0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoIFAM 2018 – nov začetek? (2)

    IFAM 2018 – nov začetek? (2)

    Svet elektronike colorAX elektronika d.o.o.
    Avtor: Bojan Kovač
    E-pošta: bojan@svet-el.si
    2018_262_10

    Sejem IFAM se je od svojega začetka iz Portoroža selil v Celje, potem v dvorano Zlatorog, nato na celjsko sejmišče in končno se je letos preselil v Ljubljano. Tako velike spremembe za dogodke, kot so sejmi utegnejo biti precej dramatične, za marsikateri dogodek selitev pomeni tudi konec dogodka. No pri IFAM-u se tega očitno ni potrebno bati. Letošnji IFAM je bil največji do sedaj. Obsegal je 3 hale na Gospodarskem razstavišču, sejem si je ogledalo nekaj preko 3.240 obiskovalcev, kar je največ do sedaj. Poleg tega je bilo opaziti tudi povečanje obiska iz regije. Tako je največ obiskovalcev prišlo iz Hrvaške, Srbije, Bosne in Hercegovine, nato sledijo države Italija in Nemčija, takoj za njima pa so še Slovaška, Poljska, Madžarska in Avstrija.

    Kot običajno, smo se po sejmu sprehodili namesto vas in pripravili reportažo, kaj vse je bilo za videti – videti pa je bilo veliko! Ko že uporabljamo besedo veliko – videli smo največjega industrijskega robota na svetu!

    V drugem delu reportaže pričnimo z OZS, obiskali smo razstavni prostor Obrtno podjetniške zbornice Slovenije, Sekcije elektronikov in mehatronikov.

    Gospod Joško Rozina povezuje marsikaj, tesno pa je z njegovim imenom povezana Obrtna zbornica, sejem IFAM in množica projektov, ki so bili uresničeni tudi zato, ker so sledili njegovi viziji. Zato se vsako leto z veseljem oglasim na razstavnem prostoru Obrtno podjetniške zbornice Slovenije in z njim poklepetam o sejmu, elektroniki, trendih razvoja, izobraževanju in še o čem.

    Tokrat sva pogovor začela z ugotovitvijo, da eno leto prinese različne izzive, so pa tudi spoznanja in zanesljivi kazalci o tem, da sta začrtana vizija in pot, ki so jo vsa ta leta na novo utirali, pravilni. Štiri leta vlaganja prinašajo sadove in projekt hibridnega vozila Srednje tehniške in poklicne šole iz Kopra, ki je bil predstavljen na sejmu MOS 2017, je dovolj trden dokaz, da dijaki to znajo in zmorejo, seveda ob podpori mentorjev, gospodarstva in sistema šolstva. To kroženje predstavitev projektov in prikaz teh zgodb na sejmih je prav tako obrodilo neke sadove, saj lahko pokažemo in dokažemo, kaj znajo in česa so dijaki sposobni, po drugi strani pa te predstavitve dijakom dvigajo samozavest in so sposobni svoje delo predstaviti širši javnosti. Pri Obrtno podjetniški zbornici vidijo v tem neko dodano vrednost, prav tako pa je dodana vrednost tudi v sodelovanju z roko v roki pri vključevanju višjih šol, fakultet, inštitutov pa vse do osnovne šole, kjer se šele začne proces izobraževanja.

    Tudi želja srednjih šol, da s svojimi izdelki in projekti sodelujejo na sejmu, recimo tudi na razstavnem prostoru AX elektronike je dokaz, da se dijaki in šole želijo predstaviti, da znajo izpeljati projekte, motivirati dijake in njihove mentorje in jim nuditi podporo, se družiti med sabo in izmenjevati izkušnje. Elektronika je namreč ena izmed področij, ki so bila relativno dolgo obdobje zelo zapostavljena, vsaj v smislu promocije, v obdobju rasti mehatronike pa jo na novo odkrivajo bodoči dijaki, inženirji in vsi bodoči strokovnjaki na področju avtomatizacije, mehatronike in robotike, ki skupaj gospodarstvom ugotavljajo, da brez izobraženega kadra na področju elektronike v vseh segmentih avtomatizacije nastaja velika vrzel, ki je nikakor ne morejo zapolniti strokovnjaki z ostalih področij avtomatizacije.

