0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More

    Primeri aplikacije EL34

     

    Slike ni

    Slike ni

    Slike ni Slike ni

    Po svetu kroži na desetine ali celo stotine shem, ki se ponujajo nadebudnim samograditeljem. Kot za vse ostalo okrog nas je tudi v tem oziru težko ločevati seme od plevela, zato je moj nasvet sledeč. Lotite se izdelave samo tistih projektov, ki so se potrdili skozi desetletja, ali pa svojih projektov, če mislite, da ste dovolj sposobni in ustvarjalni. Po moji oceni so repliciranja vredni Marantz 8, Marantz 9, Leak TL25+, Leak Stereo50 itd. Moje pisanje ne bo popolno, če ne natrosim še nekaj namigov. V SE-triodnem spoju vam bo ena EL34 z lahkoto dala 6 W in je po mojem mnenju dobra, poceni alternativa za direktno grete triode. Slednjih pa proračun ne prenese. Še vedno v triodnem spoju, vendar push-pull, bomo dobili od 14 W v čistem A1-razredu (ko imamo anodno breme Raa od 8 do 10 kOhmov) pa do 20 W v AB-razredu (Raa od 3 do 5 kOhmov). Sicer pa je jasno vidno iz tabel, kaj se zgodi, če spremenimo anodno napetost, breme ali drugačen sistem delovanja. V primeru SE je moj nasvet glede anodnega bremena od 4 do 5 kOhmov, v nobenem primeru pa pod 3 kOhmov. Pri višji anodni impedanci bomo imeli nekaj odstotkov manjšo moč, vendar bo ojačevalnik bolj konkretno v A1-razredu, imel bo nižje popačenje, boljši damping faktor in odzivnejši karakter. Čeprav vemo, da na končni rezultat vpliva najmanj “milijon” parametrov, pričakujte od nizkih anodnih bremen toplejši zvok, medtem ko višja anodna bremena dajejo odzivnejši, hitrejši zvok. Pri tem pa vedite, da je to samo smernica in ne pravilo.

     

    Za vse triodne vezave z EL34 velja paziti na anodno napetost. Ker sta druga mrežica in anoda vezana skupaj, velja zaščititi drugo mrežico s 100 do 1 kOhmskim uporom in paziti, da je maksimalna napetost Ug2 425 V. Na diagramih boste opazili celo do 600 V Ug2, vendar velja opozorilo, da je to veljalo za Phillips, Mullard itd. Z današnjimi EL34 lahko gremo z Ug2 do 500 V, pa še to samo v triodnem spoju. Čeprav nerad, moram omeniti tudi ultralinearni spoj. Ta je bil v preteklosti neštetokrat uporabljen in zlorabljen (prav tako danes). Ne bom razglabljal, zakaj mi ni simpatičen, ker je še za nujne podatke premalo prostora. Njegov glavni adut je večja moč v istih pogojih (dosežemo lahko 40 W brez preobremenitve cevi), vendar me zvok UL-spoja nikoli ni navdušil.

    Slike ni

    Slike ni

    Naj omenim, da sem poslušal Marantz 9 v triodnem in UL-spoju, in zame ni primerjave! Čista pentodna vezava ni ravno pogosta v Hi-Fi izdelkih zaradi visokih popačenj in še višjega reda povrh, da ne govorimo o visoki izhodni impedanci, ki jo tudi neizbežno spremlja. Tako moramo za sprejemljive rezultate (tehnične) uporabiti velike količine negativne povratne vezave, ki pa je tudi že močno na slabem glasu brez moje “pomoči”.

    Razlaga diagramov in zaključek

    Čeprav so ob vsakem diagramu posamezni opisi, velja omeniti nekaj stvari. Dani diagrami so kopije originalov Phillips, Siemens, Mullard, Telefunken itd., razen Slike 16, ki je narisana v današnjem času, vendar po podatkih iz preteklosti. Uporabnih anodnih karakteristik EL34 v triodnem SE-spoju ni možno dobiti iz starih katalogov. Upoštevati je potrebno tudi to, da pri močeh niso upoštevane izgube na izhodnem transformatorju oziroma se nanašajo na primer slednjega.Slike ni

    Data sheet

    Virtualna trgovina, nakup brošure in informacije!

     

    El34 – zimzelen med elektronkami

    Avtor: Rudi Korošec

    Ljubljana, september 2001

    Prejšnji članek
    Naslednji članek