0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaMa­ke­ta re­so­nan­čne­ga kroga

    Ma­ke­ta re­so­nan­čne­ga kroga

    Ko sem pospravljal omaro, sem našel tudi maketo resonančnega kroga, ki sem jo naredil za sina pred več kot dvajsetimi leti. Priključil sem napajalno napetost in maketa je še vedno delovala! Pomislil sem, da bi bilo to morda tudi v današnjem času komu zanimivo…

    Slike niNa sliki 1 je fotografija makete, na sliki 2 pa električna shema resonančnega kroga. Razpored elementov na shemi je popolnoma enak razporedu elementov na maketi. Na desni strani vidimo vezje s tranzistorjem T1, ki deluje kot oscilator. Srce oscilatorja je pravzaprav nihajni krog, ki ga sestavljajo induktivnost L1 in serijsko povezana kondenzatorja C1 in C2. Za trenutek si predstavljajmo, da sta priključka kondenzatorja C2 kratko sklenjena, s čimer bi bila C1 in L1 paralelno povezana. Če bi sedaj na nek način nabili (priključili enosmerno napetost na) kondenzator C1, bi se ta takoj začel prazniti prek induktivnosti L1. Zaradi narave delovanja induktivne upornosti, ki se »upira« spremembi jakosti toka, bi bil tok praznjenja najprej majhen, potem pa postopoma vse višji. V trenutku, ko je kondenzator popolnoma izpraznjen, bo zaradi istega razloga tok še nekaj časa tekel v isti smeri, pri tem pa nabil kondenzator na prvotno napetost, vendar nasprotne polaritete. Potem se spet začne praznjenje kondenzatorja prek induktivnosti, vendar sedaj tok teče v nasprotni smeri kot prej. Nihaji, ki nastajajo pri tem procesu so zelo podobni gugalnici: v tem primeru se «guga» tok. Frekvenca nihanja (resonančna frekvenca) je določena z induktivnostjo in kapacitivnostjo nihajnega kroga in jo lahko izračunamo po formuli.

    VSlike nise to lahko opazujemo tudi na drugačen način: v trenutku, ko smo nabili kondenzator, se med njegovima ploščama ustvari električno polje, v katerem je shranjena neka energija. Ko se začne praznjenje kondenzatorja, se jakost električnega polja manjša, s tem pa tudi shranjena energija. Med tem, ko teče tok prek tuljave, se okrog nje ustvari magnetno polje, v katerem se shrani energija, ki se pretaka iz kondenzatorja. Prav ta energija je vzrok temu, da tok teče tudi še potem, ko se kondenzator popolnoma izprazni, v tej fazi pa se energija iz magnetnega polja tuljave spet začne pretvarjati v energijo električnega polja kondenzatorja.

    Celotni članek

    Ma­ke­ta re­so­nan­čne­ga kroga

    2011_SE186_55

     

     

    Politika zasebnosti

    Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

    Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

    Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

    Več: https://svet-el.si/politika-zasebnosti