    Gospodarstvu postaja jasno, da brez elektronike in mehatronike ne more biti gospodarstva, niti proizvodnje. Čisto preprosto je tudi kupiti robota, vendar pa je vključitev takšnega robota v delovni proces povsem druga zgodba. Zgodba, ki ne prizna in ne dovoli nikakršnih vrzeli, ampak se gradi na povezanih ekipah strokovnjakov, ki so usposobljeni za iskanje rešitev in to vsak za svojem področju, torej celovita podpora. Tu v smeri promocije in osveščanja glede pomembnosti in medsebojne neločljive povezanosti vseh omenjenih področij avtomatizacije, zelo veliko vlogo igrajo tudi mediji, recimo prav revija Svet elektronike, strokovni sejmi in konference, na katerih se lahko z večjimi koraki in s tem hitreje približamo tudi posameznim ozkim temam znotraj področij, s čimer nam postanejo predstavljene rešitve bolj domače in uporabne tudi v praksi.

    Procesi d.o.o.

    Glede sejma so mnenja, da je zelo dobra tematska delitev razstavljavcev po halah glede na to, s čim se podjetje ukvarja. Občutno več je v halah tudi prostora in niti razstavljavci niti obiskovalci ne morejo dobijo občutka, da bi bilo dogajanje sejma stisnjeno na majhen prostor. Mnenja so, da bi bilo morda v prihodnje dobro razmisliti o spremembi termina in to sejemsko prireditev prestaviti na kasnejši datum, recimo nekje v marcu ali aprilu. Sicer pa so bili s sejmom in obiskom zadovoljni.

    Ukvarjajo se predvsem s strojnim vidom, kar je njihova glavna dejavnost, za rešitve pa ponujajo komponente nemškega proizvajalca Disoric. Izvajajo integracije strojnega vida v obstoječe sisteme. Na trgu so prisotni od leta 2012, v tem času pa so se tudi vedno udeležili sejma IFAM, ki se jim zdi odlična priložnost za predstavitev svoje dejavnosti obiskovalcem, ki takšne rešitve iščejo. Med novostmi so izpostavili eno izmed manjših pametnih kamer z oznako CS50, ki ga ponujajo tudi v kompletu s HMI prikazovalnikom, na katerem lahko izbiramo različne programe. Sama kamera ima že vgrajeno ProfiNet komunikacijo in 1,4 GBytov lastnega pomnilnika, tako, da se lahko uporablja za različne namene, celo za več različnih namenov. Poleg ponujajo tudi različne oblike osvetlitve za potrebe strojnega vida, kot tudi za osvetlitev samih strojev in naprav. Narašča povpraševanje po RGB osvetlitvi, kjer je mogoče prek IO-Linka nastaviti barvo svetlobe. Njihova osvetlitev je varčna in v dolgoročnem obdobju zagotavlja znatne prihranke pri energiji v primerjavi s klasično osvetlitvijo, poleg tega pa ima njihova osvetlitev spekter svetlobe, ki je očem veliko bolj prijazen v primerjavi z običajnimi halogenskimi viri svetlobe.

    RITTAL d.o.o.

    Podjetje Rittal d.o.o. je s predstavitvijo na letošnjem sejmu IFAM 2018 več kot zadovoljno. Tako z obiskom, kot s samimi predstavitvami in izmenjavo informacij, ki smo jih opravili na našem razstavnem prostoru. Tudi sprememba lokacije sejma je za naše podjetje še bolj zanimiva in pozitivna.

    Na popolnoma prenovljenem razstavnem prostoru, smo predstavili naš celotni prodajni program in ga nadgradili s številnimi aktualnimi novitetami.

    Predstavili smo novo družino kompaktnih klimatskih enot Blue e+, ki imajo do 70 % večji izkoristek in so prilagojene za uporabo v Industriji 4.0. Nova družina strešnih ventilatorjev z pretokom zraka od 500 do 1069 m3/h, je bila deležna velikega zanimanja s strani naših obiskovalcev sejma.
    Največ pozornosti pa je bilo namenjeno novemu kompaktnemu sistemu bakrenih zbiralk RiLineCompact z nazivnim tokom do 125 A. Gre za modularni zbiralčni sistem, kjer se elementi, kot so priključni odvzemniki, varovalčni elementi in adapterji stikalne opreme zgolj le na klik namestijo na 225 ali 405 mm široke osnovne plošče.

    Predstavili smo tudi del električarskega ročnega orodja in orodja za izdelavo izbitin, ki je v prenovljeni obliki na voljo uporabnikom.

    Za naslednjo leto, pa se že pripravljamo na premierno predstavitev nove velike Rittalove sistemske omare, ki bo nadomestila obstoječo TS 8 ohišje. To bo vsekakor velik razlog, da se na sejmu IFAM 2019, ponovno vidimo in izmenjamo informacije.

    TipTeh d.o.o.

