Tudi če to ni čisto v sorazmerju z našim finančnim stanjem, smo pripravljeni naše mobilne telefone, TV sprejemnike, osebne računalnike in druge naprave proglasiti kot zastarele in jih »upokojiti«, še preden so res izgubili svojo uporabno vrednost. Smo pač del potrošniške družbe in mamljive ponudbe prežijo na nas z vseh strani, zato se je zelo težko upreti vsem tem izzivom.
Starejši radio-amaterji in drugi ljubitelji elektronike bi vam verjetno lahko nostalgično pripovedovali o časih, ko je človek svoje elektronske naprave jemal drugače, ko jih je doživljal skoraj kot prijatelje ali kot družinske člane in ko je zanje še skrbel, da bi jih lahko čim dlje uporabljal… Kadar pa so bile te elektronske naprave resnično za odpis, so iz teh radio-sprejemnikov in podobne opreme pobrali vse sestavne dele, ki so jih potem uporabili za popravilo podobnih ali celo za izdelavo drugih naprav.
Časi, ko je bilo treba za nakup elektronskih komponent potovati v Trst ali celo v Gradec so k sreči za nami in danes lahko večino standardnih komponent dobimo v naših trgovinah in to po zelo ugodnih cenah. Zaradi tega stare zavržene elektronske naprave niso več zanimive kot vir sestavnih ali nadomestnih delov in običajno končajo na odpadu z elektroniko ali nabirajo prah odrinjeni v kot kakšnega skladišča. Vendar lahko spretni elektronik še vedno koristno uporabi katero od teh prezgodaj zavrženih naprav in jo ponovno oživi! Poglejmo nekaj primerov!
Mrežni adapter mobilnega telefona
Kar običajno je že, da mobilne telefone menjamo vsaki dve leti, nekateri morda tudi bolj pogosto, zato imate verjetno tudi vi kje kakšen mrežni adapter telefona, ki ga več ne uporabljate. Takšen adapter lahko uporabimo kot vir napajanja za različne male elektronske napravice! Izhodna napetost je običajno od 5 do 10 V, dovoljen izhodni tok pa 400 mA ali več. Vsi novejši adapterji (prepoznali jih boste po tem, da so zelo majhni in lahki) imajo visokofrekvenčni stikalni pretvornik, ki je praviloma izdelan tako, da je zaščiten pred kratkim stikom na izhodnih priključkih. Dovolj je, da odrežemo vtikač na koncu kabla, ločimo žici v dolžini nekaj cm in odstranimo izolacijo na koncu žic…
Ponovno rojstvo odpisanih naprav (1)