0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPre­de­la­va ak­tiv­ne so­bne TV an­te­ne

    Pre­de­la­va ak­tiv­ne so­bne TV an­te­ne

    Od­kar smo pre­šli na di­gi­tal­no obli­ko pre­no­sa sig­na­la TV pro­gra­mov, po­sta­ja­jo spet za­ni­mi­ve so­bne TV an­te­ne. V ana­log­ni do­bi smo se lah­ko pre­pri­ča­li, da tak­šna an­te­na tež­ko za­go­to­vi ka­ko­vo­sten spre­jem TV sig­na­la. Če pa smo bi­li v tak­šno re­ši­tev pri­si­lje­ni, so bi­li »du­ho­vi« in dru­ga po­pa­če­nja sli­ke re­den gost na na­ših ekra­nih.

    Slike niKer pa je di­gi­tal­ni spre­jem do­kaj imun na re­flek­si­je, po­sta­ja so­bna an­te­na na ob­mo­čjih z moč­nej­šim in sta­bil­nim sig­na­lom spet za­ni­mi­va al­ter­na­ti­va. In res, po­nud­ba tak­šnih an­ten je na tr­ži­šču ve­li­ka, ce­ne pa se gib­lje­jo od ne­kaj Evrov pa do ne­kje okrog sto EUR.

    Naj­e­no­stav­nej­ša so­bna an­te­na je na­va­den kos ži­ce, ki v ko­mer­ci­al­ni iz­ved­bi po­sta­ne »pa­li­či­ca« dol­ži­ne ne­kaj cm s pri­mer­nim pod­no­žjem in pri­ključ­nim ka­blom. Brez vgra­je­ne­ga oja­če­val­ni­ka bo tak­šna an­te­na omo­go­ča­la spre­jem le, če se na­ha­ja­mo v ob­mo­čju ze­lo moč­ne­ga sig­na­la. Ak­tiv­ne so­bne an­te­ne, ki lah­ko z vgra­je­ni­mi oja­če­val­ni­ki do­se­že­jo tu­di fan­ta­stič­nih 40 dB, so na pr­vi po­gled bo­ljša re­ši­tev, saj da­je­jo upa­nje za mož­nost ka­ko­vo­stne­ga spre­je­ma tu­di na po­dro­čjih s šib­kej­šim sig­na­lom. V vsa­ki bo­lje za­lo­že­ni spe­ci­a­li­zi­ra­ni tr­go­vi­ni nas s po­lic va­bi ce­la pa­le­ta raz­lič­nih mo­de­lov tak­šnih »di­gi­tal­nih« an­ten, ki so po­go­sto tu­di ze­lo ne­na­va­dnih oblik (sli­ka 1). Gle­de na nji­ho­ve di­men­zi­je bi v no­tra­njost ve­či­ne tak­šnih iz­del­kov tež­ko vgra­di­li ce­lo či­sto na­va­den UHF di­pol, ta­ko da o po­mem­bnej­ših ka­rak­te­ri­sti­kah an­te­ne, kot sta na pri­mer pa­siv­no oja­če­nje in usmer­je­nost, tu sploh ne mo­re­mo go­vo­ri­ti. Z dru­gi­mi be­se­da­mi – ce­lot­no oja­če­nje sig­na­la pri­na­ša oja­če­val­nik, za­to bo­do sku­paj s sig­na­lom v ena­ki me­ri oja­če­ne tu­di mot­nje ki jih pov­zro­ča­jo go­spo­dinj­ski apa­ra­ti, mo­bil­ni te­le­fo­ni ali kak­šni dru­gi vi­ri. Ven­dar spet ne mo­re­mo vses­plo­šno tr­di­ti, da so­bne »di­gi­tal­ne« an­te­ne (vsaj v do­lo­če­nih oko­li­šči­nah) ne mo­re­jo za­go­tav­lja­ti sta­bil­ne­ga spre­je­ma.

    Slike niNa sli­ki 2 je pri­ka­za­na fo­to­gra­fi­ja 15-20 let sta­re El­ra­do­ve so­bne an­te­ne, na ka­te­ri se je že več let na­bi­ral prah. Po­do­bne an­te­ne še da­nes po­nu­ja­jo In­glar, Is­kra TE­LA in dru­gi pro­iz­va­jal­ci. Od an­ten s sli­ke 1 se ta an­te­na raz­li­ku­je po tem, da ima dva di­po­la in mre­ža­sti re­flek­tor, ki ji za­go­tav­lja ne­ko pa­siv­no oja­če­nje in iz­bo­ljšu­je usmer­je­nost. Po­ve­za­na z DVB-T spre­jem­ni­kom in pri­klju­če­na na omrež­no na­pe­tost je mo­ja sta­ra »El­rad­ka« omo­go­ča­la sta­bi­len spre­jem sig­na­la lo­kal­ne­ga od­daj­ni­ka. Za­to sem se odlo­čil, da ma­lo po­ku­kam v nje­no no­tra­njost in jo pre­de­lam v pra­vo so­bno »di­gi­tal­no« an­te­no.