    Na razstavnem prostoru podjetja TipTeh so mi z veseljem predstavili svojo glavno novost, to je 3D skener, ki je namenjen dvema vrstama aplikacij: za razne inšpekcije, recimo za kontrolo kvalitete in predvsem za aplikacije vodenja robotov in sicer bin-picking, kar pomeni zelo hitro in hkrati zelo natančno pobiranje nekih naključno obrnjenih artiklov iz zaboja, v katerega so nasuti.

    Zelo zanimivo je delovanje še ene izmed kamer v njihovi ponudbi, to je Baslerjeva Time-Of-Flight (ToF) kamera, ki omogoča zajem tako 2D, kot tudi 3D podatkov v enem posnetku. Baslerjeva ToF kamera ponuja atraktivno rešitev za širok nabor aplikacij, vključno z logistiko, avtomatizacijo in biometriko. In kako Time-Of-Flight kamera deluje? Princip merjenja temelji na merjenju časa, ki ga svetloba potrebuje za potovanje od izvora svetlobe do predmeta in nazaj v kamero; Daljša kot je razdalja, dlje časa svetloba potrebuje za to pot. Izvor svetlobe in zajem slike sta sinhronizirana tako, da se razdalja do predmeta zapiše v podatke same zajete slike.
    Novost v njihovi ponudbi je tudi data-logging danskega podjetja Secomea, ki ponuja zanesljive in enostavne rešitve za varen oddaljeni dostop. S svojimi rešitvami omogoča daljinski dostop, nadzor in modifikacijo vaših naprav brez posredovanja IT sistemskih inženirjev. V bistvu gre za varen oddaljen dostop brez uporabe VNC-ja, z uporabo drugih načinov, ki so veliko bolj prijazni za uporabo in hkrati preprosti za upravljanje. Z uporabo takšnega dostopa se vzpostavljanje varne povezave izvaja preprosto in brez zapletenih nastavitev, zato za nemoteno delovanje povezav in opreme med drugim ni potrebe po strokovnih kadrih s področja IT.

    Pokazali so tudi skupino industrijskih računalnikov, ki so imeli vsi vsaj eno skupno lastnost: vsi so bili pasivno hlajeni, kar pomeni, da je bilo ohišje načrtovano tako, da je prenos toplote v okolico in s tem hlajenje aktivnih komponent v notranjosti zelo učinkovito, celo do te mere, da niti ventilator ni več potreben! V ponudbi so industrijski računalniki s tako izvedenim hlajenjem in s procesorjem Celeron, Pentium ali I7, izbira pa bo najbrž odvisna od zahtev glede procesorske moči, glede hitrosti izvajanja inštrukcij oziroma glede na zahtevnost posamezne aplikacije. Ampak to še ni vse, saj je glavna prednost teh računalnikov modularnost, kar pomeni, da lahko izbiramo število priključkov, število vhodov in izhodov in tudi proste izbire operacijskega sistema, saj ti računalniki podpirajo vse!

    Kabli in konektorji M12 so danes standard na področju povezljivosti industrijskih naprav. V zadnjih nekaj letih se je klasični M12 priključek razvil iz priključka navadnega senzorja v vodilni univerzalni priključek na področju avtomatizacije in strojegradnje. Podjetje ESCHA predstavlja dva nova modela kodiranih kablov in konektorjev M12. S priključki tipov Power S in Power T so se odprle nove možnosti na področju aplikacij pri prenosu moči in napajanju. ESCHA ima v ponudbi priključke in priključne kable ter prirobnice, ki zagotavljajo zanesljiv prenos električne energije preko standardiziranega M12x1-vmesnika, vse pa v skladu s standardom IEC 61076-2-111. Kabli in konektorji s S kodiranjem so posebej prilagojeni za izmenični tok (AC do 12A / 600V) vključno za motorje ali frekvenčne pretvornike, kabli in konektorji s T kodiranjem pa se uporabljajo za enosmerni tok do 12A in napetosti do 63 V, s čimer lahko zagotavljajo napajanje fieldbus komponent ali manjših motorjev.

    Harpoon d.o.o.

    Podjetje Harpoon se je predstavilo kot pionir na področju razvoja naprednejših inteligentnih sprejemnikov za brezžično upravljanje komunikacijo in Microchipovo KeeLoq tehnologijo v Sloveniji. Sami so razvili lastne sprejemno-oddajne module, ki so v delovanju izjemno stabilni, komunicirajo v ozkem pasu znotraj frekvenčnega območja, so optimalno prilagojeni in ustrezajo vsem veljavnim normativom. Njihovo odlične karakteristike se v praksi odražajo z enim izmed največjih operativnih dometov, ki jih lahko nudijo podobni moduli, ki so v tem trenutku dostopni na trgu. Oddajni moduli so zelo robustne izdelave, v pripravi pa je cela serija teh modulov za različne potrebe in zahteve.

