0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeGeekcreit UNO R3 starter kit (3) – Analogni vhodi in izhodi

    Geekcreit UNO R3 starter kit (3) – Analogni vhodi in izhodi

    Svet elektronike colorV tem nadaljevanju bomo pokazali kako uporabiti analogne vhode in izhode Arduino UNO ploščice. Oznake posameznih priključkov so prikazane na slikah 2 in 18.
    Avtorja: Vladimir Mitrović in Robert Sedak
    E-pošta: vmitrovic12@gmail.com
    Pod pojmom “analogni vhod” razumemo priključke A0-A5 Arduino UNO ploščice, ki so povezani z vhodi 10-bitnega A/D pretvornika znotraj ATmega328P mikrokontrolerja. Na analogni vhod lahko priključimo napetost v razponu od 0 do 5 V, A/D pretvornik pa ga bo “izmeril” in pretvoril v število med 0 in 1023.
    Pojem “analogni izhod” ni ravno najbolje izbran, ker mikrokontroler ne more generirati enosmernih napetostnih nivojev na svojih priključkih. V Arduino svetu, “analogni izhod” predstavlja priključek, na katerem mikrokontroler proizvaja impulze določene frekvence in lahko nastavlja trajanje (širino) teh impulzov. Takšen postopek se imenuje pulzno-širinska modulacija, PWM. Če se frekvenca impulza ne menja, je srednja vrednost napetosti širinsko moduliranih impulzov, in s tem tudi toka, ki ga generirajo, toliko večja, kolikor so impulzi širši (slika 17). Širinsko modulirani niz impulzov lahko v primernem niskoprepustnem filtru pretvorimo v enosmerno napetost v razponu 0-5 V, vendar takšen filter ne obstaja niti znotraj mikrokontrolerja, niti na Arduino UNO ploščici.

    Ta vsebina je samo za naročnike

    Če želite odkleniti to vsebino, se naročite.