0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovProizvodi in storitveNavodilo za delo z MegaPin

    Navodilo za delo z MegaPin

    Prvi vklop

    MegaPin deluje preko USB vodila. Pri prvem vklopu na osebni računalnik vas bo operacijski sistem obvestil, ali potrebuje gonilnike za USB. V primeru, da jih potrebuje, gonilnike naložite in priloženih FTDI gonilnikov glede na operacijski sistem vašega osebnega računalnika.

    Slike niSlike niSlike niSlike niZa programiranje v vezju moramo nastaviti kratkostičnika J16 in J17 v položaj FT232R. Zaženemo AVR Studio, povežemo AVR Studio z MegaPin razvojno ploščo tako, da pritisnemo tipko CON (slika 1). Izberemo programator STK500, izberemo ustrezna COM vrata (ali izberemo AUTO) in pritisnemo tipko Connect (slika 2). V primeru, da ne vemo, na katerih COM vratih se nahaja MegaPin, to preverimo v Upravitelju naprav (tipka Windows + Pause)/Strojna Oprema/Upravitelj Naprav/Ports (COM & LPT). V kolikor je številka COM vrat višja od 9 bo potrebno nastaviti številko vrat na nižjo številko. To naredimo tako, da z desnim gumbom miške kliknemo na Lastnosti/Nastavitve, da se odpre naslednje okno (slika 3). Tukaj pritisnemo na tipko Advanced, kjer se odpre novo okno (slika 4).

    Slike niV tem oknu nastavimo COM vrata s številko od 1-9 in pritisnemo tipko OK. Ko se AVR Studio poveže z MegaPin razvojno ploščo se odpre naslednje okno(slika 5).

    V tem oknu programiramo mikrokontroler, nastavljamo Fuse in Lock bite. Več o tem si preberite v poglavju Programiranje.

    Programiranje

    Programiranje ciljnega mikrokontrolerja v MegaPin razvojni plošči je enostavno. Na voljo imamo več možnosti programiranja:

    • programiranje neposredno iz Bascom-AVR programskega jezika,
    • programiranje s pomočjo AVR Studia,
    • programiranje s FLIP™ programom,
    • programiranje z zunanjim Proggy-AVR programatorjem,
    • programiranje s STK200 združljivim programatorjem preko paralelnega porta
    • programiranje preko JTAG vmesnika.

    Slike niProgramiranje neposredno iz Bascom-AVR programskega jezika je enostavno. Najprej je potrebno nastaviti Bascom-AVR po sledečem postopku:

    • v Bascom-AVR kliknemo Options/Programmer in odpre se sledeče okno (slika 6)

    V vrstici Programmer nastavimo STK500, kot vidimo na sliki. Nastavimo COM vrata na isto vrednost, kot smo jo nastavili pri nastavitvah AVR Studio programa. V naslednji vrstici kliknemo na desno okence in izberemo, kje na našem PC-ju se nahaja datoteka STK500.exe (po navadi se nahaja v C:Program FilesAtmelAVR ToolsSTK500. Vrednosti BAUD ne spreminjamo! Kliknemo OK in Bascom je pripravljen na programiranje.

    Slike niSlike niKo smo nastavili COM vrata v AVR Studiu se v program lahko povežemo tudi s klikom na tipko AVR. Odpre se okno (slika 7). Izberemo ciljni mikrokontroler in pritisnemo tipko Read Signature. S tem preverimo, če se ciljni mikrokontroler oglaša in če je povezava pravilna. V kolikor je vse v redu bi morali dobiti takšen odgovor (slika 8).

    Slike niSignatura se torej ujema in lahko nadaljujemo s programiranjem. Program, ki ga želimo sprogramirati v mikrokontroler izberemo v zavihku Program (slika 9).

    S klikom na tipko s tremi pikami (…) izberemo program in pritisnemo tipko Program. V spodnjem oknu bomo videli izpisano sporočilo, da je mikrokontroler pravilno sprogramiran.

    Pozor!

    S programiranjem v AVR Studio programu bomo zbrisali Bootloader program, ki se nahaja v AVR USB mikrokontrolerju. V kolikor bi želeli ponovno sprogramirati Bootloader, ga lahko snamete iz Atmelove spletne strani ali nam pišete, da ga brezplačno pošljemo po elektronski pošti.

    Slike niPri ponovnem programiranju Bootloader programa nastavite BOOTSZ na najvišjo vrednost. Zelo verjetno je, da bo po priklopu tako sprogramiranega mikrokontrolerja potrebno ponovno naložiti gonilnik za Windows, ki ga prav tako dobite na naših spletnih straneh oziroma v podjetju AX elektronika (slika 10).

    Slike niV tem zavihku lahko programiramo tudi EEPROM in ELF datoteke. Za nastavitev programskih varovalk (Fuses) je potrebno klikniti zavihek Fuses. Pokaže se naslednje okno (slika 11).

    Programske varovalke določajo delovanje mikrokontrolerja in to:

    • BODLEVEL: določi napetost Brownout reset-a. Izberemo lahko več napetosti,
    • HWBE: Hardware boot enable: omogoči aktivacijo bootloader programa,
    • OCDEN: On Chip Debug Enable: omogoči razhroščevanje na čipu,
    • JTAGEN: omogoči JTAG vmesnik,
    • SPIEN: omogoči SPI vmesnik (POZOR! Te kljukice ne smete odstraniti! V kolikor jo boste ne bo možno programiranje v vezju!)
    • WDTON: omogoči WD timer,
    • EESAVE: omogoči ohranitev vrednosti v EEPROM-u med postopkom programiranja mikrokontrolerja,
    • BOOTSZ: določi velikost spomina namenjenega za bootloader,
    • BOOTRST: omogoči boot reset vektor,
    • CKDIV8: omogoči deljenje sistemskega takta z 8,
    • CKOUT: omogoči generiranje takta na PORTC.7,
    • SUT_CKSEL: izbira vira za sistemski takt (RC interni, RC zunanji, zunanji oscilator …).