    »Na splošno se sicer pri brezžični komunikaciji tudi z LoRa moduli lahko dosežejo zelo velike razdalje, vendar smo ob tem zelo omejeni pri hitrosti prenosa, ki največkrat ne zadošča za uporabo v aplikacijah, kjer se morajo ukazi izvajati v realnem času. Prav zato smo se odločili za lasten razvoj, saj za naše potrebe in uporabo v specifičnih kritičnih aplikacijah standardni moduli, ki jih tržišče ponuja, niso bili primerni; niti po dometu, niti po ostalih tehničnih karakteristikah,« nam je povedal direktor podjetja Harpoon d.o.o., gospod Iztok Šušteršič.

    Vse svoje module izdelujejo za frekvenčna območja 433 MHz, 868 MHz in 915 MHz in pri tem ustrezajo EN normativom in ameriškim in kanadskim FCC normativom, v pripravi pa so testiranja tudi za ostala območja. Najnovejši modul, ki ga razvijajo, bo imel vgrajen hiter mikrokontroler, ki bo sposoben v zelo kratkem času preklapljati med kanali, obenem pa bo imel zelo visoko imunost na motnje in ostale lastnosti, ki bodo poleg hitrosti, odzivnosti in zanesljivega končnega dosega komunikacije prek njihovih modulov omogočale tudi njihovo 100% skladnost z vsemi predpisi, ki veljalo na tem področju. Moduli so že v uporabi v celi paleti izdelkov, kjer je na prvem mestu zanesljivost delovanja in varnost, tako za ljudi kot tudi za opremo. Tipični primeri aplikacij, kjer je zanesljivost delovanja ključnega pomena so števci za sidrno verigo v navtiki, razni vitli v gradbeništvu kmetijstvu in gozdarstvu, delovni stroji, razni pripomočki in samostojne naprave v kmetijstvu, katerih delovanje upravljamo brezžično, traktorski priključki, platforme, skratka, namenjeni so predvsem aplikacijam v industriji oziroma za profesionalno rabo. Sam komunikacijski modul je njihov serijski proizvod, za posamezne stranke pa so razvili tudi izpeljanke, ki so popolnoma prilagojene njihovim potrebam. Prikazano so imeli tudi popolnoma delujočo maketo sidrnega vitla, ker smo obiskovalci lahko sami preizkusili odzivnost komunikacije in natančnost pri dvigovanju sidra, kjer se v njihovem primeru »ločljivost« nahaja v območju milimetra ravno po zaslugi njihovih lastnih komunikacijskih protokolov, ki omogočajo odzivnost skoraj v realnem času.

    Poleg tega so osvojili tudi tehnologijo proizvodnje tastatur za HMI vmesnike, ki jih nekatera podjetja na našem tržišču sicer že ponujajo, vendar njihovo delovanje ne dosega potrebne zanesljivosti, ki mora biti v njihovih aplikacijah res 100% in od tega ne odstopajo. Enako zanesljivost delovanja ponujajo tudi svojim bodočim strankam, katerim lahko izdelajo tipkovnico, ki bo popolnoma prilagojena njihovim potrebam in željam, tudi če gre za manjše serije!

    IKSOR d.o.o.

    Podjetje IKSOR d.o.o. spada med tista redka podjetja na sejmu IFAM, ki zastopajo ne le domač razvoj elektronike, ampak inovacije na vseh področjih, kar je dokazoval tudi njihov razstavni prostor. Enostavno si ne morem kaj, da ne bi napovedal prihodnosti tega sejma z močno sekcijo podjetij, ki jim je glavna dejavnost razvoj elektronike, strojne in programske rešitve ter uporabniku prilagojene rešitve. Upam si trditi, da bo med pomembnejšimi členi v hrbtenici te sekcije tudi podjetje IKSOR, ki se je letos sejma IFAM udeležilo prvič. Gre za mlado podjetje s sedežem v industrijski coni Trzin, ki temelji na znanju in izkušnjah obeh ustanoviteljev iz obdobja, ko sta imela še vsak svoje podjetje.

    Za opis njihove dejavnosti bom z veseljem uporabil kar njihove besede, ki zvenijo takole: »Smo podjetje, ki se ukvarja z razvojem elektronskih sklopov na področjih, kjer so ostali že zdavnaj obupali, ali pa se jih nikoli niso upali lotiti! Če je drzna ideja vse, kar imate, jo mi lahko spremenimo v delujoč prototip!« In če vam moje mnenje kaj pomeni: fantje res obvladajo, ne ustrašijo se ničesar in (vsaj s stališča opazovalca ali obiskovalca) – vedno jim vse uspe!

