AX elektronika d.o.o.
Avtor: Jurij Mikeln
Največji sejem elektronike do sedaj se je razprostiral preko vseh 18 hal. Sejem smo obiskali skupaj z bralci revije Svet elektronike.
Videli in slišali smo marsikaj zanimivega, zato vas vabim, da si preberete članek, ki je pred vami.
Najprej nekaj uvodnih besed o samem sejmu electronica 2024, ki se je razprostiral po vseh 18 halah, zdaj že ne več tako novega sejmišča v Münchnu.
Če je bilo leta 2018 zasedenih kar 17 hal (2020 sejma ni bilo zaradi COVID-a) in leta 2022 zasedenih samo 14 hal, je letošnji sejem presegel vsa pričakovanja.
Kot vidite na sliki 1 je sejem resnično zaobjel vsa področja moderne elektronike.
Naj izpostavim, da se je področje polprevodnikov (zelena barva) raztezalo po praktično šestih halah. Večina je bila sicer v halah od C3-C5 in B5, nato še v polovici hale B4 in nekaj malega v hali C6. Skratka – če bi želeli pregledati samo področje polprevodnikov, vam en dan za ogled ne bi zadostoval.
Dodajmo še nekaj splošnih podatkov o razstavljalcih in obiskovalcih. Letos je razstavljalo 3.480 razstavljalcev, kar je 62% (!) več razstavljalcev, kot leta 2022. Tako je bilo leta 2012 na electronici 2.669 razstavljavcev (leta 2010 skoraj 2.595), leta 2014 že 2.773, leta 2016 že 2.913, in leta 2018 skoraj 3.100 iz več kot 50 držav, jih je bilo leta 2022 komaj 2.144. Zapisane številke vam lepo kažejo, da se sejem electronica v pogledu razstavljalcev vrača v »zlate čase«. Kar se obiskovalcev tiče pa sejem ostaja na številki 80.000 obiskovalcev. Očitno je to število obiskovalcev, ki več ali manj redno obiskujejo ta sejem z neko normalno fluktuacijo, da je ob vsakem sejmu določeno število novih obiskovalcev in nekaj dolgoletnih obiskovalcev sejma ne obišče. Podobno opažam pri slovenskih obiskovalcih – kolegih iz stroke, ki so pred leti redno obiskovali ta sejem, zdaj pa ne več. Zanimivo bi bilo slišati razloge za to. En razlog – ki se meni poraja je to, da je sejem ogromen in da ga v enem dnevu niti slučajno ne more pregledati nihče. Tudi v primeru, da bi si neka ekipa razdelila hale, bi potrebovali ekipo vsaj devetih ljudi, od katerih bi si vsak ogledal 2 hali.
Tudi tokrat je uredništvo revije Svet elektronike na sejem peljalo svoje bralce in zainteresirane posameznike. In poglejte – praktično cel avtobus udeležencev smo pripeljali na sejem, pa še vedno je bilo zanimivo poslušati vsakega od njih, kaj vse so videli na sejmu – česar ostali nismo videli. To je tista zanimiva interakcija med udeleženci skupinskega ogleda sejma, ko vsakega posameznika pritegne nekaj, kar nekdo drug spregleda.
Ker omenjamo skupinski ogled sejma, je seveda potrebno zapisati, da je skupinski ogled sejma podprlo podjetje Power Integrations, za kar se jim najlepše zahvaljujemo! Tako smo z avtobusom okoli 9.20 prišli na sejmišče in naredili skupinsko fotografijo. Nato smo se skupaj odpravili na razstavni prostor sponzorja prevoza podjetja Power Integrations, kjer je nastala tudi slika na razstavnem prostoru podjetja.
Podjetje Power Integrations (kratko PI) naši bralci poznate že iz preteklih obiskov sejma electronica, ko so sponzorirali prevoz z avtobusom. S predstavniki podjetja PI smo se se zadržali še nekaj minut na razstavnem prostoru, kjer so nam predstavili najnovejše GaN tranzistorje, ki prenesejo 1.700 V napetosti in so prvi v industriji polprevodnikov, ki prenesejo tako visoko napetost. Te tranzistorje so uporabili v njihovih novih integriranih vezjih InnoMux™-2 , ki so predvidena za napajalnike z večjim številom izhodnih napetosti. To integrirano vezje zmore do 70W izhodne moči.