    Opom­ba: Mno­ge so­bne in zu­na­nje an­te­ne da­nes kra­si na­ziv »di­gi­tal­na«. Se­ve­da gre le za mar­ke­tin­ški trik, s ka­te­rim že­li­jo pro­iz­va­jal­ci pri­teg­ni­ti po­ten­ci­al­ne­ga kup­ca. Ni na­mreč na­či­na, s ka­te­rim bi bi­la ne­ka an­te­na op­ti­mi­zi­ra­na prav za spre­jem di­gi­tal­ne­ga sig­na­la. Res pa je, da so mno­ge so­do­bne an­te­ne pri­la­go­je­na DVB-T spre­jem­ni­kom ta­ko, da se na­pa­ja­jo kar prek an­ten­ske­ga ka­bla di­rek­tno iz sa­me­ga spre­jem­ni­ka. DVB-T spre­jem­ni­ki stan­dar­dno po­nu­ja­jo na­pa­ja­nje an­te­ne z na­pe­tos­tjo 5V, za­to bo pre­de­la­va so­bne an­te­ne v tem član­ku te­kla pred­vsem v sme­ri spre­memb na vgra­je­nem oja­če­val­ni­ku, ki je v »ori­gi­nal­ni iz­ved­bi« na­pa­ja­no z eno­smer­no na­pe­tos­tjo 16 V, ki smo jo do­bi­li iz omre­žja prek vgra­je­ne­ga usmer­ni­ka.

    Ma­lo po­e­no­stav­lje­na she­ma dvo­sto­penj­ske­ga oja­če­val­ni­ka, ki je vgra­jen v an­te­no, lah­ko vi­di­mo na sli­ki 3. Sig­nal pri­ha­ja z UHF an­te­ne prek vi­so­ko­pre­pu­stne­ga fil­tra VP1 na ba­zo tran­zi­stor­ja T1, ki ima v na­šem pri­me­ru vlo­go spre­men­lji­ve­ga sla­bil­ni­ka. Na­pa­jal­na na­pe­tost tran­zi­stor­ja T1 je do­lo­če­na s po­lo­ža­jem dr­sni­ka po­ten­ci­o­me­tra R4 in je lah­ko v ob­mo­čju med 0 in 13 V. Naj­ve­čje oja­če­nje ima tran­zi­stor T1 pri naj­vi­šji na­pa­jal­ni na­pe­to­sti, ven­dar je to za­ra­di maj­hne vre­dno­sti ko­lek­tor­ske­ga upo­ra R3 ko­maj kak­šen dB. Z zma­njša­njem na­pa­jal­ne na­pe­to­sti zač­ne T1 opaz­no du­ši­ti vho­dni sig­nal. K oja­če­nju oja­če­val­ni­ka ta­ko naj­več pri­spe­va tran­zi­stor T2, h ka­te­re­mu do­va­ja­mo dva sig­na­la:

    VP2 UHF sig­nal s ko­lek­tor­ja T1 prek vi­so­ko­pre­pu­stne­ga fil­tra VP2 in VHF sig­nal s te­le­skop­ske (pa­li­ča­ste) an­te­ne prek niz­ko­pre­pu­stne­ga fil­tra NP1.

    Celotni članek

    Pre­de­la­va ak­tiv­ne so­bne TV an­te­ne

    2012_SE199_53

    Prejšnji članek
    Naslednji članek
    Politika zasebnosti

    Spoštujemo vašo zasebnost in se zavezujemo, da bomo osebne podatke, pridobljene prek spletnega informacijskega sistema, skrbno varovali in jih brez vaše privolitve ne bomo posredoval tretji osebi oziroma jih uporabili v druge namene. Ker obstajajo v spletnem informacijskem sistemu določene povezave na druge, zunanje spletne strani, ki niso vezane na nas, ne prevzemamo nobene odgovornosti za zaščito podatkov na teh spletnih straneh.

    Hkrati se zavezujemo, da bomo po svojih najboljših možnih močeh varovali podatke in zasebnost obiskovalcev spletne strani .

    Da bi preprečili nepooblaščen dostop do pridobljenih podatkov ali njihovo razkritje, ohranili natančnost osebnih podatkov in zagotovili njihovo ustrezno uporabo, uporabljamo ustrezne tehnične in organizacijske postopke za zavarovanje podatkov, ki jih zbiramo.

    Več: https://svet-el.si/politika-zasebnosti