    Med naštevanjem posameznih področij, kjer so njihove aplikacije v slovenskem prostoru že dlje časa uveljavljene, nikakor niso mogli mimo daljinskih krmilnikov za kmetijska vozila v žični in brezžični različici, avtomatizacija cerkvenega zvonjenja z daljinskim brezžičnim vklopom, krmilniki delovanja cerkvenih orgel in tako naprej. Med svoje vidnejše dosežke štejejo tudi polnilnik satelitskih telefonov in naprav za kartiranje s sončnimi celicami, ki so ga lani za slovensko alpinistično himalajsko odpravo »RANGTIK 2017« (na področju Zanskar v Indiji, kjer so vrhovi v povprečju visoki nad 6000 metrov) izdelali v pičlih treh dnevih, tik pred odhodom odprave. Polnilnik je odlično deloval od prvega do zadnjega dne odprave kot edini vir električne energije, od katerega je bila odvisna vsa komunikacija odprave s svetom! Težko si predstavljamo, kako bi pri takšni oddaljenosti, višini in dostopnosti stranke servisirali okvare in odpravljali napake v delovanju, če bi do njih prišlo. Ker so se v podjetju IKSOR zavedali pomembnosti delovanja njihove naprave, ker vedo, kaj delajo in kaj izročijo stranki v uporabo, so izziv sprejeli in polnilnik izdelali, kljub tesnemu časovnemu okviru za izvedbo – v zadovoljstvo vseh!

    Bogate izkušnje imajo tudi na področju baterijskih sistemov, sistemov za nadzor litijevih baterijskih paketov, fotovoltaičnih avtonomnih sistemov in telemetrije.

    INEA RBT

    Med novostmi v podjetju INEA RBT je prav, da omenimo zastopstvo za produkte proizvajalca eWON, ki ponuja rešitve oddaljenega dostopa prek svojih industrijskih modemov, vse skupaj pa v sklopu komunikacijske opreme švedskega proizvajalca HMS, ki poleg eWON izdelkov ponuja tudi celo vrsto drugih izdelkov, komunikacijske pretvornike za prehod med različnimi protokoli v industriji in tudi nekatere brezžične rešitve.

    Sicer pa so imeli na svojem razstavnem prostoru standardno Mitsubishi opremo in primere demonstracije njenega delovanja v praksi, s katerimi so lahko obiskovalcem nazorno pokazali, kako robote uporabljamo v praksi, poleg tega pa seveda tudi zmogljivost in zanesljivost Mitsubishi opreme. Med drugim so predstavili primer, recimo neko obliko varnega sodelovanja med človekom in robotom. Ko namreč robot zazna človeka v nekem določenem območju, takoj upočasni svoje delovanje, če pa človek prekorači meje, kjer naj bi bila njegova prisotnost oziroma gibanje še varno, se delovanje robota ustavi. Robot nadaljuje z delom šele potem, ko se človek umakne iz »prepovedanega« območja.

    Nazoren prikaz uporabe senzorja sile v robotski roki je bil drugi primer uporabe robota, kjer v bistvu robotska roka predstavlja (simulira) človeško roko in prst, s katerim prižigamo neka stikala ali pritiskamo tipke z vnaprej določeno silo pritiska, ki ni nikoli večja od določene. Sposobnost robotske roke, da s svojim »prstom« seže kamorkoli in senzorja, ki ves čas preverja silo pritiska je kombinacija, s katero je mogoče preverjati delovanje tudi tako zapletene razporeditve tipk in stikal, kot jih najdemo na volanih sodobnih avtomobilov, vključno z vsemi ročicami in stikali, ki jih upravljamo z vrtenjem. Hitrost, s katero lahko robot s svojim »prstom« preizkusi celotno funkcionalnost teh stikal, se giblje od »počasnega posnetka« pa vse do hitrosti, pri katerih »prstu« z očmi ne moremo več slediti!

    DEK d.o.o.

    Za podjetje DEK d.o.o. lahko rečemo, da spada med tiste razstavljavce na IFAM-u, ki jim lasten razvoj in inovacija nista tuja in bi po moji oceni spadalo bolj v »sekcijo« elektronikov, vsekakor pa med tiste, ki znajo idejo spremeniti v nek produkt.