Integrirano vezje InnoMux-2 zmore preklapljati DV napetosti od 300 VDC do 1000 VDC. Pri tem dosega učinkovitost do 90 % preko celotnega obsega vhodnih napetosti! Zato je to integrirano vezje tako primerno za veliko število aplikacij, kot so močnostni inverterji, polnilne postaje za električne avtomobile, klimatske naprave, varilni aparati, razsmerniki za sončne elektrarne in še marsikje drugje.
Na sliki 5 je prikazana blok shema InnoMux-2 integriranega vezja, kjer vidite, da zaradi unikatne povratne vezave, ki jo uporablja Power Integrations, na posameznih izhodih ni potreben dodaten DC regulator napetosti. Dodatna lastnost InnoMux-2 je tudi preklapljanje v ničli na primarni strani. Tako se zmanjšajo generirane motnje, ki bi sicer lahko nastale pri preklapljanju omrežne napetosti. S preklapljanjem v ničli tudi izboljšajo učinkovitost pretvorbe napetosti. Ohišje InnoMux-2 je načrtovano tako, da je termično zelo učinkovito in tako do 70 W moči ne potrebuje dodatnih hladilnih teles.
Radu Barsan, podpredsednik za tehnologijo pri podjetju Power Integrations, je dejal: „S hitrim razvojem GaN smo v manj kot dveh letih dosegli tri svetovno prve vrednosti napetosti: 900 V, 1250 V in zdaj 1700 V. Naša nova integrirana vezja InnoMux-2 združujejo 1700 V GaN in tri druge nedavne inovacije: neodvisno, natančno regulacijo z več izhodi, FluxLink™, našo digitalno komunikacijsko tehnologijo za izolacijo sekundarne regulacije (SSR), in preklop brez napetosti (ZVS) brez aktivne sponke, ki popolnoma odpravlja stikalne izgube.“
Obiskali smo razstavni prostor podjetja PCBWay, ki je verjetno poznano tudi komu od bralcev. Za namene tega članka so se nam postavili v pozdrav.
Običajno ne komentiram razstavnih prostorov razstavljalcev na sejmu, ampak tokrat bom naredil izjemo, saj so se pri PCBWay potrudili in prikazali moderen in atraktiven razstavni prostor.
Ali bo revija Svet elektronike pričela tudi sodelovati s podjetjem PCBWay bo pokazal čas. Vabim vas, da nas spremljate preko tiskane in spletne revije.
Pot nas je vodila do naslednjega podjetja, ki se ukvarja z GaN tehnologijo polprevodnikov. To je podjetje Cambridge GaN Devices. Podjetje je na sejmu predstavilo fizično zelo majhne, pa vendar zelo zmogljive pretvornike, tako za majhne polnilnike kot recimo prenosnike, pa tudi za velike industrijske napajalnike in krmilnike motorjev.
Tako so prikazali relativno majhen inverter za krmiljenje avtomobilskih motorjev, ki ga vidite na sliki 9. Inverter na sliki deluje pri 800 V in zmore krmiliti do 100 kW moči! Kar težko je verjeti, da relativno majhna naprava zmore krmiliti 100 kW.
Na sliki 10 pa vidite 800 W krmilnik za industrijske motorje, ki se nahaja na relativno majhnem tiskanem vezju. Hlajenje šestih močnostnih tranzistorjev je – kot vidite na sliki, izvedeno preko tiskanega vezja, kar precej poceni napravo.
Prikazali so celotno paleto polnilnikov za moči od 100 W do 300 W, kar vidimo na sliki 11.
GaN FET tranzistorji se še ne morejo pomeriti z IGBT tranzistorji kar se tiče cene. IGBT-ji so namreč precej cenejši na nivoju posameznih komponent. Na nivoju sistema pa so GaN FET-i že primerljivi, saj omogočajo višjo učinkovitost, potrebujejo manjše število komponent na plošči in manjša hladilna telesa. Tako so seveda povsem primerljivi z IGBT-ji.
