0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaSDR enopasovni oddajnik-sprejemnik (2)

    SDR enopasovni oddajnik-sprejemnik (2)

    SDR (Software Defined Radio)

    Nadaljujemo serijo člankov o SDR radijski postaji. Na sliki 2 v 1. delu ste videli blok shemo AVALA-01 KV SDR transiverja, ki jo ponavljamo v tokratnem članku. Analizirali bomo najpomembnejše sklope iz blok sheme. V 2. delu bomo podali električne sheme podsklopov, pojasnili njihovo delovanje in dodali nekaj simulacij dela teh podsklopov.

    Slike niLO ali lokalni oscilator je eden najvažnejših sklopov naprave, ker z njegovo frekvenco izbiramo frekvenčno področje, na katerem bomo delali. Že samo omenjanje, da bomo naredili VFO (variable frequency oscillator – spremenljivi frekvenčni oscilator) in PLL sintetizator, marsikoga prestraši, še zlasti veliko število konstruktorjev, ki nimajo dovolj izkušenj. Zato ima SDR transiver to rešeno na dva načina. Prvi in hkrati najbolj kompliciran ter drag način je, da si nabavimo ustrezni zunanji LO generator. Na koncu članka bodo podane nekatere spletne povezave, ki lahko služijo kot rešitev [10 … 17].

    To so v glavnem signalni generatorji, ki bazirajo na DDS (direktni digitalni sintetizator) integriranih vezjih, ki jih po navadi krmilimo preko paralelnih vrat PC-ja ali s pomočjo mikrokontrolerja, z ali brez prikaza na prikazovalniku. Avtor ima zbirko takšnih rešitev, vendar je to za začetek nadgradnja, ki daje svobodo dela na kateri koli frekvenci v okviru izbranega frekvenčnega obsega. Osnovni tip oscilatorja oziroma osnovna rešitev je oscilator, vgrajen na tiskanem vezju. Ta rešitev omejuje delovni obseg SDR transiverja na omenjene možnosti zvočne kartice (glej 1. del članka AVALA-01) z minimalnih 48 kHz na maksimalnih 196 kHz katerega koli izbranega obsega. Pri izbiri takšne rešitve smo zaradi relativno nizke izhodne moči izbrali CW del frekvenčnega obsega. To je hkrati tudi del obsega, kjer se odvijajo zveze z digitalnimi modulacijami, ki jih SDR z lahkoto obdela. SSB delo je prav tako možno. Kakovost je izredna, pravi Hi-Fi v primerjavi s komercialnimi transiverji. Edini problem je lahko ta, da majhna izhodna moč oddajnika zbije samozavest premalo izkušenim operaterjem v neuspešnih poizkusih vzpostavljanja zveze s postajami, ki se izredno dobro slišijo. Še zlasti to drži, če imajo te operaterji slabe antene.

    Celotni članek

     

    SDR enopasovni oddajnik-sprejemnik (2)

    2008_SE157_29

    Avtor: Siniša Tasić-Tasa, dipl. inž. YU1LM