    Njihova glavna dejavnost je mobilna avtomatizacija, torej industrijska avtomatizacija, ki je na nek način mobilna, delovni stroji, vozila, plovila, tudi letala. Sem spadajo tudi cisterne in komunalna vozila, ki jih lahko posodobimo in z električnim krmiljenjem, morda celo z oddaljenim nadzorom, s čimer dobijo neko dodano vrednost. Največja pomanjkljivost, ki se pojavlja pri proizvajalcih takšne opreme je ta, da projekte načrtujejo strokovnjaki s področja strojništva, ki znajo narediti odlično konstrukcijo vozil ali strojev, manjka pa jim ljudi, ki bi znali to nadgraditi električno, informacijsko in programsko. No, prav tu vidijo svoje področje, področje, ki ga obvladajo in kjer lahko kot partner uspešno nastopijo v nekem projektu, kjer se takšne potrebe pojavijo. Nastopijo lahko kot ponudnik opreme in rešitev, kar je njihova velika prednost.

    Precej so aktivni tudi na področju procesne avtomatizacije, predvsem v prehrambeni industriji.

    Vsa njihova oprema temelji na komunikaciji prek CAN vodila, ki je glavno komunikacijsko vodilo za vozila vseh proizvajalcev. Prek CAN vodila so v vozilih med seboj povezani različni sistemi, ki jih krmilijo posamezni računalniki, recimo ABS sistem, podatki pa so po potrebi na voljo vsem vgrajenim sistemom, ki jih je lahko tudi več deset. No, tudi njihova oprema po vgradnji postane eden od sistemov na CAN vodilu, ki se obnaša kot prosto programirljiv krmilnik, podoben industrijskim PLC krmilnikom. Vsi zasloni oziroma paneli za upravljanje so na voljo v različici na dotik ali v klasični obliki, skupaj z vgrajenimi tipkami za upravljanje. Zanimiv je tudi njihov varnostni krmilnik z vgrajeno varnostno funkcijo in dvema procesorjema, ki kontrolirata lastno delovanje in delovanje drug drugega in v primeru izpada enega od procesorjev vse funkcije prevzame drugi! Tak krmilnik je namenjen elektronskemu nadzoru vožnje vozil, recimo za volanski sklop, kjer sistem nikakor ne sme odpovedati in prav zato se vse bolj uveljavlja elektro-hidravlični način upravljanja. Poleg upravljanja in delovanja strojne opreme pod optimalnimi pogoji nam ta način omogoča različne načine vožnje, ki jih morda samo z mehanskimi elementi ne bi bilo mogoče doseči. Poznamo kakšen praktičen primer, kjer bi potrebovali različne načine vožnje? Na cestah, kjer teče običajni promet, se mora tudi nek gradbeni stroj prilagoditi zahtevam, ki veljajo na takšnih cestah, ko pa pripelje na gradbišče, se pogoji čisto spremenijo in za vožnjo v razmerah z novimi pogoji lahko vozilo »preuredimo« le s pritiskom na tipko! Pri mehansko-hidravlični izvedbi bi za takšno spremembo najbrž potrebovali več ur.

    FANUC

    Proizvajalec industrijskih robotov Fanuc si je letos resnično dal duška in v Ljubljano na sejem IFAM pripeljal skoraj vso svojo »floto« in ne spomnim se, da bi bil v Sloveniji že kdaj predstavljen tako popoln nabor robotov vseh velikosti, v nobenem primeru pa ne istega proizvajalca! Presenečen sem bil tudi nad vodenim individualnim ogledom vseh razstavljenih eksponatov, kjer sem o posameznih modelih robotov izvedel še tiste drobne podrobnosti, ki jih ni bilo mogoče opaziti na prvi pogled. Najbrž je malo obiskovalcev v svojem življenju že videlo tako velikega in seveda tudi »močnega« robota kot je bil predstavljeni FANUC M2000, ki je še vedno največji in najmočnejši na svetu, saj lahko poljubno manipulira z bremeni do 1800 kg, pogojno (z zmanjšanim obsegom) pa celo do 2500 kg. Kako lahkotno je manipuliral s Wolkswagnovim avtomobilom smo lahko občudovali vsi, ki smo si delovanje tega robota ogledali od blizu, v živo in v 3D prostoru, kar je eden od posebnih čarov sejma, ki ga ne morete ujeti niti s fotografijo, niti s kamero.

