MiniPin razvojni sistem počasi opremljamo z adapterji tako, da boste programerji imeli res čim več možnosti pri programiranju vaših mikrokontrolerskih aplikacij. Nov adapter, ki smo ga tokrat pripravili, je USB adapter. Potreba po tem se je pojavila tudi na Bascom seminarju pred nekaj meseci v Škofji Loki, ko določeni udeleženci na svojih prenosnih računalnikih niso imeli RS232 konektorja. To smo takrat rešili z USB>COM adapterjem, vendar je takšen adapter močno predimenzioniran, pa tudi predrag za kaj takšnega. Zato smo v uredništvu razvili adapter, ki se vklopi v podnožje MiniPin razvojnega sistema v mesto, ki je predvideno za MAX232 integrirano vezje.
Opis
Shema adapterja je več kot preprosta. Z znanimi integriranimi vezji FT232RL je adapter tako rekoč narejen sam od sebe. Potrebnih je le nekaj zunanjih elementov in adapter že deluje. Shema adapterja je na sliki 1.
Kot vidimo na shemi, je vse narejeno s FT232RL. Na njegove priključke je priključen USB vhod, napajanje, dve LED-ici in pa izhod Tx in Rx, ki ju vežemo na ustrezne priključke Rx in Tx na podnožju MAX232, ki se nahaja na MiniPin razvojnem sistemu. V shemi smo tudi predvideli uporabo dušilke, s katero se zmanjšajo motnje iz ter v USB vodilo. Če z motnjami nimate težav, lahko dušilko L1 ter kondenzator C1 izpustite, dušilko pa nadomestite z uporom vrednosti 0 Ohmov. Na vezju je dodan tudi kratkostičnik, preko katerega lahko napajamo ciljni sistem. Če želite, ga spojite z žičko na vezju, kot je označeno.
Tiskano vezje je enostransko, kar bo olajšalo delo domačim mojstrom, bo pa tiskano vezje tudi naprodaj v našem prodajnem servisu. Zavedamo se namreč, da utegne biti spajkanje majhnega FT232RL precejšen zalogaj za tiste, ki SMD komponent niste vajeni. Razpored na tiskanem vezju vidite na sliki 2.
USB adapter mora delovati takoj, ko ga vklopite v MiniPin in povežete USB kabel z osebnim računalnikom. Ob povezavi USB kabla se bosta za kratek čas izmenično prižigali TX in RX LED-ici. To bo znak, da komunikacija z osebnim računalnikom poteka normalno. Če temu ne bo tako, vas bo osebni računalnik opozoril, da bo treba naložiti ustrezne gonilnike za FTDI-jeve proizvode. Gonilnik najdete na spletnih straneh FTDI-ja: http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm
Programska oprema
Sprememb programa na mikrokontrolerski strani ni, saj mikrokontroler sprejema podatke na istih priključkih kot pri RS232. Pred vklopom napajanja vtaknemo USB adapter v podnožje za MAX232. Za pravilno delovanje je na osebnem računalniku treba imeti ustrezne FTDI USB gonilnike. Kot test si naložite Bascom-AVR program z imenom: RS232BUFFER.BAS oziroma si naložite testni program USB-1.bas z naše spletne strani, povežite osebni računalnik preko USB vodila na adapter, v Bascom-AVR odprite terminalsko okno, nastavite COM vrata kot prikazuje slika 3 in po zagonu programa v mikrokontrolerju bo komunikacija delovala normalno.
Zaključek
USB adapter za MiniPin je dodaten adapter, ki bo prišel prav vsem, ki se ukvarjate z Bascomom in tudi uporabljate MiniPin. Morda boste celo USB adapter uporabili v svoji aplikaciji ter nadomestili MAX232 s tem adapterjem. USB adapter bo na voljo v našem prodajnem servisu kot KIT komplet ali izdelan.
MiniPin USB adapter 2008_SE155_9 Avtor: Jure Mikeln