0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoWEB tehnologija v avtomatizaciji

    WEB tehnologija v avtomatizaciji

    Saia®PCD3 krmilniki so uporabljeni v proizvodnji čokolad, ur, sedaj še v proizvodnji vsem dobro znanih Švicarskih žepnih nožev, ki so pojem Švicarske kvalitete in vrhunskosti. Spletne tehnologije so v zasebno sfero stopile že zdavnaj. Ljudje uporabljamo e-pošto, deskamo po internetu, spletno nakupujemo, uporabljamo e-banko, e-upravo,…

    Slike niSpletne storitve so življenjsko dejstvo, ne samo na domačem osebnem računalniku, ampak tudi na mobilnih telefonih, ki tako omogočajo dostop do spleta kjerkoli in kadarkoli. Članek, ki je pred vam bo poskušal osvetliti prednosti, ki jih IT in WEB tehnologiji prinašata v avtomatizacijo in kakšne so dejanske konceptualne razlike z klasičnimi pristopi v avtomatizaciji.

    IT je tukaj

    Z razvojem moderne komunikacijske infrastrukture (optika) in posledično širokopasovnih dostopov (ADSL) ter e-storitev, ki postajajo del vsakdanjika so se uporabniki strojev in naprav začeli spraševati in upravičeno pričakovati, če lahko iz moje Web kamere (vrednosti nekaj 10 EUR) gledam sliko na mobilniku, zakaj si ne morem pogledati podatkov o proizvodnji na stroju vrednem nekaj 10.000 EUR?

    Pravzaprav so projektanti in načrtovalci strojev in naprav že zaznali premik v pomembnosti posameznih nalog pri projektih avtomatizacije. Še pred 7 leti je bil poudarek predvsem na procesnem delu, dandanes sta zmogljivost HMI vmesnika in komunikacijska povezljivost prevladujoči področji. Še nedavno je bilo na splošno dovolj, da imajo naprave samo lokalne prikazovalnike (upravljalske panele), ki so vezani neposredno na sam proces. Danes se uveljavlja koncept porazdeljene kontrole z možnostjo intranet/internet dostopa do naprave/stroja. Še pred časom so zadoščale t.i. serijske (fielbus) komunikacijske povezljivosti in če je bilo potrebno še dodatna modemska povezava. Danes so stroji/naprave vstavljeni v visoko razvite IT strukture.

    Daljinsko diagnosticiranje in vzdrževanje so del vsakdanje prakse in prispevajo v veliki meri na zmanjšanje stroškov storitev v vse bolj globaliziranem svetu. Zato ni presenetljivo, da ljudje, ki gradijo sisteme, stroje in naprave, vidijo konkurenčne prednosti in prihodnji potencial predvsem pri uporabi visoko razvitih informacijskih tehnologij v kombinaciji s spletnimi tehnologijami.

    Celotni članek

    WEB tehnologija v avtomatizaciji

    2009_SE160_58

    www.controls.si