Še ena posebnost krasi njihove močnostne tranzistorje. V ohišje imajo vgrajena vsa potrebna vezja za krmiljenje tranzistorja in se kupcu ni potrebno ukvarjati s tem. Poleg tega je lahko krmilni signal relativno slabo oblikovan, pa bo GaN FET še vedno zanesljivo preklopil (slika 12). GaN FET tranzistorji brez teh vhodnih vezij so namreč zelo občutljivi na vhodni signal. Pri vhodnem signalu 6 do 7 V se tranzistor že uniči, zato je pri krmiljenju GaN FET-ov potrebno biti zelo previden. Bodisi se vhodni signal omeji z rezanjem vhodnega signala, kar zahteva dodatne zunanje komponente. Njihove tranzistorje lahko uporabniki krmilijo z vhodnim signalom do 20 V, pri čemer vhodno vezje poskrbi za zanesljiv preklop.
Ustavili smo se pri podjetju DigiKey, ki je vodilni svetovni distributer tehničnih komponent in izdelkov za avtomatizacijo na zalogi za takojšnjo odpremo. DigiKey je na sejmu izpostavil vrhunske izdelke vodilnih dobaviteljev, predstavil tehnične zmogljivosti in orodja ter podelil zanimive nagrade.
DigiKey je na sejmu poudaril rast v Evropi z novimi izdelki in dobavitelji. Na sejmu ste si na DigiKeyjevi stojnici lahko ogledali predstavitve novih izdelkov, prejeli strokovno tehnično podporo in osvojite nagrade.
Na DigiKeyjevi stojnici je studio DigiKey Moment gostil vrhunske dobavitelje, vključno z Analog Devices, Inc. (ADI), Littelfuse, STMicroelectronics, Texas Instruments (TI) in druge, ki bodo predstavili svoje predstavitve novih izdelkov (NPI) in demonstracije izdelkov.
Na DigiKeyjevi stojnici so lahko udeleženci na priljubljenih DigiKeyjevih igralnih avtomatih prejeli takojšnje nagrade, kar je znano že večini obiskovalcev, kar se vidi na sliki 13.
Podjetje Pickering je na sejmu prikazalo najmanjši reed rele, o katerem smo že pisali v pretekli številki naše revije. Tokrat smo ta rele videli tudi v živo in lahko vam povem, da je resnično majhen in da zavzema res malo prostora na tiskanem vezju. To se lahko prepričate tudi na sliki 14.
Reed rele je vrste DPST, kontakti prenesejo 1 A in 20 W, na voljo je več prožilnih napetosti in pa tudi vgrajena dioda.
Rele na tiskanem vezju zasede prostor 5×5 mm.
Podjetje Renesas naši bralci poznate po mikrokontrolerjih. Tokrat so na sejmu electronica (poleg mikrokontrolerjev) prikazali senzorje za zaznavanje različnih fizikalnih spremenljivk, kot je temperatura, vlaga, kvaliteta zraka ter zaznavanje različnih vrst plinov. Predstavili so razvojno ploščo, ki jo vidite na sliki 15 v družbi še drugih različnih razvojnih plošč.
Na eni od razvojnih plošč smo videli senzor za ocenjeni (estimated) CO2, v naslednjem mesecu pa bodo predstavili senzor, ki bo meril dejansko vrednost CO2. Senzor kvalitete zraka vidite na sliki 16.
Predstavili so praktično aplikacijo za diskoteke oziroma prostore, kjer se nahaja več ljudi. V primeru, da se zrak dramatično poslabša, npr. zaradi dima e-cigaret ali slabe ventilacije, se avtomatično vklopi alarm.
V primeru uporabe na sliki 17 so v sistem vključeni senzor dima, senzor temperature in vlage. V tem primeru uporabe so nastavili AI model, ki zazna povečanje dima e-cigaret v prostoru. Na sliki se tega žal ne vidi, v živo pa smo lepo videli, da se ob povečani koncentraciji dima vklopi alarm.
