Odkar smo prešli na digitalno obliko prenosa signala TV programov, postajajo spet zanimive sobne TV antene. V analogni dobi smo se lahko prepričali, da takšna antena težko zagotovi kakovosten sprejem TV signala. Če pa smo bili v takšno rešitev prisiljeni, so bili »duhovi« in druga popačenja slike reden gost na naših ekranih.
Ker pa je digitalni sprejem dokaj imun na refleksije, postaja sobna antena na območjih z močnejšim in stabilnim signalom spet zanimiva alternativa. In res, ponudba takšnih anten je na tržišču velika, cene pa se gibljejo od nekaj Evrov pa do nekje okrog sto EUR.
Najenostavnejša sobna antena je navaden kos žice, ki v komercialni izvedbi postane »paličica« dolžine nekaj cm s primernim podnožjem in priključnim kablom. Brez vgrajenega ojačevalnika bo takšna antena omogočala sprejem le, če se nahajamo v območju zelo močnega signala. Aktivne sobne antene, ki lahko z vgrajenimi ojačevalniki dosežejo tudi fantastičnih 40 dB, so na prvi pogled boljša rešitev, saj dajejo upanje za možnost kakovostnega sprejema tudi na področjih s šibkejšim signalom. V vsaki bolje založeni specializirani trgovini nas s polic vabi cela paleta različnih modelov takšnih »digitalnih« anten, ki so pogosto tudi zelo nenavadnih oblik (slika 1). Glede na njihove dimenzije bi v notranjost večine takšnih izdelkov težko vgradili celo čisto navaden UHF dipol, tako da o pomembnejših karakteristikah antene, kot sta na primer pasivno ojačenje in usmerjenost, tu sploh ne moremo govoriti. Z drugimi besedami – celotno ojačenje signala prinaša ojačevalnik, zato bodo skupaj s signalom v enaki meri ojačene tudi motnje ki jih povzročajo gospodinjski aparati, mobilni telefoni ali kakšni drugi viri. Vendar spet ne moremo vsesplošno trditi, da sobne »digitalne« antene (vsaj v določenih okoliščinah) ne morejo zagotavljati stabilnega sprejema.
Na sliki 2 je prikazana fotografija 15-20 let stare Elradove sobne antene, na kateri se je že več let nabiral prah. Podobne antene še danes ponujajo Inglar, Iskra TELA in drugi proizvajalci. Od anten s slike 1 se ta antena razlikuje po tem, da ima dva dipola in mrežasti reflektor, ki ji zagotavlja neko pasivno ojačenje in izboljšuje usmerjenost. Povezana z DVB-T sprejemnikom in priključena na omrežno napetost je moja stara »Elradka« omogočala stabilen sprejem signala lokalnega oddajnika. Zato sem se odločil, da malo pokukam v njeno notranjost in jo predelam v pravo sobno »digitalno« anteno.
Opomba: Mnoge sobne in zunanje antene danes krasi naziv »digitalna«. Seveda gre le za marketinški trik, s katerim želijo proizvajalci pritegniti potencialnega kupca. Ni namreč načina, s katerim bi bila neka antena optimizirana prav za sprejem digitalnega signala. Res pa je, da so mnoge sodobne antene prilagojena DVB-T sprejemnikom tako, da se napajajo kar prek antenskega kabla direktno iz samega sprejemnika. DVB-T sprejemniki standardno ponujajo napajanje antene z napetostjo 5V, zato bo predelava sobne antene v tem članku tekla predvsem v smeri sprememb na vgrajenem ojačevalniku, ki je v »originalni izvedbi« napajano z enosmerno napetostjo 16 V, ki smo jo dobili iz omrežja prek vgrajenega usmernika.
Malo poenostavljena shema dvostopenjskega ojačevalnika, ki je vgrajen v anteno, lahko vidimo na sliki 3. Signal prihaja z UHF antene prek visokoprepustnega filtra VP1 na bazo tranzistorja T1, ki ima v našem primeru vlogo spremenljivega slabilnika. Napajalna napetost tranzistorja T1 je določena s položajem drsnika potenciometra R4 in je lahko v območju med 0 in 13 V. Največje ojačenje ima tranzistor T1 pri najvišji napajalni napetosti, vendar je to zaradi majhne vrednosti kolektorskega upora R3 komaj kakšen dB. Z zmanjšanjem napajalne napetosti začne T1 opazno dušiti vhodni signal. K ojačenju ojačevalnika tako največ prispeva tranzistor T2, h kateremu dovajamo dva signala:
VP2 UHF signal s kolektorja T1 prek visokoprepustnega filtra VP2 in VHF signal s teleskopske (paličaste) antene prek nizkoprepustnega filtra NP1.
Predelava aktivne sobne TV antene
2012_SE199_53