    Sam sem se na sejmu IFAM prvič srečal s praktičnim primerom robota, ki je namenjen optimizaciji proizvodnje v kombinaciji z robotsko podporo, s čimer naj bi vsaj na najbolj izpostavljenih in težjih fizičnih delih razbremenili človeka. Predpogoj za takšno delo »v dvoje« je tako kot v »humano-humanih« kot tudi v »cyber-humanih« ekipah čim tesnejše sodelovanje, hkrati pa morajo v slednjih vgrajeni sistemi zadostiti najstrožjim varnostnim standardom glede zaščite človeka. Rešitev za takšne zahteve so sodelujoči (kolaborativni) roboti. Človek lahko ob sodelujoči robotu nemoteno opravlja svoje delo popolnoma varno, saj FANUC upošteva vse najvišje varnostne standarde za zaščito in varnost človeka, s 100% varno senzoriko in merilci sile, tako da se robot že ob najmanjšem dotiku ustavi, ne da bi pri tem kakorkoli ogrožal ali celo poškodoval človeka. Kljub temu, da je takšen robot ves čas »na preži«, da ne bi slučajno »po nesreči« poškodoval človeka, se ponovljivost njegovih gibov zaradi tega ne zmanjša, ampak ves čas ostaja na enakem nivoju, kot pri klasičnih industrijskih robotih. To pomeni, da sodelujoči robot zagotavlja enako kakovost in natančnosti operacij kot vsi ostali industrijski roboti, kar je za proizvodnjo seveda najbolj pomembno.

    AUDAX

    Na sejmu IFAM so tokrat predstavili platformo TeamWorks, ki je po njihovem mnenju najbolj robustna platforma za IoT na tržišču in v svetovnem merilu nekakšen paradni konj na tem področju, zato poskuša podjetje Audax slovenski industriji predstaviti, da to pravzaprav že obstaja, čeprav v Sloveniji še ni prisotno v tako veliki meri, niti se podjetja še ne zavedajo, da jim to lahko olajša proizvodnjo in da s tem med drugim dobijo tudi novo dodano vrednost.

    Drugo področje, kamor seže njihova dejavnost, so 3D tiskalniki. Na našem tržišču so že dolgo prisotni s ponudbo tiskalnikov StrataSys, letos pa imajo poleg omenjenih na voljo tudi cenovno nekoliko ugodnejšo linijo tiskalnikov Ultimaker, ki pa se kljub temu lahko pohvalijo z dobrimi zmogljivostmi. Največja novost, ki bo na trgu v kratkem, pa so 3D tiskalniki za kovino ameriškega proizvajalca DeskTop Metal. V podjetju pričakujejo, da se bo dobava teh tiskalnikov začela nekje v sredini julija letos. Sami tiskalniki so revolucionarni že zaradi tega, ker so zasnovani kot tiskalniki za pisarni prijazno tiskanje, kjer pri tiskanju niso potrebne posebne maske ali poostreni pogoji glede ventilacije, tako da lahko prototip kovinskega kosa ali sestavnega dela oziroma orodja praktično natisnemo v čisto običajnem okolju neke pisarne.

    HIWIN

    Podjetje HIWIN je s svojo predstavitvijo na sejmu IFAM potrdilo svoj slogan, da je njihovo področje dela gibanje v avtomatizaciji! S široko ponudbo profilnih tirnic, krogličnih navojnih vreten, linearnih osi vseh vrst, večosnih sistemov in ostalih komponent v zvezi z gibanjem, vam kot kompetenten partner linearne tehnologije ponudijo praktično vse rešitve na enem mestu.

    Njihovi električni linearni aktuatorji se uporabljajo v rehabilitaciji in negi na domu kot tudi v industrijski tehniki, kjer je pomembna majhna teža in kompaktna oblika, togost, uporabniku prijazna uporaba, tiho delovanje in preprosta montaža.
    V ponudbi imajo tudi lastnega 6-osni robota z oznako HIWIN RA605, ki je zelo kompakten robot in nudi najvišjo zmogljivost pri minimalnem prostoru za namestitev. Zanj je značilna visoka ponovljivost pozicioniranja, zato je poleg izvajanja pick-and-place nalog v zvezi z drobnimi izdelki primeren tudi za montažo v avtomatiziranih linijah ali poliranje obdelanih sestavnih delov v proizvodnih linijah.

    IB Caddy

    Podjetje IB Caddy lahko ponudi celovito rešitev v industriji, od obratnega inženiringa s Faro 3D skenerji, do obdelave podatkov in parametričnih 3D modelov do prenosa v SolidWorks 3D CAD, kjer lahko potem generiramo karkoli, na primer delavniške risbe. Ker je SolidWorks 3D CAD pravzaprav kar platforma, ne gre le za strojniški 3D CAD ampak vsebuje tudi razne simulacije, na primer Flow simulation, electrical, PCB in tako naprej, tako da res predstavlja celovito rešitev.

    Za praktično uporabo 3D tehnike ponujajo 3D tiskalnike, med drugim tudi za tisk s kompozitnimi materiali pa vse do SLS 3D tiskalnikov. Ponudba tiskalnikov je zelo pestra, tako glede zmogljivosti kot tudi po uporabljenih tehnologijah in proizvajalcih in za vsako potrebo je iz ponudbe mogoče izbrati model, ki je za posamezno stranko najprimernejši.