Predstavili so tudi GreenPAK™, ki je široka družina cenovno ugodnih strojnih naprav za konfiguriranje trajnega pomnilnika (NVM), ki inovatorjem omogočajo integracijo številnih sistemskih funkcij v eno samo vezje po meri in s tem zmanjšanje števila komponent, prostora na plošči in porabe energije. Z uporabo brezplačnega programskega vozlišča Go Configure z grafičnim vmesnikom in razvojnega kompleta GreenPAK lahko oblikovalci v nekaj minutah ustvarijo in konfigurirajo popolno vezje po meri.
Prikazana rešitev na sliki 18 je zgolj hardverska rešitev, brez programiranja programske kode. Poslovni model je zelo zanimiv, saj je vsa programska oprema brezplačno na voljo uporabnikom, ki lahko kreirajo in testirajo variante svojih izdelkov. Na koncu se plača zgolj ustrezno sprogramirana komponenta.
Ko stranke naložijo program lahko pričnejo od začetka s praznim zaslonom, lahko pa izberejo enega od 400 primerov uporabe, ki ga kasneje prilagodijo svoji potrebi. Na sliki 19 vidite primer uporabe GreenPack programskega paketa, kjer programer povezuje ustrezne bloke med seboj.
Z dvoklikom na posamezni blok se lahko spremeni blok ali spremenijo njegove lastnosti. Skratka pri Renesasu so se potrudili, da je GreenPack™ razvojnego okolje prijazno do uporabnika.
Med ogledom sejma sem se sestal tudi s predstavniki podjetja Everspin Technologies. Marsikdo od vas verjetno še ni slišal za to podjetje, ki je bilo tudi meni neznano. Vendar je izredno zanimivo, saj proizvajajo inovativne pomnilne komponente, ki jih imenujejo Toggle MRAM.
Kratica MRAM pomeni Magnetni RAM – povedano poenostavljeno. Za celotnim postopkom pisanja in branja iz MRAM je veliko znanja in tehnologije. Slika 20 prikazuje osnovni princip branja/pisanja v MRAM celico.
V bistvu se v posameznih celicah spreminja upornost posamezne celice glede na magnetno polarizacijo, kar prikazuje slika 21.
Prednosti te tehnologije so, da je hitrejša v branju/pisanju kot obstoječe tehnologije. Zanimivo je tudi to, da lahko te spominske celice v postopku proizvodnje »nastavijo« tako, da se obnašajo kot FLASH, DRAM ali SRAM pomnilnik.
Pa vendar je velika razlika v času pisanja in branja v in iz MRAM-a. Na primer, čas pisanja v FLASH je 1 µs, za branje pa 10 – 15 ns. Pri MRAM pa se pisanje dogaja v razredu 30 – 50 ns, branje pa podobno hitro kot FLASH. Zaradi hitrega pisanja se podjetja zanimajo za MRAM z namenom brezžičnega pisanja v pomnilnik. Spomnili se boste dogodka lani, ko so vsi Tesla avtomobili stali 30 minut zaradi posodabljanja programske opreme.
Zaenkrat se v podrobnosti MRAM tehnologije ne bomo spuščali, morda pa pripravimo v eni od naslednjih številk članek z bolj podrobno razloženo MRAM tehnologijo.
Obiskali smo tudi podjetje Allegro MicroSystems, ki je na sejmu predstavil dva nova senzorja za merjenje toka XtremeSense™ TMR, ki poenostavljata zasnove z visoko gostoto moči, zagotavljata prihranek prostora in stroškov ter izboljšujeta energetsko učinkovitost. Allegrovi najnovejši rešitvi, CT455 in CT456, ponujata veliko pasovno širino in nizko stopnjo šuma, ki omogočata natančne meritve toka za podatke o umetni inteligenci centrih in aplikacijah za avtomobilske pogonske sklope.
