0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoNazaj v prihodnost - sprehod skozi zgodovino naprav

    Nazaj v prihodnost – sprehod skozi zgodovino naprav

    Rochester Electronics

    Razprava o najljubših polprevodnikih iz sedemdesetih let in njihovem vplivu na naše življenje.

    Družba Rochester Electronics je bila ustanovljena leta 1981 in je bila v desetletjih priča neverjetnim in inovativnim dosežkom v polprevodniški industriji. Vzporedno s tem je Rochester zgradil ekipo z globokim znanjem in izkušnjami, ki jih lahko ima le 41-letno podjetje, specializirano za starejše tehnologije in tehnologije nove generacije. Zaradi njihovega raznolikega ozadja in generacijskega strokovnega znanja se na srečanjih v podjetju Rochester pojavljajo komentarji, kot so: „Ta naprava je spremenila industrijo!“ ali „Ne morem verjeti, da za to napravo še niste slišali!“ Razprave se nato razvijejo v mini zgodovinske lekcije, kjer se preteklost sreča s sedanjostjo.

    Zabavno se je spominjati in razmišljati o tem, kako je tehnologija napredovala. V naslednjih nekaj številkah bomo v reviji objavili interne razprave na temo najljubših polprevodnikov iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja.

    Tokrat bo beseda tekla o integriranih vezjih, ki jih s kratico imenujemo PAL (angl. Programmable Array Logic, programabilna logična vezja).

    PAL-i niso bili prve programirljive logične naprave, ki so bile predstavljene na trgu. Ta čast pripada PLA vezjem podjetij Signetics in Intersil. Za mnoge so bili PAL-i začetek programabilne poti, ki nas je pripeljala do današnjih FPGA-jev podjetij Intel in AMD.

    Prvi PAL-i so se na trgu pojavili leta 1978 in so bili plod podjetja Monolithic Memories Inc. (MMI). Takoj so začeli nadomeščati standardno logiko. V družbi MMI so ugotovili, da morajo za resnično zamenjavo standardne logike povečati zmogljivost obstoječih PAL, jih zapakirati v standardna 0,3-palčna DIP ohišja, poenostaviti razvoj programskih datotek in imeti ceno, nižjo od 5,00 USD. Uspelo jim je doseči tri od štirih zahtev. Na žalost je bil donos na začetku slab, cena pa se je približala 50,00 USD.

    Če niste seznanjeni z arhitekturo PAL-a, ta v bistvu izvaja logiko vsote produktov z uporabo programirljivega polja, katerega izhodni členi napajajo fiksno polje. Izdelane so bile različice z različnim številom vhodov in izhodov, registriranimi izhodi, vključno z registriranimi povratnimi informacijami, in možnostmi za ekskluzivno OR izhodnih AND členov matrike. Na koncu je bilo izdanih skoraj 40 različnih 20- in 24-pin DIP različic.
    PAL-i so bili električno programirani iz zemljevidov varovalk v obliki JEDEC ali HEX datotek. Podjetja, kot sta Data I/O in Stag Microsystems, so izdelovala programatorje za posamezne enote in skupine. MMI je predstavil PALASM, zgodnji prevajalnik jezika za opis strojne opreme (HDL), ki je prevajal logične funkcije in tabele stanj v zemljevid varovalk. MMI je PALASM naredil brezplačen in odprtokoden. Izdali so tudi verzijo za operacijski sistem MS-DOS, da bi izkoristili pojav osebnega računalnika.

    Prav podpora MS-DOS za osebne računalnike in enostavnost uporabe sistema PALASM sta omogočili široko uporabo PAL sistemov na trgu in pripomogli k nastanku programirljive industrije, ki smo ji priča danes.

    Poleg PALASM-a so bili na voljo tudi drugi HDL prevajalniki. Podjetje Data I/O je imelo HDL z imenom ABEL, ki je z vrsto prevzemov prehajal po industriji, dokler ga niso leta 2020 prenehali uporabljati v paketu Xilinx ISE Design Suite.

    AMD je leta 1983 predstavil 24-pin 22V10 z dodatnimi funkcijami. Bil je dovolj vsestranski, da je lahko ponovil funkcionalnost številnih različnih originalnih PAL-ov, zato ima oznako „V“. AMD je leta 1987 prevzel družbo MMI, nato pa je leta 1996 izločil svojo programabilno dejavnost pod imenom Vantis, ki jo je leta 1999 prevzela družba Lattice.

    Človek bi si mislil, da so PAL sistemi že zdavnaj izumrli. Vendar pa na trgu še vedno obstaja povpraševanje in podjetje Rochester Electronics je tu, da zagotovi, da je ta klasika iz sedemdesetih let še vedno na zalogi in na voljo.

    Upamo, da ste uživali v tem delu serije o zgodovini elektronike.

    Povzeto po:
    https://www.rocelec.com/news/back-to-the-future-keeping-pals-alive-and-kicking

    https://www.rocelec.com