Namen tega pisanja je predstaviti program popolnim zaeetnikom. Ogledali si bomo osnovne stvari glede risanja vezja, modelov, simulacij, nekaj trikov in še kaj.
Večkratne analize z različnimi parametri in Monte-Carlo analiza
V realnem svetu se elementi z isto oznako precej razlikujejo med seboj. Recimo upornost 1 k 5 % upora naj bi bila v območju 950-1.050 Ohm. Pri kondenzatorjih (sploh elektrolitih) so ta odstopanja še precej večja (20 % in več so povsem običajne številke). Podobno je tudi pri tranzistorjih, predvsem ojačenje tranzistorja (beta, hfe) zna imeti zelo velik razpon. Na primer BC547 ima glede na datasheet vrednosti od 125 do 900, zato so že vnaprej razdeljeni v tri skupine: A (125-260), B (240-500) in C (450-900). Kljub temu so odstopanja v posameznih skupinah še vedno dobrih 50 % srednje vrednosti.
Vsa ta odstopanja seveda vplivajo na delovanje vezja, včasih tudi v takšni meri, da vezje neha delovati. Za takšne analize pozna SPICE ukaz “.step”. Nastavljamo lahko praktično vsak parameter v vezju, tudi znotraj modelov. Nekaj primerov uporabe tega ukaza si poglejte v tabeli. Navedemo lahko več step ukazov, skupno število simulacij bo produkt števila zank v posameznem step ukazu – v zgornjem primeru bi imeli 1.080 simulacij, če bi navedli vse štiri.
Poglejmo en preprost primer uporabe step ukaza (slika 35). Dobimo tri grafe, po enega za vsako vrednost napetosti V2 (slika 36). Dodamo še dva step ukaza za hfe in temperaturo (slika 37)., (slika 38).
LT spice/Switcher CAD III (3)