Allegrovi novi tokovni senzorji, ki uporabljajo tehnologijo XtremeSense TMR, naslavljajo številne izzive, s katerimi se soočajo inženirji, saj zagotavljajo vrhunsko magnetno občutljivost, nizko porabo energije in kompaktno velikost v primerjavi z drugimi rešitvami. CT455 podpira dve standardni območji polja, kar mu omogoča zaznavanje in pretvarjanje magnetnega polja v linearno analogno izhodno napetost, CT456 pa podpira vnaprej programirano območje polja 6 mT. Za razliko od drugih tržnih rešitev njihovi najnovejši TMR senzorji ponujajo posebne prednosti, saj so zasnovani tako, da omogočajo manjše, bolj učinkovite in zelo natančne meritve toka na tiskanih vezjih ali zbiralkah od 80 A do nad 800 A, odvisno od konfiguracije, z najboljšo zmogljivostjo
v območju od 80 do 200 A.
„“Izid senzorjev CT455 in CT456 predstavlja pomemben mejnik za Allegro, saj sta prva TMR izdelka, ki sta bila predstavljena po prevzemu podjetja Crocus,“ je dejal Ram Sathappan, višji svetovalec. direktor globalnega trženja in aplikacij v podjetju Allegro MicroSystems. „Naši najnovejši tokovni senzorji, ki uporabljajo Allegrovo tehnologijo XtremeSense TMR
predstavljajo velik skok naprej na področju zaznavanja toka z veliko pasovno širino in s tem utrjuje našo stalno zavezanost k širšemu uvajanju TMR. Naši novi tokovni senzorji TMR so manjša in učinkovitejša rešitev. zagotavljajo pomembne prednosti v primerjavi z obstoječimi tržnimi rešitvami in tehnologijami, ki jih naši stranke že dolgo iščejo.“
Podjetje Analog Devices (ADI) je našim bralcem dobro poznano. Na sejmu electronica 2024 so – kot običajno, predstavili kar nekaj zanimivih proizvodov in primerov uporabe. Gotovo se bralci naše revije spomnijo uporabe pospeškometra nameščenim v postelji z namenom ugotavljanja vitalnih znakov osebe, ki leži v postelji. Tokrat so predstavili uporabo ADXL380 pospeškometra kot stetoskopa. Obstoječi stetoskopi so narejeni s piezo tehnologijo. Z uporabo pospeškometra pa dobimo izdelek, ki ima že v osnovi digitalne signale, potroši zelo malo energije in omogoča vse funkcije znotraj ugnezdenega sistema. Na ta način lahko nudijo stalno spremljanje srca na telesu pacienta. Druga možnost uporabe pospeškometra je trajno merjenje utripa srca po principu seizmokardiograma, ki daje precej več podatkov o delovanju srca, kot običajen EKG.
Pri podjetju ADI so predstavili tudi ADMT4000, prvi čip na svetu, ki omogoča sledenje obratov po izgubi napajalne napetosti. Dosedanji rotacijski senzorji položaja in kodirniki, ki so danes na voljo na trgu, zagotavljajo absolutno merilno območje enega samega obrata ali 360°. Sistemi, ki zahtevajo več obratov za merilno območje, običajno vključujejo obsežne mehanske rešitve ali rezervno napajanje za spremljanje gibanja med izklopom napajanja. Novi inovativni ADMT4000 podjetja ADI je prvi večobratni senzor položaja na trgu z enim čipom z absolutnim merilnim območjem 46 obratov (16560 stopinj) in natančnostjo do 0,25 stopinje.
Pri podjetju ADI so nam predstavili tudi ADIN6310, prvo v seriji determinističnih Ethernet Edge stikal na robu za potrebe industrijskega omrežja prihodnosti.
ADI z uvedbo ADIN6310 omogoča vseprisoten dostop do podatkov na industrijskem trgu. ADIN6310 zagotavlja prilagodljivo platformo stikala, ki strankam omogoča izbiro optimalne tehnologije procesorja in fizičnega sloja za njihovo aplikacijo ter časovno občutljivo omrežje (TSN), ki omogoča vseprisoten dostop do podatkov in odpira vpogled v podatke za povečanje produktivnosti.
