Drag bralci, nič novega ne bom napisal, da se v elektroniki z izjemno hitrostjo pojavljajo nova integrirana vezja z novimi funkcionalnostmi in možnostmi. Še če bi bili v tem poslu, kot smo mi, ki skušamo slediti vsem tem novim proizvodom, je zaradi obilice novih proizvodov, zelo težko slediti vsem zanimivim vezjem
In ni se čuditi, da me vsake toliko časa preseneti kdo od znancev, ki mi pove za ta ali oni proizvod, ki ga je našel in je zanimiv za uporabo.
Eden takšnih proizvodov je TTP223, ki zaznavo dotika postavi v novo perspektivo tako glede enostavnosti uporabe kot tudi cene.
Notranja shema TTP223
Notranja shema TTP223 je prikazana na sliki 1, kjer vidimo, da TTP223 vsebuje dva oscilatorja, ki sodelujeta pri detekciji dotika. K vezju je dodano še izhodno vezje s pomočjo katerega določamo, kako se bo vezje obnašalo ob dotiku.
Ta vsebina je samo za naročnike
TTP223 lahko napajamo z napetostjo od 2,0 do 5,5 V, pri tem samo vezje porabi do 13 µA toka, kar je zanemarljivo malo. Izhodna stopnja zmore do 8 mA izhodnega toka, s katerimi bomo mirno lahko krmilili tranzistor, ne bomo pa mogli krmiliti močnejših bremen, kot je rele in podobno.
Zanimivo je to, da TTP223 modul za nekaj več kot 1€ lahko kupimo v raznih kitajskih spletnih trgovinah [1]. Na sliki 2 vidimo, da ima TTP223 modul 3 priključke: VCC, GND in breme (I/O).
Različni režimi delovanja
Če pogledamo v podatkovni list TTP223 bomo videli, da imamo na voljo 4 režime delovanja, ki jih vidimo v Tabeli 1.
Načini delovanja TTP223 modula pa so sledeči:
- Izklop bremena dokler se dotikamo senzorja
- Vklop bremena dokler se dotikamo senzorja
- Flip-Flop način delovanja: ko se dotaknem senzorja, se breme vklopi, ob naslednjem dotiku se breme izklopi.
TTP223 že tako ali tako potroši malo toka, pa kljub temu ima tudi način delovanja v t.i. “Low power mode”. V tem načinu seveda potroši še manj energije, je pa zaradi tega tudi malenkost počasnejše delovanje vezja, kar se vidi na sliki 3.
Odzivni čas senzorja se tako iz 60 msec v “Fast mode” načinu delovanja podaljša na 120 msec v “Low power mode” načinu. Pri tem naj omenim, da ta način delovanja ni možen na TTP223 modulu, saj le-ta uporablja 6-pin verzijo TTP223 čipa, ki pa LPMB pina nima dostopnega na ohišju.
Občutljivost senzorja na dotik
Občutljivost senzorja na dotik lahko v določenih mejah nastavljamo na tri načine:
- z obliko senzorske plošče
- z debelino laminata
- z zunanjim kondenzatorjem
Pri TTP223 modulu sta oblika senzorske plošče in debelina laminata že določena, lahko bi samo spreminjali zunanji kondenzator, vendar med testiranjem vezja nismo imeli teh zahtev – modul je deloval zanesljivo. Pomembno je le to, da se ob vklopu ne dotikamo senzorskih plošč, saj TTP223 v času vklopa opravlja kalibracijo.
S TTP223 modulom in z nekaj programa je naš praktikant Arne naredil enostavno vezje za generiranje Morsejeve abecede. Radioamaterji temu pravimo elektronski Morse taster.
Verjamemo, da bo vezje v določenih primerih odlično služilo tudi vam.
Viri:
- Nakup TTP223 modula: https://bit.ly/2ZdoYlN
- Video posnetek uporabe modula TTP223:
- https://bit.ly/2z71150