proizvajalcev je poudarjalo, da IoT brez varnosti ne more zaživeti. Namreč zdaj se omreženost širi v domove, industrijske hale pa tudi v avtomobile. Ali si predstavljate, da bi nepridipravi vdrli v velikoserijsko proizvodnjo ali pa v avto, ki se pri visoki hitrosti vozi po cesti?
Varnost je tudi pomembna zaradi velikosti posla. NXP navaja, da bo IoT posel v naslednjih letih prinesel milijarde omreženih senzorjev in elementov. Si predstavljate proizvajalca, ki bi zaradi svojih senzorjev, v katere so vdrli hekerji, moral plačati kazen za uničeno proizvodnjo?
Verjetno se je prav zaradi tega dejstva dogodilo nekaj zelo zanimivega: namreč proizvajalci komponent (npr. NXP) so se sami lotili razvoja IoT komponent, ki jih zdaj z različnimi tehničnimi rešitvami ponujajo svojim kupcem.