    Elektronabava

    Na IFAMu predstavljajo vse velike svetovne proizvajalce materiala in opreme za inštalacije, za katere so imeli posamezne panele z njihovo ponudbo. Seveda je razumljivo, da na nek predstavitveni panel še zdaleč ni mogoče spraviti celotnega proizvodnega programa nekega proizvajalca, zato na njih res vidimo le novosti ali izdelke, ki izstopajo tudi v primerjavi s konkurenco.

    Gewiss so na primer predstavili z njihovimi nadometnimi razdelilnimi omaricami, ki so po zunanjosti res nekaj posebnega. Top Cable je proizvajalec, katerega kable pri Elektronabavi za uporabo prednostno priporočajo, saj so izdelani za protipožarno varnost, sicer pa ta proizvajalec izdeluje tudi vse druge vrste kablov. Morda se komu ne bo zdelo pomembno, vendar je marsikje treba uporabiti tudi izolirni trak in v Elektronabavi priporočajo izolirne trakove Hellermann Titan. Tudi za izolirne trakove namreč obstajajo določeni standardi, ki jih proizvajalci morajo dosegati, lahko pa jih tudi presegajo, z uporabo boljših ali bolj obstojnih materialov, materialov z boljšimi izolativnimi karakteristikami in primernejšim lepilom. Tu lahko nastane velika razlika med proizvajalci, za profesionalno rabo pa je vsekakor pomembna kvaliteta v vseh pogledih in omenjeni proizvajalec jo po zagotovilih strokovnjakov dosega.

    Naslednji panel je predstavljal kabelske police OBO Bettermann, skupaj z vsemi domiselnimi načini montaže teh polic. Uporabljajo se predvsem za nove zgradbe, poslopja, industrijske obrate, kjer je treba električno energijo pripeljati do porabnikov na večjih razdaljah. Drugi produkt istega proizvajalca so inštalacijski kanali, namenjeni izvedbi hišne inštalacije in inštalacije v industriji, kjer se priključujejo porabniki manjših moči.

    Med proizvajalci svetilk ponujajo tri proizvajalce in sicer THORN, Philips in Osram. Vsi našteti proizvajalci imajo v svojem naboru izdelkov tudi LED svetilke, katerih glavne prednosti so izredno dolga življenjska doba (do 50.000 h), odlični prihranki (60 – 80%) v primerjavi s primerljivi klasičnimi svetilkami. Cilj vseh treh proizvajalcev je končnim uporabnikom zagotoviti čim večjo svetilnost s čim manjšo porabo, mehko svetlobo, oziroma možnost izbire temperature svetlobe glede na potrebe.

    Med proizvajalci nizkonapetostne stikalne tehnike in inštalacijske opreme ponujajo slovenskega proizvajalca ETI, ki poleg vsega proizvaja tudi nadometne in podometne omarice in ves inštalacijski material, ki se v takšne omarice vgrajuje. Enakovredni tuji proizvajalci z enako ponudbo so Lovato, Gewiss, Finder, Valvo in drugi, vse pa je mogoče najti v ponudbi Elektronabave.

    Zaključek drugega dela reportaže

    Kaj obiskovalcu pomeni takšen sejem v dobi, ko so vse informacije o čemerkoli na razpolago le z enim samim klikom? Najbrž še vedno veliko, kar dokazuje tudi število obiskovalcev. Sam sem se udeležil vseh sejmov IFAM doslej (razen prvega v Portorožu), pa spet vsako leto najdem kup novosti, s katerimi se gotovo ne bi srečal, če bi informacije iskal po spletu! In zakaj ne? Iščemo vedno stvari, o katerih želimo kaj izvedeti, pogoj pa je, da seveda obstajajo! In kako naj nekdo najde nekaj, za kar niti ne ve, da obstaja, da je že na trgu?

    Zato sem mnenja, da sejemske prireditve v svoji osnovi kljub vsem drugim načinom informiranja javnosti še vedno ohranjajo svoj čar neposrednega stika z obiskovalci, ki razstavljavcem že s svojim obiskom nekako sporočajo, da jih predstavljena tematika zanima, njim pa se ponuja priložnost, da obiskovalcem pokažejo najnaprednejše in še čisto sveže rešitve na svojem področju. Z informacijo iz prve roke in predstavitvijo najsodobnejših rešitev pa obiskovalec največkrat odhaja s sejma s popolnoma drugačnim pogledom na svoj bodoči projekt, kot ga je imel pred tem! Zato se sejmi še vedno prirejajo in se bodo tudi v prihodnosti!