ADIN6310 tudi skrajšuje čas razvoja in se dinamično širi, ko sistemi industrijske povezljivosti njihovih strank postajajo bolj zapleteni.
Zaključek
Še ena iteracija sejma electronica v Münchnu je za nami. Obisk sejma z avtobusom se morda marsikomu zdi nekaj »nemogočega« ali »izjemno napornega«. V resnici se res sliši zelo nenavadno, da je potrebno vstati ob 2.00 zjutraj, se voziti z avtobusom do sejmišča, biti na sejmu cel dan in se vrniti domov ponovno okoli 2.00 zjutraj. Če sam ne bi doživel, potem ne bi verjel, da sem v vsem tem času morda zadremal kakšne pol urice na avtobusu na poti nazaj. Na poti na sejem smo se udeleženci na hitro spoznali. Vsak je preko mikrofona povedal s čem se ukvarja in kaj vse si bo ogledal na sejmu. Podobno je bilo na poti nazaj, ko smo si udeleženci izmenjali informacije, kaj vse smo videli na sejmu. Eno takšnih odkritij je bil radarski senzor, ki se ga lahko vgradi v stikalo za luč in poveže na Shelly sistem za avtomatizacijo doma. Drugi primer je merilna oprema, kot so osciloskopi in razni analizatorji. Pozna se prihod kitajskih proizvajalcev, ki so dvignili kvaliteto svojih proizvodov, cene so pa še vedno vsaj polovico nižje od uveljavljenih blagovnih znamk. Na sejmu smo lahko videli merilne sonde za merjenje na SMD komponentah z blagovnim imenom PCBite. Phoenix Contact je predstavil zanimiv modul, ki vsebuje napajalnik in elektronske varovalke, kar v elektro omari pride zelo prav.
Naši bralci so našli vmesnik za industrijske senzorje, ki zajemajo signal v tokovni zanki 4-20 mA. Te module priključimo na WiFi oziroma na oblak ponudnika storitev Agitech. Tako lahko dostopamo do svojih senzorjev preko pametnega telefona. Na sejmu so bralci našli Bluetooth čipe švicarskega proizvajalca, ki so še bolj učinkoviti, kot nekateri znani proizvajalci. Videli so tudi tehnologijo natisnjene elektronike, kjer se lahko natisne tako baker, uporovne elemente, pa tudi baterije.
Na sejmu se najde tudi tako poseben procesor – pospeševalnik AI, ki ima 25 T operacij/sekundo pri tem, da ne potrebuje nobenega hlajenja.
Od hi-tech procesorjev smo zavili na področje žic, saj so bralci na sejmu našli kitajske proizvajalce posrebrenih bakrenih žic. Za namene hlajenja so na sejmu videli hladilna telesa z vgrajenim Heat-pipe sistemom kitajskih proizvajalcev. Na sejmu se je našlo 4 proizvajalce posebne pene, ki se namesti pod tiskano vezje in služi odvajanju toplote s tiskanega vezja.
Nekateri profesorji, ki so bili med udeleženci obiska sejma, so na sejmu tudi navezali stike s slovenskimi proizvajalci z namenom, da si dijaki lahko ogledajo njihovo proizvodnjo v bližnji prihodnosti.
Na sejmu ste tudi lahko videli zanimiv konektor, pod katerega se lahko namestijo miniaturne RGB LED-ice. Tako LED-ice s svojo osvetlitvijo uporabniku prikažejo barvo žice, ki naj bi bila montirana na določenem mestu na konektorju. Konektor proizvaja podjetje KUNA Contact Technology CO. Ltd.
Kot omenjeno, smo v Ljubljano prišli okoli 0:30 zjutraj, štajerski udeleženci pa še kasneje. Naslednje jutro je verjetno marsikdo od udeležencev potreboval še kakšno dodatno uro spanja, vendar smo kasneje v pogovorih ugotavljali, da je bil obisk vreden tega časa in za nekatere tudi pomanjkanja spanca. Naslednji sejem electronica se bo odvijal 10. do 13. novembra 2026.
https://svet-el.si