DomovRevijaMiniPin krmili motorje (1)

MiniPin krmili motorje (1)

Razvojni sistem MiniPin ni načrtovan za pogon močnejših porabnikov: največ, kar lahko z njegovimi priključki direktno poganjamo, so LED diode in miniaturni 5 V releji. Zato smo za MiniPin razvili poseben modul za pogon motorjev, ki mu omogoča učinkovito upravljanje z enosmernimi in koračnimi motorji, pa tudi z drugimi močnejšimi obremenitvami (releji, sijalke, grelci …).

Modul (slika 1) je narejen iz štirih integriranih vezij tipa L272M, od katerih vsako vsebuje po dva ojačevalnika z diferenčnima vhodoma (+, -) in moč­no izhodno stopnjo, sposobno napajanja porabnikov s porabo do 1 A.

Ojačevalnike uporabljamo kot stikala, ki preklapljajo breme, ki je priklopljeno na izhodne priključ­ke, proti priključ­ku 4 (- pol napajanja) ali priključ­ku 2 (+ pol napajanja). “-” vhodi vseh ojačevalnikov so vezani na anodo LED diode LED1, na teh pa je, odvisno od uporabljene diode, konstantna prednapetost 1,5-2 V. S stikali upravljamo z logič­nimi stanji na njihovih “+” vhodih: logič­na “0” bo dala na izhodu 0 V, logič­na “1” pa napetost napajanja. Vhodni tok je tipič­no okoli 1 µA, tako da lahko “+” vhode vežemo direktno na proste priključ­ke mikrokontrolerja.

Modul za pogon motorjev povežemo z MiniPinom, kot je prikazano na sliki 2, medtem ko je povezovalni kabel prikazan na sliki 3. Uporabljen je desetžilni flat kabel, dolžine 10-50 cm, z dvema IDC10F konektorjema z desetimi priključ­ki na njegovih koncih. Konektorja sta obrnjena tako, da so povezani istoimenski priključ­ki (1-2, 2-2 itd.). S tem kablom povežemo “+” vhode modula s priključ­ki izbranih vrat mikrokontrolerja, ustvarimo skupno maso ter pripeljemo +5 V s stabilizatorja MiniPina. Teh 5 V se v modulu uporablja samo za napajanje LED diode LED1. Napajanje motorja in drugih porabnikov, ki so vezani na izhode M0-M7, je realizirano preko priključ­nih sponk U+ in U-. Napetost napajalnega vira je potrebno prilagoditi delovni napetosti uporabljenih motorjev. Pri tem moramo paziti tudi na padec napetosti na izhodnih tranzistorjih integriranih vezij. Odvisno od porabe in načina priklopa lahko padec napetosti znaša 0,5-1,5 V, zato bomo v praksi za napajanje izbrali napetost, ki bo za okoli 1 V večja od delovne napetosti motorjev. Kot prikazuje slika 2, lahko napajalno napetost modula za pogon motorjev izkoristimo tudi za napajanje MiniPina (ni pa nujno).

Celotni članek_3

Celotni članek_2

Celotni članek_1

MiniPin krmili motorje (1)

2009_SE164_52